Logo strony
Logo strony
Mieszkanie z rodzicami

Mieszkanie z rodzicami – młodzi Polacy mają pracę, ale dalej nie chcą się wyprowadzać
Opublikowano: 4 kwietnia 2021

Około dwóch milionów Polaków, którzy nie ukończyli jeszcze 34 roku życia w dalszym ciągu mieszkają z rodzicami. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny większość z nich ma pracę, jednak nie dysponują wystarczającymi zarobkami, aby rozważać wyprowadzkę.

Mieszkanie z rodzicami, czyli kim są „gniazdownicy”?

„Gniazdownicy” to osoby, które pomimo dorosłego wieku w dalszym ciągu nie wyprowadziły się od swoich rodziców. W Polsce jest to około 2-milionowa grupa ludzi.

„Wyniki realizowanego w krajach Unii Europejskiej badania dochodów i warunków życia (EU-SILC) wskazują na coraz późniejsze opuszczanie przez dzieci rodzinnego gniazda. Według danych z badania EU-SILC w 2018 roku 45,1 proc. Polaków w wieku od 25 do 34 lat mieszkało przynajmniej z jednym ze swoich rodziców, zaliczając się do grona tzw. gniazdowników. Poziom zjawiska gniazdownictwa w Polsce jest znacznie wyższy od średniej dla Unii Europejskiej, która w 2018 roku wyniosła 28,6 proc.” – stwierdzają autorzy raportu „Pokolenie gniazdowników w Polsce”.

Z biegiem lat młodym Polakom coraz ciężej jest pójść na swoje. Mieszkanie z rodzicami jest w naszym kraju coraz bardziej powszechne. Polska odstaje pod tym względem od europejskiej średniej, która jest zauważalnie niższa.

Mieszkanie z rodzicami – powody

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy są źle wybrane studia. Po zakończonym procesie edukacji okazuje się, że na wyuczony zawód nie ma wystarczającego zapotrzebowania. Z powodu braku własnego źródła utrzymania dzieci wracają więc do swoich rodziców.

Problemem nie są jednak studia same w sobie, ani też wysokie bezrobocie. Według danych GUS około 30 procent „gniazdowników” było nieaktywnych zawodowo. Większość z nich ma więc pracę, jednak jest ona na tyle niskopłatna, że nie sposób się z niej samemu utrzymać.

Ponad połowa „gniazdowników” zarabia poniżej płacy minimalnej lub nie zarabia wcale. Dziś coraz ciężej o umowę o pracę czy stabilne zatrudnienie. Z tego powodu młodzi Polacy boją się, że nagle stracą źródło dochodu i wpadną w kłopoty finansowe. Mieszkanie z rodzicami jest więc bardziej bezpiecznym rozwiązaniem.

Są jednak osoby, które zarabiają ponad 4 tysiące brutto miesięcznie. Jednak one również z pewnych powodów nie decydują się na rozpoczęcie samodzielnego życia. W przypadku życia w dużym mieście mogą uznać, że takie zarobki nie pozwolą im na utrzymanie standardów, do których przyzwyczaili się podczas mieszkania z rodzicami.

Można więc dojść do wniosku, że głównym problemem dla „gniazdowników” są zbyt niskie dochody oraz niestabilne zatrudnienie.

Mieszkanie z rodzicami dotyczy głównie mężczyzn?

Jak wynika z danych udostępnionych przez GUS w każdym województwie w Polsce to mężczyźni dłużej mieszkają z rodzicami. W 2018 roku odsetek gniazdowników w całej populacji w wieku 25-34 lat wśród mężczyzn był na poziomie 43 proc., podczas gdy wśród kobiet – 29 proc.

Należy również podkreślić, że wraz z wiekiem udział mężczyzn w grupie „gniazdowników” rośnie. Z udostępnionych informacji wynika więc, że to kobiety szybciej decydują się na opuszczenie rodzinnego domu. Z kolei mężczyźni częściej decydują się na mieszkanie z rodzicami.

Warto wspomnieć również o pewnych tradycjach. W polskiej kulturze często dzieci wyprowadzają się dopiero w momencie, gdy chcą zamieszkać razem ze swoim partnerem. W sytuacji gdy dana osoba jest sama, może nie czuć potrzeby wyprowadzki. W ten sposób wie, że mieszka z innymi osobami i czuje się przez to mniej samotna.

Wiemy, że wielu Polaków chciałoby jednak nie musieć mieszkać z rodzicami, jednak często z powodów finansowych nie mają takiej możliwości. Sytuacji nie ułatwia również sytuacja na rynku nieruchomości oraz wynajmu – własne cztery kąty z roku na rok stają cię coraz droższe.

Andrzej Dworzański

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

buty robocze

Lekkie buty robocze czy ochronne kalosze – co...

Wybór odpowiedniego obuwia do pracy to decyzja, która bezpośrednio wpł...
szkoła numerologii

Jak wybrać odpowiednią szkołę numerologii?...

Numerologia to starożytna wiedza, która zyskuje na...
objawy Alzheimera

Wczesne objawy Alzheimera...

Choroba Alzheimera stanowi 60–65% przypadków otępienia. Dzieje...