Logo strony
Logo strony
Instagram dla dzieci

Instagram dla dzieci? Facebook myśli nad nową aplikacją
Opublikowano: 18 stycznia 2022

Aktualnie większość mediów społecznościowych w regulaminie wymaga od użytkowników ukończenia przynajmniej 13-tego roku życia. Facebook sądzi jednak, że Instagram dla dzieci mógłby być dobrym pomysłem.

Instagram dla dzieci znakiem czasów?

Dzieci spędzają w sieci coraz więcej czasu. Czasem niektóre sześciolatki potrafią lepiej obsługiwać telefon czy komputer od osoby dorosłej. Nic więc dziwnego, że najmłodsze osoby obecne są także w social mediach.

Choć wedle regulaminu dzieci poniżej 13-tego roku życia nie powinny mieć kont na Facebooku czy Instagramie, wielu rodziców nie widzi problemu i pozwala im na prowadzenie swoich profili. Giganci technologiczni również są świadomi tego, że młode osoby korzystają z ich serwisów.

Z tego powodu Facebook myśli nad Instagramem dla dzieci. Byłaby to wersja przystosowana dla najmłodszych. Rodzice mieliby świadomość, że ich pociechy nie będą w stanie natrafić na nieodpowiednie dla nich treści.

Instagram dla dzieci – na czym ma on polegać?

Zaletą tej wersji miałaby być zaawansowana kontrola rodzicielska. Dzieci miałyby być również chronione przez nieodpowiednimi treściami. Jak przekonuje rzecznik Facebooka, celem jest osiągnięcie podobnego sukcesu jak w przypadku Messenger Kids – aplikacji dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Coraz więcej dzieci prosi rodziców o pozwolenie na korzystanie z aplikacji, by pozostawać w kontakcie z przyjaciółmi. Pracujemy nad nowymi produktami, które będą odpowiednie dla najmłodszych i kontrolowane przez ich rodziców – tłumaczy rzecznik w rozmowie z „The Guardian”.

Technologiczny gigant wie, że wielu najmłodszych omija ograniczenie wiekowe. W ten sposób dzieci narażają się jednak na pewne treści, których osoby w ich wieku nie powinny widzieć. Stąd pomysł dotyczący innej wersji aplikacji. Wszystko wskazuje na to, że potencjalnych użytkowników byłoby wielu.

Warto podkreślić, że oprócz Instagrama dla dzieci Facebook chciałby także wprowadzić pewne zmiany w sztucznej inteligencji w swoich serwisach. Obecnie najmłodsi internauci podczas rejestracji podają swoją nieprawdziwą datę urodzenia, aby móc się zarejestrować. Zadaniem AI byłby weryfikowanie faktycznego wieku użytkowników i ewentualne blokowanie kont.

Czy Instagram dla dzieci to dobry pomysł?

Najmłodsi spędzają w sieci dużo czasu. Niektórzy powiedzą więc, że wersja stworzona specjalnie dla nich będzie dobrym pomysłem. W końcu kto będzie chciał, ten i tak obejdzie zabezpieczenia i będzie korzystał z serwisu.

Inni uważają jednak, że dzieci do osiągnięcia pewnego wieku nie powinny korzystać z social mediów. Przede wszystkim mogą one oddziaływać na najmłodsze osoby mocno uzależniająco. Ponadto serwisy pokroju Instagrama mogą mieć duży wpływ na samoocenę. Dzieciom może wydawać się, że nie są wystarczająco atrakcyjne lub rozrywkowe. Niestety, social media w bardzo dużym stopniu wywierają na ludzi wpływ. A już szczególnie na najmłodszych.

Z tego powodu zdaniem niektórych Instagram dla dzieci to zły pomysł. Aplikacja najprawdopodobniej będzie wyświetlała młodym użytkownikom spersonalizowane reklamy, co również w jakimś stopniu będzie na nich oddziaływać. Zamiast wersji dla najmłodszych Facebook mógłby po prostu opracować algorytm, który lepiej zabezpieczy obie platformy przez napływem kolejnych osób poniżej 13-tego roku życia.

Tematyka dzieci w social mediach od lat budzi burzliwe dyskusje. Wszystko za sprawą ryzyka, jakie one ze sobą niosą. Jak podaje „The Guardian”, badania wykonane przez platformę eSafety Commissioner, wykazały, że w lutym 57 proc. australijskich nastolatków korzystało z Instagrama, z jedną trzecią kontaktowały się osoby nieznajome, a jedna piąta za pośrednictwem mediów społecznościowych otrzymała niechciane nieprzyzwoite treści.

Jan Strychacz

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

media społecznościowe

Media społecznościowe potrzebują zmiany. Może...

Media społecznościowe są miejscem, w którym wirtualnie spotyka się cor...
materializm

Materializm szkodzi młodym osobom...

W dobie mediów społecznościowych coraz większa grupa młodych osób uważ...
Facebook Live

Cechy dobrego Facebook Live...

Jak wiadomo praktycznie rzecz ujmując od pierwszej chwili pojawienia s...

Praktyczne sposoby na budowanie marki w kanał...

Budowanie marki w sieci to w dzisiejszych czasach absolutna podstawa....