Po 25 roku życia u każdego z nas zaczyna zanikać kolagen. Warto pamiętać, iż właściwy poziom kolagenu w naszym organizmie podwyższa wytrzymałość na nadmierne przeciążenie ścięgien, wiązadeł oraz stawów. Kolagen, dlaczego warto go suplementować.
Kolagen, zwany inaczej białkiem młodości jest to białko, które występuje w organizmie w największej ilości. Składa się ono z łańcuchów aminokwasów. Posiada włóknistą strukturę, która jest budulcem tkanki łącznej. To wszystko sprawia, że jest on naturalnym budulcem między innymi: skóry, mięśni, kości, ścięgien, chrząstek, i narządów wewnętrznych. Dzięki zawartości kolagenu w naszym organizmie organy te są mocne, sprężyste i wytrzymałe. Co więcej kolagen bierze również udział w krzepnięciu krwi, ochronie układu nerwowego i gojeniu się ran.
Jest o naturalnie wytwarzany przez organizm, ale jego produkcja spada z wiekiem. Czynniki sprzyjające utracie kolagenu to: czynniki genetyczne, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, brak snu, niska aktywność fizyczna, zbyt duże przebywanie na słońcu.
Z upływem lat nasz organizm wytwarza coraz mniej kolagenu. Dlatego też ważne jest to, by zadbać o jego właściwy poziom. Kiedy w organizmie brakuje kolagenu procesy starzenia znacznie przyspieszają i są widoczne. Spada elastyczność i jędrność skóry, a w niektórych przypadkach pojawiają się problemy zdrowotne.
Skutki niedoboru kolagenu: zmniejszenie masy mięśniowej, osłabienie, utrata elastyczności, bardziej widoczne zmarszczki, wiotka skóra. Pogorszenie sprawności fizycznej, problemy
z trawieniem, słabsza kondycja włosów.
Kolagen jako białko zwierzęce znajduje się między innymi w: golonce, salcesonie, podrobach, galaretkach na bazie żelatyny, czy też w galaretkach mięsnych. Żeby pobudzić wzrost kolagenu w naszym organizmie należy zadbać o odpowiednią dietę oraz suplementację od wewnątrz. Warto zadbać o to, by znalazły się w niej produkty bogate w witaminę C, witaminy A, E oraz związki krzemu i flawonoidy. Wszystkie wspomagają proces produkcji kolagenu.
Efekty suplementacji kolagenu są dość szybko zauważalne. Można je zauważyć już po kilkunastu dniach stosowania go. Dzięki regularnej suplementacji kolagenu można: spłycić zmarszczki, zmniejszyć ich widoczność, nawilżyć, uelastycznić i ujednolicić skórę. Zyskać mocne, piękne i lśniące włosy. Wzmocnić paznokcie, zapobiec ich łamaniu się. Poprawić ruchomość stawów. Wzmocnić odporność organizmu, poprawić samopoczucie, spowolnić procesy starzenia się organizmu.
Istnieją również kosmetyki zawierające kolagen. Produkty te zapewniają szybki efekt liftingu
i wpływają na nawilżenie skóry. Zazwyczaj w ich składzie znajdują się także inne substancje nawilżające, takie jak: pantenol, mocznik, oleje naturalne. Są to produkty przeznaczone do skóry suchej, naczynkowej i dojrzałej.
Produkty zawierające kolagen to: maski, kremy. Co ważne, po zastosowaniu kosmetyków
z kolagenem, nie powinno się stosować kosmetyków, które zawierają: ceramidy, retinol czy też cynk. Produkty te bowiem mogą zakłócić działanie substancji czynnych oraz spowodować brak pożądanych rezultatów. Jeżeli chcemy zastosować wymienione preparaty należy odczekać minimum pół godziny po nałożeniu kremu z kolagenem. Wtedy osiągniemy zamierzony efekt i będziemy się cieszyć promienną oraz nawilżoną skórą.
Dla osób, które nie lubią stosować kolagenu w postaci masek oraz kremów, istnieje szereg zabiegów medycyny estetycznej. Kolagen jest składnikiem wypełniaczy nici chirurgicznych.
W wielu przypadkach stosuje się go do modelowania ust, twarzy oraz innych części ciała, którym chcemy nadać pełniejszy kształt. Mezoterapia tropokolagenowa to najpopularniejszy z zabiegów, który wykonuje się z użyciem kolagenu. Ma ona głównie na celu pobudzenie włókien kolagenowych, jak również doraźne nawilżenie skóry. Może również wpływać na szybki porost włosów.
Dodaj komentarz