Logo strony
Logo strony

Immersja językowa – pełne zanurzenie w język obcy
Opublikowano: 9 października 2016

Najłatwiejszym sposobem nauki kilku języków jednocześnie jest oczywiście wychowywanie się w rodzinie dwu- lub wielojęzycznej. Wzrastanie w takiej rodzinie oprócz naturalnego uczenia się dwóch lub więcej języków jednocześnie umożliwia dzieciom wychowywanie się w wielokulturowości, co z kolei może się przełożyć na większą otwartość na świat i w przyszłości na karierę międzynarodową.

Jest bardzo wiele modeli nauczania języków obcych. Mówi się, że może być ich nawet około pięćdziesięciu. Każdy z nich ma niewątpliwe zalety. Niektóre opierają się na nauce słownictwa, inne na przyswajaniu na pamięć całych zdań i struktur, a jeszcze inne na uczeniu się struktur gramatycznych.

Bardzo wiele łączy też wszystkie te elementy. Jenak przede wszystkim ważne jest rozróżnienie metod nauczania właściwych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jeną z najnowocześniejszych metod jest ‘total immertion’, która została zapoczątkowana w Kanadzie już w latach 60-tych XX wieku.

Warto zauważyć, że metoda ta jest, można tak powiedzieć, uniwersalna. Może więc być stosowana zarówno w odniesieniu do dzieci, młodzieży jak i do dorosłych. Opiera się ona bowiem na całkowitej zmianie otoczenia osoby uczącej się na środowisko danego języka. A więc wszystko wokół nas zmieniamy np. na język angielski – język w telefonie, komputerze, wywieszamy kartki z nazwami przedmiotów w mieszkaniu, oglądamy filmy, słuchamy radia itd., wszystko w języku angielskim.

Co istotne, wszystko jest od początku do końca wyjaśniane tylko w tym języku obcym. Ważne jest aby takie ‘zanurzenie się’ w język obcy trwało co najmniej 4 godziny za każdym razem. Oczywiście im więcej czasu tym lepiej. Pozwala to na bardzo szybkie przestawienie się na myślenie w danym języku a więc tym samym na automatyczne używanie go.

Sprawą indywidualną jest zakres prowadzonych zajęć, który powinien być na tyle bogaty i urozmaicony, żeby osoby uczące się mogły w pełni zaangażować się w zajęcia.

Jeśli chodzi o osoby, które nie wychowują się w rodzinach wielokulturowych, to warto powiedzieć, że wszystkiego można się nauczyć. Jak już wspomniałem metoda immersji jest bardzo skuteczna i może być stosowana w każdym wieku. Konieczne jest spełnienie określonych warunków, przestrzegania zasady porozumiewania się i wyjaśniania tylko w języku obcym i oczywiście minimalny czas zajęć na poziomie 4 godzin każdorazowo.

Po pewnym czasie ‘przeskok’ na automatyczne myślenie w języku obcym będzie odbywał się dosłownie po kilku – kilkunastu minutach. Warto w języku obcym uczyć się wszystkiego, zarówno prognozy pogody, biologii, chemii, działań matematycznych jak również słownictwa specjalistycznego. Należy poruszać wszystkie sprawy z codziennego życia tak, aby stworzyć maksymalnie naturalne warunki do nauki.

Mariusz Paszko – szkoła językowa K2Lider

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: 6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

nauka angielskiego

Nauka angielskiego online – jak się zmo...

Nauka angielskiego online może być wyz...