Logo strony
Logo strony
Jak ukryć adres IP

Jak ukryć adres IP komputera? 3 sposoby.
Opublikowano: 11 września 2022

Ukrywanie adresu IP jest dość proste, w momencie, kiedy wiemy, jakich narzędzi do tego użyć. Opcja ta skierowana jest do osób, które chcą pozostać anonimowe w sieci, zwiększyć swoje bezpieczeństwo, lub obejść blokady internetowe nałożone na dane państwo. Wymieniamy dziś najlepsze sposoby na ukrycie IP.

Co to jest adres IP?

Najpierw zacznijmy jednak od podstaw. Internet, będący niczym więcej niż ogromną grupą połączonych ze sobą sieci, wymaga systemu, który ustanowi komunikację między tymi sieciami. Protokół internetowy, zwany zwykle IP, jest podstawową technologią odpowiedzialną za to połączenie. Zadaniem IP jest definiowanie, strukturyzowanie i dostarczanie pakietów informacyjnych od punktu A do punktu B.

Adresy IP są niczym więcej niż identyfikatorami systemu. W wersji czwartej protokołu internetowego (IPv4) adresy IP są zdefiniowane jako liczba 32-bitowa; x.x.x.x gdzie x jest wartością z zakresu od 0 do 255. Każdy system podłączony do Internetu ma swój własny adres; podobnie jak adres domu lub tablica rejestracyjna samochodu. Każdy system musi mieć unikalny adres IP przypisany do komputera i tylko tego komputera. Oznacza to, że telefon, laptop, komputer roboczy i drukarka, pomimo tego, że mogą znajdować się w jednym pomieszczeniu, mają różne adresy IP.

Sposób nr 1: VPN

Prawdopodobnie najlepszym i najwygodniejszym sposobem zmiany adresu IP jest wybór dobrej usługi VPN. Połączenie z VPN ukrywa adres IP, szyfruje ruch internetowy i działania pochodzące z danego urządzenia, umożliwia dostęp do stron blokowanych geograficznie, takich jak Netflix i Hulu, pozwala na bezpieczne pobieranie plików z internetu, oraz zapewnia pełną anonimowość. Sieci VPN przypisują nowy adres IP do podłączonych do nich internautów. Podczas łączenia się z siecią wirtualną otrzymujemy drugi adres IP, który fałszuje nasz prawdziwy.

Jak działają wirtualne sieci prywatne?

Konfigurowanie VPN-a na swoich urządzeniach zajmuje kilka minut, a po zakończeniu konfiguracji połączenie z nim, a tym samym zmiana adresu IP, następuje po kliknięciu przycisku.

Kiedy mamy połączenie z VPN, dostawca przydziela nam wirtualny adres IP. Podczas gdy nasz prawdziwy adres IP będzie nadal używany wyłącznie do łączenia się ze wspomnianą siecią VPN, cały pozostały ruch będzie tunelowany przez prywatną sieć i jako taki ten zewnętrzny ruch będzie łączyć się tylko z naszym drugim, wirtualnym adresem IP.

Sposób nr 2: Serwery Proxy

Serwery proxy to świetne małe usługi, które działają jak pomost w przepływie ruchu internetowego. Te serwery typu man-in-the-middle łączą pakiety informacyjne z pożądanym miejscem docelowym, zmieniając jednocześnie ich wygląd podczas przechodzenia przez serwer proxy. Mówiąc prościej, serwer proxy przechwytuje ruch i przejmuje kontrolę nad połączeniem. Odtąd wszystko, co robimy, serwer proxy powtarza; odzwierciedla nasze zachowanie. Serwery docelowe (witryny, do których chcemy uzyskać dostęp) mają wrażenie, że serwer proxy to nasz ruch.

Zaletą tego systemu jest to, że możemy połączyć się z dowolnym serwerem proxy na świecie. Powiedzmy, że chcemy uzyskać dostęp do BBC w Wielkiej Brytanii. Szybko przekonamy się, że większość ich treści jest zablokowana i niedostępna dla osób spoza Wielkiej Brytanii. Wtedy z pomocą przychodzi brytyjski serwer proxy, który pozwala nam na swobodne połączenie się z wybraną stroną. Płatne serwery proxy są wydajne przy niewielkich potrzebach, takich jak omijanie blokowanych geograficznie treści lub ograniczeń adresów IP. Podobieństwo między proxy a VPN kończy się jednak na etapie maskowania adresu IP.

Proxy wystarczą do swobodnego oglądania YouTube, jednak nie mogą konkurować z wieloma warstwami zabezpieczeń VPN. Poza fałszowaniem adresu IP serwery proxy nie szyfrują danych ani nie usuwają z nich żadnych identyfikowalnych znaczników. Oznacza to, że korzystanie z proxy nie uchroni nas przed zatajeniem informacji przed dostawcą internetu, oraz rządem. Ostatnią dużą różnicą między serwerami proxy i sieciami VPN jest brak zabezpieczenia całości naszego ruchu. Podczas gdy VPN szyfruje wszystkie dane wchodzące i wychodzące z twojego systemu, serwer proxy przechwytuje ruch na podstawie aplikacji.

Załóżmy, że łączymy przeglądarkę internetową z serwerem proxy. Możemy oglądać wszystkie filmy na YouTube, jednak nie warto pobierać plików przez torrent czy korzystać z komunikatora. Ruch torrentowy nie zostanie przechwycony przez proxy, a dostawca usług internetowych może łatwo zobaczyć, co pobieramy, wysyłamy i robimy w sieci.

Sposób nr 3: TOR

TOR, nazwany na cześć oryginalnego projektu „The Onion Router”, to darmowa sieć, która anonimowo łączy nas z siecią serwerów obsługiwaną przez wolontariuszy. Umożliwia to przypisanie nowego adresu IP na tej samej zasadzie, co w przypadku VPN.

Struktura sieci TOR, znanej również jako „ciemna / głęboka” sieć, ma tę dodatkową zaletę, że umożliwia dostęp do stron internetowych, niedostępnych w przypadku zwykłych przeglądarek. Strony te posiadają dosyć dziwne adresy stron, które przydzielane są losowo. TOR, będący szeroko dostępną, bezpłatną i anonimową siecią, stał się centrum działalności przestępczej. Jest to również jeden z powodów, dla których możemy zostać umieszczeni na „liście” osób podejrzanych o działalność przestępczą w internecie, jeśli uzyskasz dostęp do TOR. Duża część użytkowników sieci łączy się z nim w celu przeprowadzania nielegalnych transakcji.

Kolejną dużą wadą TOR jest wyjątkowo wolny czas ładowania. Jest to spowodowane tym, że dane, w celu zachowania możliwie najwyższej anonimowości, przesyłane są przez bardzo dużą ilość serwerów, zanim dotrą do miejsca docelowego. Trzeba również pamiętać, że TOR nie zawsze jest niezawodny, oraz o tym, że coraz częściej jest nadzorowany przez instytucje państwowe w celu wykrywania przestępstw w sieci.

Podsumowanie: Jak ukryć adres IP komputera?

Zachowanie bezpieczeństwa i anonimowości w sieci odgrywa coraz większą rolę i coraz więcej osób zwraca na to uwagę. Jest to spowodowane m.in. atakami hakerskimi oraz rzekomą inwigilacją służb państwowych i międzynarodowych. Ciężko stwierdzić, co z tych rzeczy jest prawdą, jednak zawsze warto być zabezpieczonym, dlatego rekomendujemy skorzystanie z jednego z opisanych dziś sposobów: VPN, Serwery Proxy, lub TOR. Jeżeli zależy Ci na pewności i niezawodności, najlepszym sposobem będzie wybranie usługi VPN.

Źródło: https://topvpn.pl/zmiana-ip/

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

schron

Schron opracowany w WAT trafi do produkcji...

Posłuży nie tylko w czasie wojny, ale również w czasie pokoju....
Pług do śniegu

Pług do śniegu – modele doczepiane do c...

Zima to bez wątpienia trudny czas dla służb miejskich i innych podmiot...
Roleta zewnętrzna podtynkowa

Rolety podtynkowe zewnętrzne – inwestuj...

Roleta zewnętrzna podtynkowa czy też inne osłony na o...
internetowy sklep spożywczy

Czy internetowe sklepy spożywcze pokonają tra...

Pięć lat temu ten aspekt nie był brany pod uwagę, padało stwierdzenie,...