Logo strony
Logo strony

Exact Systems S.A. w drodze na giełdę
Opublikowano: 5 października 2016

4 października br. Exact Systems S.A., jedna z największych firm w branży kontroli jakości części i samochodów produkowanych w Europie oraz lider branży w Polsce, złożył prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego w związku z planowaną pierwszą ofertą publiczną akcji oraz ubieganiem się o dopuszczenie i wprowadzenie akcji do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Jesteśmy numerem jeden w Polsce w branży kontroli jakości produkcji motoryzacyjnej, jedną z pięciu największych firm tego typu w Europie, a także pierwszą polską firmą usługową z sektora motoryzacyjnego, która rozpoczęła działalność w Chinach. Uważamy, że teraz jest właściwy moment na realizację kolejnego, ważnego kroku w rozwoju Exact Systems S.A.  poprzez wprowadzenie akcji naszej spółki na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Planowane pozyskanie kapitału pomoże w konsolidacji rynku, intensywnym rozwoju na aktualnie obsługiwanych rynkach oraz rozszerzaniu zasięgu terytorialnego poprzez przejęcia na nowych rynkach – mówi Paweł Gos, Prezes Zarządu Exact Systems S.A.

Exact Systems S.A. jest dynamicznie rozwijającym się dostawcą rozwiązań w zakresie kontroli jakości, czyli selekcji, naprawy i sortowania części, komponentów oraz wyrobów gotowych dla producentów branży motoryzacyjnej. Firma powstała w 2004 roku w Polsce.

Głównymi odbiorcami usług Exact Systems S.A. są dostawcy i poddostawcy dla przemysłu motoryzacyjnego oraz producenci samochodów. Klientami firmy są również zakłady zajmujące się produkcją wielkoseryjną z branży elektronicznej, AGD oraz kosmetycznej. Współpraca z Exact Systems S.A. pomaga osiągnąć najwyższe standardy jakości oraz wspiera organizację procesów produkcyjnych.

Obecnie firma posiada 13 spółek prowadzących działalność operacyjną w 12 państwach: w Polsce, Czechach, Niemczech, Słowacji, Turcji, Rumunii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Belgii, Holandii oraz Chinach. Exact Systems S.A. współpracuje z ponad 620 zakładami produkcyjnymi, w których codziennie deleguje do pracy ponad 4500 kontrolerów jakości.

Usługi outsourcingu procesów kontroli jakości, jakie są przedmiotem działalności Exact Systems S.A., są klasyfikowane do branży TIC – Testing Inspection Certification, w szczególności w automotive. W związku z tym kluczowe dla spółki są zarówno tendencje na rynku TIC jak i bieżąca sytuacja w branży motoryzacyjnej, jednej z największych gałęzi zarówno polskiego jak i międzynarodowego przemysłu. A perspektywy rozwoju motobranży są bardzo dobre.

– W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z rekordową liczbą wyprodukowanych samochodów na świecie, również motobranża w Polsce ma przed sobą bardzo dobre perspektywy. Produkcja pojazdów w naszym kraju 2015 rok zakończyła na ponad 10% plusie r/r, a w tym roku spodziewamy się, że liczba wyprodukowanych samochodów wzrośnie o 7-9% r/r. Jednak o sile automotive w Polsce stanowią obecnie przede wszystkim części samochodowe. Kilkaset fabryk dostawców i poddostawców motoryzacyjnych zlokalizowanych w naszym kraju przyczyniło się do wypracowania rekordowego eksportu części i akcesoriów samochodowych, którego wartość wzrosła w ubiegłym roku o ponad 10% r/r i po raz pierwszy przekroczyła 20 mld euro – podkreśla Lesław Walaszczyk, wiceprezes zarządu Exact Systems.

W pierwszej połowie 2016 roku Exact Systems skontrolował 524 mln części, co oznacza 22% dynamikę r/r. Grupa Kapitałowa Exact Systems osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 138,4 mln zł, a zysk netto wyniósł 12,9 mln zł. Zarząd Exact Systems podkreśla, że w wynikach sprzedaży i finansowych swoje pozytywne odbicie ma ekspansja na rynki zagraniczne.

– Blisko połowę przychodów całej Grupy Exact Systems generują nasze spółki zagraniczne. Przede wszystkim te działające na rynku słowackim i czeskim, tureckim oraz niemieckim. Coraz więcej zamówień mamy także na Węgrzech, w Rumunii i Wielkiej Brytanii – są to najmłodsze rynki w naszej grupie – mówi Jarosław Kochański, członek zarządu Exact Systems S.A., odpowiedzialny za rozwój rynków zagranicznych.

 

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *