Logo strony
Logo strony
Paweł Zakrzewski

Edukacja domowa w Polsce: Ustawa Zakrzewskich pomoże tysiącom Polaków
Opublikowano: 28 grudnia 2023

Prof. Marzena i Paweł Zakrzewscy od ponad dekady walczyli o ułatwienie dostępu do edukacji domowej w Polsce. Dzięki ich zaangażowaniu mieliśmy w parlamencie swoiste porozumienie ponad podziałami, gdyż za ich ustawą głosowali posłowie z PiS, PO, PSL, Konfederacji czy nawet od Szymona Hołowni. My rozmawiamy, jak to jest pogodzić zwaśnionych polityków, by wspólnie ustanowili dobre prawo.

Razem z Ministrem Edukacji i Nauki Tomaszem Rzymkowskim oraz europosłem prof. Karolem Karskim otrzymaliście Państwo prestiżowe wyróżnienie za wybitny wkład w rozwój polskiej edukacji. Kapituła doceniła wieloletnią walkę o ułatwienie dostępu do spersonalizowanego nauczania i wprowadzenie do polskiego prawodawstwa tzw. Ustawy Zakrzewskich

Prof. Marzena Zakrzewska: To sformułowanie wykreowane przez media i polityków – podkreślające  nasze wieloletnie zaangażowanie w obszarze tzw. edukacji domowej. Wraz z grupą edukatorów domowych wspólnie  dążyliśmy do nowelizacji ustawy. Zresztą kilka środowisk – czasami zupełnie niezależnie od siebie walczyło o zmiany legislacyjne w tym obszarze.  Zmiana sankcjonuje nareszcie częściową – ale jednak –  oświatową wolność wyboru dla rodzica  i ucznia .

Prof. Paweł Zakrzewski: Samo nazewnictwo nie ma większego znaczenia. Najważniejszy jest efekt końcowy i fakt, że udało się doprowadzić do szczęśliwego finału rozpoczęte działania. My po prostu chcemy, aby móc swobodnie – bez administracyjnych barier – edukować nasze dzieci. Do niedawna było to mocno utrudniane, a nasze szkoły przez wiele lat  administracyjnie dyskryminowane. W Polsce z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z edukacji domowej. Rodziny doświadczają pozytywów jakie niesie ze sobą edukacja spersonalizowana.

Na czym polegają zmiany w nowelizowanej ustawie?

Prof. Paweł Zakrzewski: Podstawowym problemem wcześniejszego prawodawstwa była regionalizacja. To znaczy, że dziecko zamieszkałe w Lublinie nie mogło wybrać szkoły spoza swojego województwa. W dobie globalizacji, nowoczesnych technologii i cyfryzacji co raz szerszych obszarów naszego życia było to niczym nieuzasadnioną biurokratyczną fanaberią. Dziecko, które na co dzień ma kontakt poprzez internet z rówieśnikami z Nowego Jorku czy Tokio, nie mogło w naszym kraju uczęszczać do szkoły w Warszawie.

Prof. Marzena Zakrzewska: Drugą ważną zmianą było zniesienie obowiązku opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Sam fakt ich przeprowadzania w takiej formie był dyskryminujący rodzica i ucznia edukacji domowej. Stygmatyzował dziecko już na samym starcie edukacyjnej przygody.

Dlaczego Państwu tak bardzo zależało?

Prof. Marzena Zakrzewska: Zrobiliśmy to dla całego rodzimego środowiska edukatorów domowych. Dla rodziców i dzieci. Współuczestniczyliśmy w doświadczanych trudnościach i stąd zrodziła się potrzeba, aby zmienić oświatowe standardy w naszym kraju.

Prof. Paweł Zakrzewski: Mieszkaliśmy w różnych częściach świata. Ale zawsze ciągnęło nas nad Wisłę. Polska jest naszą ojczyzną. Uważam, że posiadamy nie tylko przywileje, ale również obowiązki względem naszej ojczyzny. Wiem, że może zabrzmi to patetycznie, ale chciałem by właśnie polska oświata cieszyła się z innowacyjnych rozwiązań . Wykształcenie jest  istotną wartością dla współczesnego człowieka. Dobrze wyedukowane dziecko po prostu lepiej odnajdzie się w zglobalizowanym świecie. Będzie posiadało szerokie horyzonty z wewnętrznym imperatywem samorozwoju.  

Jak wygląda od kuchni zmiana prawodawstwa?

Prof. Marzena Zakrzewska:  Efektywne dotarcie do osób realnie stanowiących prawo. Przekonania, że mamy skostniałą i niepasującą do dzisiejszego potrzeb edukacyjnych ustawę – utrudniającą holistyczny  rozwój polskiego szkolnictwa. Przekonanie parlamentarzystów, by wspólnie zrobić coś dobrego dla dobra polskich rodzin – taki był nasz cel. Chociaż nie ukrywam,  że tytaniczną pracę wykonał tutaj głównie mój mąż, który codziennie odbywał dziesiątki spotkań, narad, zjeździł tysiące kilometrów.

Prof. Paweł Zakrzewski: Proszę zwrócić uwagę, że była to ustawa ponad podziałami. Zagłosowali za nią zarówno posłowie Zjednoczonej Prawicy jak i Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego czy Konfederacji. To udowadnia, że jest jeszcze w naszym kraju przestrzeń do wspólnego działania i kompromisu.

Senat i Kancelaria Prezydenta również nie miały żadnych uwag i ustawa przeszła bez żadnych poprawek

Prof. Paweł Zakrzewski: Jest to wynik zrozumienia potrzeby chwili i ciężkiej pracy zaangażowanych polskich rodzin edukacji domowej . Staraliśmy się aktywizować  jak najszersze środowiska społeczne, edukacyjne i polityczne.  Dodatkowo posiadaliśmy  pewne wsparcie środowisk spoza polski  np. ze Stanów Zjednoczonych.

Edukacja domowa będzie u nas powszechna?

Prof. Marzena Zakrzewska: Najbardziej rozwinięta jest w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Ale umożliwiają ją niemal wszystkie kraje świata. Ostatnio zmieniło się w tej materii prawo także na Litwie. Wydaje się, że nie zastąpi tradycyjnych szkół. Jest alternatywą dla pewnej grupy rodziców i dzieci.

Prof. Paweł Zakrzewski: Warto dodać, że w dużej mierze są to rodziny katolickie, dbające o odpowiednie wychowanie dzieci w  wartościach  konserwatywnych i religijnych. Obecnie na świecie to właśnie z edukacji domowej jest procentowo najwięcej powołań do seminariów.

Wasze dzieci również są nauczane w edukacji domowej?

Prof. Marzena Zakrzewska: Oczywiście! Mamy dwanaścioro dzieci i wszystkie otrzymały taką formę nauki. Przeważająca część naszych znajomych również poszła tą drogą i są niezwykle zadowoleni.

Nie jest trudno uczyć w domu 12 dzieci?

Prof. Marzena Zakrzewska: To oczywiście kwestia samozaparcia, ale też odpowiedniej organizacji. Proszę wziąć pod uwagę, że różnica między moim najstarszym a najmłodszym dzieckiem wynosi ponad 20 lat. Doświadczamy ogromnego wsparcie ze strony starszych dzieciaków – edukacja domowa sprawdza się nie tylko w teorii ale i w praktyce. (uśmiech)\

Źródło: niezalezna.pl / 10.06.2021

Tagi: ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Erasmus+

Rekordowy rok Erasmus+ w Polsce!...

Kończący się 2023 rok był w Polsce rekordowy pod względem licz...
IM Mastery Academy

Co to Jest IM Mastery Academy? 3 Najczęściej...

IM Mastery Academy, znane również jako IM Academy, zostało założone w...
Beata Drzazga

Dlaczego polscy przedsiębiorcy boją się ekspa...

Beata Drzazga – mentorka biznesowa, założycielka i prezes...
Paweł Zakrzewski

Edukacja domowa szansą na pogłębienie więzi i...

Dobro dzieci łączy. Politycy, których poznaliśmy na przestrzen...