Logo strony
Logo strony
picie szkodzi kobietom

Jak picie szkodzi kobietom?
Opublikowano: 11 stycznia 2022

Jak dobrze wiemy, spożywanie alkoholu, zwłaszcza w nadmiernych ilościach, jest bardzo szkodliwe. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku słabszej płci konsekwencje często bywają poważniejsze. Jak picie szkodzi kobietom? I dlaczego mężczyźni przeważnie mogą pozwolić sobie na więcej, jeśli chodzi o alkohol?

Picie popularne zwłaszcza w dużych miastach?

Z badań wynika, że najczęściej piją kobiety w wieku 18 do 29 lat. Przeważnie nie są zamężne, a do tego mieszkają w dużych miejscowościach. Aż 10 procent kobiet wypija w ciągu roku 7,5 litra czystego alkoholu. To dane Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Picie stało się nie tylko nieodłącznym towarzyszem imprez, ale również w wielu przypadkach codziennością. Niektórzy nie dostrzegają swojego uzależnienia, ponieważ wydaje im się, że jeżeli nie upijają się każdego dnia, to problemu nie ma.

Niestety, regularne picie szkodzi kobietom w znacznym stopniu. Co jednak ciekawe, aż 19,9 proc. Polek, według danych WHO, jest abstynentkami. Jest to znacznie większy odsetek niż w przypadku mężczyzn – 4,1 proc. Panie rzadziej się również upijają.

Można założyć, że duże miasta oferują znacznie większą ilość rozrywek, na których pojawia się alkohol. To zaś sprawia, że okazji do napicia się jest więcej. Ulegają temu nie tylko mężczyźni, ale również kobiety.

Dlaczego picie bardziej szkodzi kobietom?

Przede wszystkim warto zacząć od samej postury. Również mężczyźni mogą przyznać, że im większa postura, tym na więcej można sobie przeważnie pozwolić. Kobiety często są drobnej postury, przez co szybciej się upijają. Jednak nie tylko to jest w tej kwestii istotne.

Powodem jest mniejsza zawartość wody w organizmie kobiet, mniejsza niż u mężczyzn aktywność enzymów metabolizujących alkohol w żołądku oraz większa ilość estrogenów, zwiększających intensywność wchłaniania alkoholu. Te wszystkie czynniki fizyczne powodują, że nawet pijąc mniej alkoholu od mężczyzn, kobiety są bardziej narażone na negatywne skutki picia, zarówno zdrowotne, jak i psychologiczne oraz społeczne – wyjaśnia dr Adam Kłodecki, specjalista ds. uzależnień.

Niestety, kobiety łatwiej uzależniają się od alkoholu. Regularne picie może więc doprowadzić do wejścia w nałóg, z którego ciężko będzie się wydostać. Jak przekonują specjaliście, dwa lata, a czasem nawet raptem rok cyklicznego picia może wystarczyć do pozwolenia alkoholowi na zdominowanie naszego życia.

Z tego powodu należy wypatrywać nawet najdrobniejszych oznak uzależnienia. W innym wypadku może się okazać, że jest już za późno na odstawienie picia tak po prostu. Nałóg może rozwinąć się błyskawicznie, a wyjście z niego będzie długotrwałym procesem.

Jak przekonują eksperci, dużym problemem jest to, że kobiety łatwo znajdują sobie pretekst do napicia się. Ponadto przeważne lepiej trzymają kontrolę nad sobą po spożyciu alkoholu, przez co wydaje im się, że problemu nie ma.

Napiję się, bo szef był niemiły, bo była sprzeczka z mężem, bo miałam ciężki dzień, bo należy mi się coś miłego wieczorem”. Mamy dużo więcej powodów do picia, bo jesteśmy dużo bardziej emocjonalne – uważa psycholog Agata Gajos.

Jak picie może zaszkodzić?

Jedną z pierwszych negatywnych oznak związanych ze spożyciem alkoholu jest zaburzenie funkcji poznawczych. Do tego w dłuższej perspektywie może pojawić się dysfunkcja wątroby – większa ilość alkoholu dociera do wątroby, bo jest on słabiej metabolizowany w żołądku.

Kolejnymi następstwami picia mogą być zaburzenia hormonalne, a także większe predyspozycje do osteoporozy. Wszystko przez niedobór wapnia, które jest wypłukiwane przez alkohol. W sytuacjach skrajnych może dojść również do poważnych zaburzeń nastroju – mogą występować lęki, część kobiet będzie również bardziej podatna na popadnięcie w depresję.

Naturalnie nie powinno się także pić w trakcie ciąży. Istnieje bowiem duże ryzyko poronienia.

Jan Strychacz

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: 3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

szkoła numerologii

Jak wybrać odpowiednią szkołę numerologii?...

Numerologia to starożytna wiedza, która zyskuje na...
objawy Alzheimera

Wczesne objawy Alzheimera...

Choroba Alzheimera stanowi 60–65% przypadków otępienia. Dzieje...
Mobbing w Pracy

Mobbing w Pracy – Jak Go Rozpoznać i Ja...

Mobbing w miejscu pracy jest w Polsce całkowicie zakazany. Należy jedn...
Jak znaleźć pracę w Polsce

Jak znaleźć pracę w Polsce: Pierwsze kroki dl...

Aby z powodzeniem rozpocząć poszukiwanie pracy w Polsce, bardzo ważne...