Logo strony
Logo strony
chirurgia plastyczna

Czym się zajmuje chirurg plastyczny?
Opublikowano: 8 maja 2020

Chirurg plastyczny zajmuje się zabiegami, które mają na celu poprawę wad estetycznych. Defekty mogą być wrodzone lub nabyte i wcale nie muszą powodować fizycznego dyskomfortu. Wystarczającym powodem do zapisania się na konsultacje jest odczuwanie niezadowolenia z wyglądu ciała i chęć jego zmiany.

Kiedy warto udać się do chirurga plastycznego?

Chirurgia plastyczna jest specyficzną dziedziną medycyny, ponieważ nie zajmuje się stricte leczeniem, ale niwelowaniem dyskomfortu psychicznego związanego z brakiem akceptacji odnośnie własnego wyglądu. Niezadowolenie może dotyczyć np. opadających powiek, asymetrii piersi, fałdek na brzuchu lub krzywego nosa. W takiej sytuacji zdecydowanie warto udać się do chirurga plastycznego, który oceni skalę problemu oraz zaproponuje możliwe rozwiązania.

Chirurg plastyczny specjalizuje się w korekcji estetycznej ciała, a do najpopularniejszych zabiegów należy:

 • Korekcja nosa
 • Plastyka powiek górnych
 • Chirurgia plastyczna twarzy
 • Plastyka powiek dolnych
 • Powiększanie lub lifting piersi
 • Plastyka brzucha
 • Liposukcja klatki piersiowej lub brzucha

Część chirurgów plastycznych zajmuje się także korektą zmarszczek i nierówności skórnych za pomocą kwasu hialuronowego lub botoksu. Innym popularnym zabiegiem jest zwalczanie bólów migrenowych za pomocą toksyny botulinowej lub powiększanie ust.

Rodzaje zabiegów

Zabiegi chirurgii plastycznej dzielimy na chirurgię estetyczną oraz rekonstrukcyjną. W tej drugiej lekarz dokonuje rekonstrukcji np. nosa lub piersi. Ma to miejsce po wypadkach, mastektomii lub w sytuacji wad wrodzonych albo dotkliwych oparzeń. Chirurgia estetyczna dotyczy osób, które nie są zadowolone ze swojego wyglądu. Najczęściej pacjenci skarżą się na:

 • Za mały lub za duży nos
 • Odstające uszy
 • Opadające powieki
 • Za mały biust
 • Asymetrię piersi

Chirurg plastyczny specjalizuje się w niwelowaniu wad estetycznych i osiąganiu jak najlepszego efektu o którym marzy pacjent. Poziom zadowolenia ze swojego wyglądu wpływa na samopoczucie, pewność siebie i szeroko pojętą aktywność zawodową i społeczną. Z tego powodu zabiegi plastyczne są coraz częściej wykonywane, nawet jeśli dotyczą drobnych niedoskonałości, niewidocznych dla osób z zewnątrz.

Przygotowanie do zabiegu

Chirurgia plastyczna ciała i twarzy ciągle zdobywa popularność w Polsce, ponieważ długo nie należała do zabiegów ogólnodostępnych. Głównie z powodów finansowych niewiele osób mogło sobie pozwolić na skorzystanie z usług chirurga plastyczne. Współcześnie coraz więcej pacjentów trafia do gabinetów i umawia się na zabiegi, które poprawiają jakość życia oraz samopoczucie.

Chirurgia plastyczna ciała, tak samo jak każda inna interwencja chirurgiczna, rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem i omówienia problemu. Ustalany jest zakres zabiegu oraz oczekiwania pacjenta lub pacjentki. Bardzo ważnym elementem jest uzgodnienie efektu końcowego. Jeśli obszar i głębokość zmian jest bardzo duży, zdarza się, że niezbędna jest konsultacja psychologiczna lub psychiatryczna. Pacjenci trafiają do gabinetów chirurga plastycznego z różnych powodów, a plastyka ciała jest zabiegiem inwazyjnym, który nie tylko poprawia komfort życia, ale też trwale zmienia wygląd twarzy, piersi lub brzucha. Decyzja o poddaniu się zabiegowi powinna być podjęta z pełną świadomością, dlatego konsultacje z lekarzem prowadzącym są absolutnie niezbędne.

Artykuł powstał ze współpracy z Dr Czyżakiem / WhPr

Tagi: ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

ćwiczenia

Zadbaj o formę – kilka prostych ćwiczeń...

O formę fizyczną warto jest stale dbać. Poprawia się krążenie, metabol...
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – jakie są natu...

Skóra atopowa jest bardzo wymagająca i potrzebuje prawidłowej pielęgna...
Holter EKG

Holter EKG – co można dzięki niemu zdiagnozow...

Holter EKG, znany również jako monitorowanie ambulatoryjne EKG...
Leczenie bezzębia

Leczenie bezzębia u osób starszych: Dlaczego...

Bezzębie u osób starszych stanowi istotne wyzwanie dla współczesnej st...