Logo strony
Logo strony
Grypa

Grypa – potwierdzamy fakty, obalamy mity
Opublikowano: 11 stycznia 2022

Grypa jest chorobą, wokół której krąży wiele opinii. Niektóre są przesadzone, inne nieprawdziwe, ale część faktycznie znajduje pokrycie w rzeczywistości. Ponieważ jest to powszechna choroba, warto wiedzieć, czym się ona objawia i jakie może powodować skutki.

Czy grypa jest groźna?

To pytanie jest właściwie tym najważniejszym. Tak, wbrew temu, co twierdzą niektórzy, grypa jest groźną chorobą. W ciągu jednego sezonu jesienno-zimowego potrafi na nią zachorować nawet parę milionów osób. W skrajnych przypadkach bywa ona śmiertelna.

Nie należy ona również do chorób lekkich. Na początku objawy mogą wydawać się nam delikatne, jednak są na tyle charakterystyczne, że od razu łączymy je właśnie z grypą. Powiedzenie, że „coś nas bierze” nie wzięło się znikąd. Osoba chora odczuwa wysoką gorączkę, ma dreszcze, do tego dochodzi ból stawów i głowy. W niektórych przypadkach pojawia się również biegunka czy kaszel. Warto nadmienić, że w przypadku grypy przeważnie nie mamy kataru, ten jest skutkiem przeziębienia, a to już coś troszkę innego. W każdym razie takie przechorowanie mocno osłabia nasz organizm i sprawia, że potrzebujemy czasu na powrót do pełni sił.

Grypa jest więc groźna. Osoby, które na nią zachorowały wiedzą, że normalne funkcjonowanie jest w zasadzie niemożliwe. W dodatku nawet po chorobie nie wraca się od razu do pełni sił. W najgorszej sytuacji są osoby starsze, których organizmy źle znoszą silną gorączkę oraz bóle mięśniowe. Mitem jest również to, że chorujemy na nią tylko raz w życiu. Ponieważ wirus ten często mutuje, nasz organizm jest zagrożony w zasadzie każdego roku.

Czy szczepienia przeciwko grypie są skuteczne?

Tutaj mamy kolejny mit, często powielany w Internecie. Przede wszystkim powiedzmy to jasno – tak, szczepionki przeciwko grypie działają i są najskuteczniejszą formą ochrony przed tą chorobą. Problemem jest natomiast to, że wirus ten nieustannie mutuje, dlatego każdego roku trzeba się szczepić na nowo.

Ponadto szczepionka nie daje stuprocentowej gwarancji. Czasami zdarzy się, że lekarze źle wytupują wirusy, które aktualnie „krążą w obiegu”. Jeśli w danym sezonie grypowym dominują te, przeciwko którym się nie zaszczepiliśmy, wówczas możemy się zarazić.

Niestety, faktem jest to, że zarazić grypą możemy się od zwierząt. Tutaj należy podkreślić, że kontakt ze zwierzętami to nie tylko spędzanie z nimi czasu. Zarazić możemy się również poprzez dotyk martwych zwierząt – na przykład ptaków (dlatego nie należy tego robić). Szkodliwe może okazać się również spożywanie surowego lub niedogotowanego mięsa lub surowych jaj chorych ptaków.

Grypa prowadzi do powikłań

Jak podkreślają lekarze, grypa może prowadzić do powikłań. Choroba osłabia nasze naczynia krwionośne, co może prowadzić do zawału.

Grypa sześciokrotnie zwiększa ryzyko zawału serca w pierwszym tygodniu choroby. Wiąże się z nią również znacznie podwyższone ryzyko udaru mózgu – ostrzega prof. Adam Antczak, pulmonolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i przewodniczący rady naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Najczęstszym powikłaniem grypy jest zapalenie płuc. Ciężkie wirusowe zapalenie płuc może przebiegać z niewydolnością oddechową i w efekcie doprowadzić do zgonu. Ale nierzadko rozwija się też wtórne do zakażenia wirusowego nadkażenie bakteryjne, które może wywołać sepsę i doprowadzić do śmierci pacjenta w efekcie uszkodzenia wielonarządowego lub niewydolności krążeniowo-oddechowej – ostrzega dr Barbara Joanna Bałan z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Najbardziej narażone na tego typu powikłania są osoby po 65-tym roku życia lub poniżej 5-tego roku życia. Ponadto grypa może prowadzić do powikłań u kobiet w ciąży lub osób otyłych. Dlatego to właśnie te osoby powinny rozważyć szczepienie się przeciwko tej chorobie.

Jan Strychacz

 

 

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Tajemnice Zdrowia

Jak radzić sobie ze stresem?...

Nadmierny, długotrwały stres i nieumiejętność zapanowania nad...
hemoroidy

Choroba hemoroidalna – jak ją leczyć?...

Choroba hemoroidalna dotyka obecnie coraz więcej osób, jednak nadal je...
ziola

Magiczna moc ziół. Dlaczego warto je pić?...

Na świecie występuje ponad 2500 gatunków ziół leczniczych. Leczenie zi...
Nuda niebezpieczna dla zdrowia

Nuda niebezpieczna dla zdrowia? Jest groźniej...

Naukowcy od lat przekonują, że nuda jest niebezpieczna dla zdrowia. Je...