Logo strony
Logo strony
depresja

Depresja u seniorów
Opublikowano: 15 lutego 2023

Depresja to choroba, na którą wydawałoby się chorują ludzie młodzi, ewentualnie w średnim wieku. Nic bardziej mylnego, ponieważ większa część seniorów również boryka się z tą przypadłością. Różnica w przebiegu choroby polega na tym, że u ludzi młodych częściej występują objawy psychiczne, u starszych osób somatyczne.

Kiedy pojawia się depresja u seniorów?

Depresja u seniorów występuje najczęściej po 65 roku życia – bez względu na płeć. Dzieje się tak dlatego, że w tym wieku ludzie często zapadają na rozmaite choroby, które osłabiają ich sprawność fizyczną. Często także seniorzy w tym wieku przechodzą różnego rodzaju operacje i zabiegi. Jedną z przyczyn depresji u seniora jest również śmierć współmałżonka, z którym przeżyło się wiele lat. Sam okres żałoby jest bardzo ciężki, późniejsze życie w pojedynkę również. Kończą również swoją aktywność zawodową, z czym wielu osobom ciężko się pogodzić.

Niektórzy starsi ludzie izolują się od otoczenia, zamykając się w domu i poprzestając tylko na wyjściu na zakupy do sklepu oraz oglądaniu telewizji. Wiele osób na stare lata zmienia miejsce zamieszkania, przeprowadzając się na przykład do domu opieki albo do dzieci. Tracą wtedy niezależność i prywatność, co jest bardzo trudne do zaakceptowania. Seniorzy złoszczą się także na zmiany nieuniknione, które zachodzą w ich ciele w związku z ze starzeniem się organizmu. Do depresji doprowadza ich bezsilność i bezradność wobec upływającego czasu.

Biologiczne przyczyny depresji

Przyczynami biologicznymi depresji u seniorów są przede wszystkim związane z wiekiem choroby, w tym jedna z najgroźniejszych – choroba Alzheimera. Inne elementy mające duży wpływ na samopoczucie w wieku 65+ to: wzmagająca się senność, brak apetytu, przewlekłe bóle umiejscowione w różnych częściach ciała. Niestety, są to czynniki naturalne dla organizmu w pewnym okresie życia.

Jak rozpoznać depresję u seniora?

Depresja u seniora ma różne objawy. Można je podzielić na psychiczne i somatyczne. Psychiczne objawy starczej depresji to przede wszystkim zaburzenie woli, brak celu i zajęć w życiu, brak planów na najbliższą przyszłość oraz poczucie bezsensu egzystencjalnego.

Do objawów somatycznych zalicza się brak apetytu, płaczliwość i zmienność nastrojów, bóle głowy, brzucha, obniżona sprawność ruchowa, kłopoty ze snem lub przeciwnie – nadmierna senność.      Zdiagnozowanie depresji u starszych ludzi często jest trudne, ponieważ zazwyczaj występuje ona z innymi chorobami i wymienione zachowania kładzie się na ich karb. Chorzy, u których nie wykryto depresji przez długi czas, biorą leki łagodzące ból, ale ich działanie jest nieskuteczne. To powinno wzbudzić niepokój i należy wówczas niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektóre leki przeciwbólowe mogą uzależniać, a nawet same w sobie doprowadzić do depresji.

Jak leczyć depresję u seniora?

Leczenie depresji to skomplikowany proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Może być farmakologiczne lub psychoterapeutyczne. Aby farmakologiczne przyniosło rezultaty, musi być stosowane przez dłuższy czas. Działanie lekarstw polega na stymulowaniu mózgu do działania i podsycania woli życia. Muszą być jednak przyjmowane pod ścisłą kontrolą lekarza, w zalecanych przez niego dawkach.

Jednak zanim zacznie podawać się leki, zalecana jest psychoterapia. Niestety, ludzie starsi nie wierzą w skuteczność takich terapii i niechętnie się im poddają. Bardzo ważne jest, aby chory miał kontakt z rówieśnikami oraz aktywizować go tak aby nie czuł się samotny i niepotrzebny. Dobrym pomysłem jest zapisanie seniora na uniwersytet trzeciego wieku, na takie zajęcia, które sprawią mu przyjemność i go zaciekawią.

Przede wszystkim jednak należy seniorów otoczyć szacunkiem i miłością, a także cierpliwością. Życie każdego z nich to historia sama w sobie, a warto pamiętać, że młodość szybko mija i każdego z nas kiedyś czeka starość.  Na depresję choruje bardzo dużo ludzi na świecie, a nieleczona może prowadzić nawet do samobójstwa. Dlatego warto obserwować starsze osoby, z którymi żyje się na co dzień, aby w odpowiednim czasie wkroczyć z pomocą.

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Koszulki UV

Właściwości koszulek z filtrem UV – ochrona i...

Koszulki UV stają się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród osób...
Olej lniany

Dlaczego warto sięgnąć po olej lniany? Odkryj...

Olej lniany to produkt, który zdobywa coraz większą popularnoś...
odżywki do włosów

Czym wyróżniają się dobre odżywki do włosów?...

Wybór odpowiedniej odżywki do włosów może być kluczowy dla zdrowia i w...
szkoła numerologii

Jak wybrać odpowiednią szkołę numerologii?...

Numerologia to starożytna wiedza, która zyskuje na...