Logo strony
Logo strony
Ring

Na jakich ringach występują zawodnicy w różnych sztukach walki?
Opublikowano: 30 stycznia 2022

Sporty walki to dyscypliny, które rozgrywane są na różnych ringach – odpowiednich dla nich podłożach. Zawodnicy rywalizują ze sobą m.in. na ubitych ringach, piaszczystych podłożach, matach oraz w innych przestrzeniach. Rzecz jasna nie sposób opisać wszystkich przestrzeni, jakie są miejscami rywalizacji sztuk walki, lecz przyjrzyjmy się dokładnie kilku z nich.

Ring bokserski

Na ringu bokserskim walczy się nie tylko w boksie, ale również w dyscyplinach pokrewnych jaką jest np. kickboxing. Ring bokserski jest podwyższeniem na planie kwadratu, które po bokach jest ograniczone linami. Liny te przyczepione są do słupów znajdujących się w rogach ringu. Bok ringu wewnątrz lin może mieć wymiary od 4,88 m do nawet 7,32 m. Poza tym ring powinien mieć pas wolnej przestrzeni, zwykle jest to 60 – 100 cm. Zabezpiecza on boksera przed upadkiem z dużej wysokości. Co do wysokości – w przypadku ringów wynosi ona w granicach 90 – 120 cm. Powierzchnia ringu to filc i gąbki, które pokryte są brezentem. Słupy, liny oraz zaczepy pokrywa się z kolei miękkim materiałem.

Klatka do walk MMA

Klatką do walk MMA nazywany jest ring, który zamiast lin ogrodzony jest specjalną siatką. Jednak wymiary i materiały klatek mogą być różne. W przypadku najsłynniejszego UFC stosuje się do walki klatki, które mają podstawę w kształcie ośmiokąta równobocznego. W związku z tym kształtem naszą one popularną nazwę oktagon. W oktagonie można także rywalizować w innych sportach kontaktowych, m.in.: BJJ, Valetudo oraz K1. Podest oktagonu ma zwykle wysokość 100 cm. Na podest takiego ringu składają się panele boczne z naciągiem, podłoga posiadająca miękką wyściółkę, klapy boczne oraz plandeka, która wykonana noże być z bawełny lub PCV. Bardzo często takie klatki mają możliwość składania.

Maty to japońskich sztuk walki – tatami

W przypadku azjatyckich sztuk walki podłożem zawodników jest mata, która nosi nazwę tatami. To tradycyjna mata japońska, którą układa się na podłodze. Oryginalnie powinno się stosować naturalną matą tatami, czyli wykonaną ze słomy ryżowej, a następnie pokrytą plecioną słomą trawy igusa. Jednak współcześnie podczas treningów i samej walki tatami jest zwykle tworzone z materiałów sztucznych. Jest to zazwyczaj pianka poliuretanowa, pokryta winylem. Dzięki pokryciu podłogi matą zawodnicy unikną urazów oraz kontuzji w wyniku upadków. Tatami może być podłożem w takich sztukach walki jak np. karate, judo, jujitsu i taekwondo. Rozmiar tatami to zwykle 200 cm x 100 cm x 4 cm.  Obszar walki składa się z kilku takich połączonych ze sobą elementów.

Maty zapaśnicze

Również w przypadku zapasów stosuje się maty. Te noszą nazwę mat zapaśniczych. Składa się ona z odpowiedniej liczby materaców oraz pokrowca – plandeki, a jego rozmiar odpowiada powierzchni wszystkich materaców. Istnieje kilka standardowych wymiarów mat zapaśniczych i są to np.: 6 x 6 m – składająca się 18 materaców, 8 x 8 m – na nią składają się 32 materace,  11 x 11 m – to z kolei 60,5 materaca oraz 12 x 12 m – to 72 materace. Materace zwykle wykonuje się z pianki, która pokryta jest specjalną tkaniną, charakteryzującą się odpornością na ścieranie. Po jednaj stronie materac pokrywa się filcem, a to zwiększa elastyczność maty. Materac może zostać przymocowany do planu zapaśniczego. Dostępne są dwa podstawowe rodzaje mat zapaśniczych: tradycyjne i superlekkie.

Inne ringi i podłoża stosowane w sztukach walki

To jednak nie koniec sztuk walki oraz ringów, z których się korzysta. Tradycyjne indyjskie zapasy kuszti to dyscyplina, w której walczy się na ringu stworzonym z piasku wymieszanego z… olejem z gorczycy, a także klarowanym masłem i mlekiem. Te składniki wylewa się na klepisko, a następnie ubija się taki ring za pomocą walca.

W przypadku walk sumo ring ma kształt koła, którego średnica to 4,55 m. Jego krawędzie to słomy ryżowa zwinięta w gruby sznur. Słomę tą wkopuje się w kwadratowy ring o boku  6,7 m, który z kolei  wykonany jest z ubitej gliny, a jego powierzchnia posypana piaskiem. Przed każdymi zawodami ring buduje się od nowa. Nad ringiem zawieszony jest dach, który nawiązuje do religii.

Oprócz wymienionych unormowanych ringów istnieje również wiele innych rodzajów ringów, które często są nietypowe czy improwizowane. Za przykład mogą posłużyć ringi na piasku dla zawodników capoeiry.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Kronplatz

Bestsellery w wyjazdach na narty – Polacy uwi...

Włochy to jeden z najpopularniejszych kierunków narciarskich. I nie be...
Rower biegowy

Jak wybrać rower biegowy Kinderkraft? Sklep K...

Rower biegowy Kinderkraft to doskonały wybór dla rodziców, którzy chcą...
ćwiczenia

Zadbaj o formę – kilka prostych ćwiczeń...

O formę fizyczną warto jest stale dbać. Poprawia się krążenie, metabol...