Logo strony
Logo strony
rower stacjonarny

Jak schudnąć jeżdżąc na rowerku stacjonarnym?
Opublikowano: 10 marca 2022

Rower stacjonarny to świetna alternatywa dla wielu innych dyscyplin sportowych. Nie trzeba iść na często zatłoczoną siłownię, biegać długie dystanse, czy jeździć jednośladem w ciężkich warunkach terenowych. Sprzętów takich jak rower stacjonarny na rynku jest naprawdę wiele, a każdy model ma trochę inne funkcje do zaoferowania. O różnym poziomie trudności, angażujących w różnym stopniu mięśnie całego ciała. Jednak wiele osób kupując taki rower do domu, zastanawia się, ile dzięki niemu można spalić kalorii i co najważniejsze, czy ćwiczenia na nim pomogą schudnąć, pięknie rzeźbiąc przy tym sylwetkę.

Czy jazda na rowerze stacjonarnym jest dobrym sposobem na odchudzanie?

Rower stacjonarny, nie bez powodu jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej polecanych sprzętów treningowych przez wielu rehabilitantów. Ćwiczenia na nim są bardzo bezpieczne, nie dochodzi tutaj do obciążania stawów oraz nie ma ryzyka kontuzji i urazów takich jak podczas jazdy na jego terenowym odpowiedniku. Do tego ćwiczenia na rowerze stacjonarnym bardzo szybko przynoszą efekty, można go używać bez względu na warunki pogodowe i nie ma przeciwwskazań w korzystaniu z niego przez osoby z nadwagą lub otyłością. Ale co z samymi efektami? Czy jest on dobrym sposobem na odchudzanie? Odpowiedź brzmi TAK. Rower stacjonarny to świetny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów w stosunkowo krótkim czasie. Podstawą do tego będzie dobra intensywność i długość treningu. Na samym początku ćwiczenia powinny być spokojne i niezbyt intensywne, po to aby z każdym kolejnym dniem tempo i poziom trudność mogło być zwiększane. To uchroni organizm przed przyzwyczajeniem się do niskiej intensywności i pomoże szybko spalić kalorie.

Ile kalorii można spalić na rowerku stacjonarnym?

Ilość spalanych na rowerku stacjonarnym kalorii, zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich będzie długość i intensywność treningu. Godzina jazdy na tym sprzęcie może średnio spalić od 300 do 750 kcal. Im dłuższy trening i szybsze tempo tym wyniki te będą wyższe. Jednak jak wiadomo dla każdego te słowa mogą oznaczać coś innego i właśnie tu pojawia się kolejny ważny czynnik – poziom kondycji i predyspozycje. Dlatego dobrym rozwiązaniem mogą okazać się treningi interwałowe, które polegają na wykonywaniu serii ćwiczeń na poziomie maksymalnego tętna, przeplatanych takimi gdzie tętno zaczyna spowalniać. Jest to jedynie propozycja, a każdy kto zdecydował się zakupić rowerek stacjonarny i rozpocząć przygodę z treningami na nim powinien słuchać swojego ciała i nie rzucać się na wysoką wodę, gdyż w ten sposób można jedynie łatwo się zniechęcić i poddać, a to najgorsze co może się wydarzyć.

Budowanie kondycji i sylwetki na lata

Trenując kilka razy w tygodniu (najlepiej od 3 do nawet 6 razy tygodniowo), wykonując 45-60 minutowe treningi, efekty można zauważyć już w ciągu pierwszego miesiąca. Dobrze prowadzony plan treningowy, zbilansowana dieta i zdrowy styl życia sprawią, że z wagi miesięcznie będzie znikało nawet do 3 kg, a sylwetka będzie nabierała pięknego wyglądu. Dodatkowo regularne ćwiczenia zwiększają wydolność tlenową oraz bardzo dobrze wpływają na samopoczucie. Warto jednak pamiętać o tym, żeby zachować w tym wszystkim umiar. Sport to zdrowie, jednak dopiero wtedy, gdy jego ilość i intensywność jest dostosowana do możliwości jakie posiada dany organizm. Jeśli czujesz, że ćwiczenia sprawiają Ci trudność – zmień tempo, zmniejsz intensywność, nie poddawaj się. Schudnięcie może Ci zająć wtedy trochę więcej czasu, ale efekty będą takie same, a może i nawet lepsze.

Autor
Współautorem publikacji jest sklep internetowy iroman.pl – sklep sportowy m.in. z częściami rowerowymi, odzieżą sportową i odżywkami
Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

objawy Alzheimera

Wczesne objawy Alzheimera...

Choroba Alzheimera stanowi 60–65% przypadków otępienia. Dzieje...
ćwiczenia

Zadbaj o formę – kilka prostych ćwiczeń...

O formę fizyczną warto jest stale dbać. Poprawia się krążenie, metabol...
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – jakie są natu...

Skóra atopowa jest bardzo wymagająca i potrzebuje prawidłowej pielęgna...