Logo strony
Logo strony
Wynajem krótkoterminowy

Na czym polega krótkoterminowy wynajem mieszkań?
Opublikowano: 21 lutego 2020

Wzrost zainteresowania klientów wynajęciem pokojów lub apartamentów na krótki okres czasu sprawił, ze hotele i pensjonaty powoli zaczynają tracić osoby korzystające z ich usług. Początkowo zdominowana w górach lub nad morzem krótkoterminowa oferta przenosi się na cały kraj. Przemawia za nią większa prywatność, brak hotelowej atmosfery, a także niższe ceny i dostęp do kuchni. Krótkoterminowy wynajem to forma z której najczęściej korzystają turyści, biznesmeni oraz osoby, które zostały wysłane na delegacje.

Wynajem krótkoterminowy – co to takiego?

Wynajmem krótkoterminowym nazywamy odpłatne udostępnianie mieszkania na krótki czas np. kilka dni lub dobę. Takie lokale najczęściej pochodzą od osób, które nie mieszkają w danym momencie w obiekcie. Zaletą takiego rozwiązania jest lepsza atmosfera niż hotelowa ze względu na bardziej przytulny styl i lepiej urządzone powierzchnie imitujące wygląd domu. Dodatkowo znajdują się tam kuchnie dające możliwość szykowania własnych posiłków oraz pozwalające na większą prywatność. Również małe budynki, które są do tego przeznaczone to duża zaleta, gdyż w jednym obiekcie znajduje się minimalna ilość osób, co sprawia bardziej miłą i przyjazną atmosferę.

Kto najczęściej korzysta z wynajmu krótkoterminowego?

Pozytywne aspekty wynajmu krótkoterminowego zachęcają do skorzystania z usług przede wszystkim turystów. Przyjeżdżający na krótki okres czasu chcą w największym stopniu przeznaczyć środki finansowe na poznawanie zabytków, miast, kuchni i kultur. Inną grupą, która korzysta z takiego wynajmu są osoby prowadzące działalności gospodarcze. Wiąże się to z możliwością krótkiego i wygodnego pobytu podczas wypadających konferencji lub spotkań biznesowych. Firmy stosują także tą opcję w przypadku pracowników przybywających na szkolenia lub do pracy. Oferty wynajmu krótkoterminowego oferują często osoby, które w roku szkolnym wynajmują mieszkania studentom lub uczniom, a na wakacjach dają możliwość wynajęcia swoich lokali na krótki okres czasu.

Opłacalność wynajmu z krótką datą

Skala pokazuje, iż prowadzenie wynajmu krótkoterminowego jest bardziej opłacalne od długoterminowego. Mimo niższych cen za jednorazowy pobyt, wynajem bez przestojów przez miesiąc przynosi więcej zysku niż wynajem hotelu.  Może to wynikać z mniejszych cen w przypadku dłuższych pobytów w pensjonatach i hotelach lub licznych nieopłacalnych promocji służących tylko przyciągnięciu klienta. Warto zatem przeanalizować nie tylko zalety takiej działalności, ale również wady, aby obliczyć realny zarobek i określić możliwą opłacalność.

Wady jakie występują w wynajmie krótkoterminowym

Mimo licznych zalet wynajem na krótki okres czasu posiada liczne wady. Jedną z nich jest niepewność stabilności, gdyż nie można określić na ile najemcy zechcą korzystać z usług wynajmu. Drugą kwestią jest więcej pracy i poświęcenia wiążące się  z częstym zmienieniem pościeli, sprzątaniem i naprawianiem uszkodzeń. Ostatnią dość  znaczącą przeszkodą jest możliwość pojawienia się dodatkowych wydatków związanych z działalnością (awarie, zalania, większe czynsze i opłaty), które mogą znacznie obniżać zyski.

WhPr

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Szymon Darznik

Nieruchomości na Cyprze Północnym – nowe zasa...

Kluczowe zmiany przepisów i zasad nabywania przez obcokrajowcó...
Łóżka tapicerowane

Łóżka tapicerowane: Komfort snu na najwyższym...

Łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu, a jego jakość...
IM Mastery Academy

IM Mastery Academy prezentuje IM Transform 20...

Monterrey, N.L., Meksyk - październik 2024 r. - IM Mastery Academy, gl...
Skóra owcza

Skóra owcza i produkty Vanuba – jak wprowadzi...

Wprowadzenie do wnętrza naturalnych, przytulnych elementów może znaczą...