Logo strony
Logo strony
kolagen

Kolagen, dlaczego warto go suplementować?
Opublikowano: 23 kwietnia 2023

Po 25 roku życia u każdego z nas zaczyna zanikać kolagen. Warto pamiętać, iż właściwy poziom kolagenu w naszym organizmie podwyższa wytrzymałość na nadmierne przeciążenie ścięgien, wiązadeł oraz stawów. Kolagen, dlaczego warto go suplementować.

Kolagen – co to takiego

Kolagen, zwany inaczej białkiem młodości jest to białko, które występuje w organizmie w największej ilości. Składa się ono z łańcuchów aminokwasów. Posiada włóknistą strukturę, która jest budulcem tkanki łącznej. To wszystko sprawia, że jest on naturalnym budulcem między innymi: skóry, mięśni, kości, ścięgien, chrząstek, i narządów wewnętrznych. Dzięki zawartości kolagenu w naszym organizmie organy te są mocne, sprężyste i wytrzymałe. Co więcej kolagen bierze również udział w krzepnięciu krwi, ochronie układu nerwowego i gojeniu się ran.

Jest o naturalnie wytwarzany przez organizm, ale jego produkcja spada z wiekiem. Czynniki sprzyjające utracie kolagenu to: czynniki genetyczne, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, brak snu, niska aktywność fizyczna, zbyt duże przebywanie na słońcu.

Niedobory kolagenu w organizmie

Z upływem lat nasz organizm wytwarza coraz mniej kolagenu. Dlatego też ważne jest to, by zadbać o jego właściwy poziom. Kiedy w organizmie brakuje kolagenu procesy starzenia znacznie przyspieszają i są widoczne. Spada elastyczność i jędrność skóry, a w niektórych przypadkach pojawiają się problemy zdrowotne.

Skutki niedoboru kolagenu: zmniejszenie masy mięśniowej, osłabienie, utrata elastyczności, bardziej widoczne zmarszczki, wiotka skóra. Pogorszenie sprawności fizycznej, problemy
z trawieniem, słabsza kondycja włosów.

Skąd bierze się kolagen

Kolagen jako białko zwierzęce znajduje się między innymi w: golonce, salcesonie, podrobach, galaretkach na bazie żelatyny, czy też w galaretkach mięsnych. Żeby pobudzić wzrost kolagenu w naszym organizmie należy zadbać o odpowiednią dietę oraz suplementację od wewnątrz. Warto zadbać o to, by znalazły się w niej produkty bogate w witaminę C, witaminy A, E oraz związki krzemu i flawonoidy. Wszystkie wspomagają proces produkcji kolagenu.

Suplementacja kolagenu – zalety

Efekty suplementacji kolagenu są dość szybko zauważalne. Można je zauważyć już po kilkunastu dniach stosowania go. Dzięki regularnej suplementacji kolagenu można: spłycić zmarszczki, zmniejszyć ich widoczność, nawilżyć, uelastycznić i ujednolicić skórę. Zyskać mocne, piękne i lśniące włosy. Wzmocnić paznokcie, zapobiec ich łamaniu się. Poprawić ruchomość stawów. Wzmocnić odporność organizmu, poprawić samopoczucie, spowolnić procesy starzenia się organizmu.

Kosmetyki z kolagenem

Istnieją również kosmetyki zawierające kolagen. Produkty te zapewniają szybki efekt liftingu
i wpływają na nawilżenie skóry. Zazwyczaj w ich składzie znajdują się także inne substancje nawilżające, takie jak: pantenol, mocznik, oleje naturalne. Są to produkty przeznaczone do skóry suchej, naczynkowej i dojrzałej.

Produkty zawierające kolagen to: maski, kremy. Co ważne, po zastosowaniu kosmetyków
z kolagenem, nie powinno się stosować kosmetyków, które zawierają: ceramidy, retinol czy też cynk. Produkty te bowiem mogą zakłócić działanie substancji czynnych oraz spowodować brak pożądanych rezultatów. Jeżeli chcemy zastosować wymienione preparaty należy odczekać minimum pół godziny po nałożeniu kremu z kolagenem. Wtedy osiągniemy zamierzony efekt i będziemy się cieszyć promienną oraz nawilżoną skórą.

Dla osób, które nie lubią stosować kolagenu w postaci masek oraz kremów, istnieje szereg zabiegów medycyny estetycznej. Kolagen jest składnikiem wypełniaczy nici chirurgicznych.
W wielu przypadkach stosuje się go do modelowania ust, twarzy oraz innych części ciała, którym chcemy nadać pełniejszy kształt. Mezoterapia tropokolagenowa to najpopularniejszy z zabiegów, który wykonuje się z użyciem kolagenu. Ma ona głównie na celu pobudzenie włókien kolagenowych, jak również doraźne nawilżenie skóry. Może również wpływać na szybki porost włosów.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Biorewitalizacja

Biorewitalizacja za pomocą hydroksyapatytu wa...

Biorewitalizacja zapewnia widoczną poprawę skóry już po jednym zabiegu...
ćwiczenia

Zadbaj o formę – kilka prostych ćwiczeń...

O formę fizyczną warto jest stale dbać. Poprawia się krążenie, metabol...
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – jakie są natu...

Skóra atopowa jest bardzo wymagająca i potrzebuje prawidłowej pielęgna...