Logo strony
Logo strony
Młodzi ludzie

Młodzi ludzie na świecie krytyczni wobec demokracji
Opublikowano: 21 października 2020

Młodzi ludzie w wieku od 20 do 40 lat są w mniejszym stopniu pozytywnie nastawieni do demokracji, niż starsza generacja. Chociaż demokracja ma swoje wady, zwykle uważano ją za ustrój lepszy od autorytarnego. Jak jednak pisze brytyjski dziennik „The Guardian”, coraz więcej osób traci wiarę w demokratyczne instytucje.

Rządy demokratyczne bazują na przekonaniu o równości ludzi i ich prawie do wolności – pisze „The Guardian”. Można tu dodać, że system demokratyczny ciężko przyjmuje się w regionach, gdzie przekonanie o równości ludzi nie jest silne. W krajach Azji Wschodniej przesiąkniętych filozofią konfucjańską na przykład ludzie od wieków postrzegani byli jako części składowe wielkiej piramidy społecznej, w której jednostka powiązana jest z innymi całą siecią powinności i posłuszeństwa.

Brak zaufania do demokracji dotyka millenialsów – pokolenie urodzonych między 1980 a 1994 rokiem. Chodzi więc o osoby tworzące teraźniejszość i przyszłość planety – podkreśla „The Guardian”.

Dlaczego młodzi ludzie krytykują demokrację?

Jeśli porównamy nastawienie do demokracji millenialsów z poglądami ich ojców i dziadków, gdy byli w ich wieku, okaże się, że obecnie młodzi ludzie mniej kochają demokrację. Brytyjski dziennik cytuje dane z badań prowadzonych w 160 krajach między 1973 a 2020 rokiem. Po raz pierwszy w historii badania większość respondentów między 20 a 40 rokiem życia negatywnie odnosi się do realiów życia w demokratycznych państwach.

Paradoksalnie najbardziej krytyczne nastawienie do demokracji prezentują młodzi ludzie z krajów anglosaskich – Wielkiej Brytanii, USA i Australii. Nie oznacza to jeszcze, że mieszkańcy tych państw chcieliby żyć pod rządami dyktatorskimi. Głównym przedmiotem krytyki jest rozwarstwienie społeczne. Wynika stąd przekonanie, że sukces nie zależy już od zdolności i pracowitości, ale od zamożności rodziców. Podobne tendencje obserwuje się w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Europie Południowej.

Czyżby zatem rację miał Platon, mówiąc, że nierówności społeczne  wyzwalają mechanizmy zmieniające demokrację w tyranię?

 

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Chińskie inwestycje w Polsce

Chińskie inwestycje w Polsce – rekordowy rok...

Jak podaje „Business Insider”...
Nowe ograniczenia przyjazdów do Anglii

Nowe ograniczenia przyjazdów do Anglii...

Jak podaje brytyjska telewizja BBC, od poniedziałku, 18 stycznia 2021...
Wizy do Wielkiej Brytanii

Wizy do Wielkiej Brytanii od 1 stycznia 2021...

Jak podaje portal gov.uk, 31 grudnia 2020 roku zakończy się swobodny p...
Marcin Kędzierski

Marcin Kędzierski: Pax Americana czy już Pax...

Wojciech Jakóbik/Instytut Jagielloński: Jak będzie wygląda...