Logo strony
Logo strony
technika Decoupage

Nowe hobby – Decoupage
Opublikowano: 7 sierpnia 2019

Decoupage to bardzo stara technika ozdabiania przedmiotów. Jej tradycje to dawne czasy na wschodzie, gdzie w ten sposób ozdabiano groby przodków i miejsca kultu. Z czasem upiększano meble i przedmioty codziennego użytku. Dziś ten sposób zdobienia stał się popularnym hobby, gdzie liczy się kreatywność, cierpliwość i wytrwałość. Dodatkowo pasja daje niesamowitą satysfakcję.

Na czym polega technika Decoupage?

Współcześnie, ta konkretna technika zdobienia, polega na nanoszeniu odpowiednio spreparowanych wzorów na płaską powierzchnię. Wzory są gotowe i znajdują się na cienkim papierze lub serwetce. Nanosi się je na drewno, plastik, ceramikę, tkaninę lub metal. Potem odpowiednio impregnuje się je specjalnymi lakierami. Robi się to kilkakrotnie tak, żeby „obrazek” wtopił się w tło. Trzeba się przy tym wykazać odpowiednią dozą cierpliwości, ponieważ po każdym pokryciu powierzchni lakierem, trzeba odczekać aby ten wysechł. Efekt ma przypominać namalowany obraz. Wzory zazwyczaj wycina się z gotowych arkuszy. Im arkusz jest cieńszy, tym lepszy późniejszy efekt.

Co jest potrzebne na początek?

Żeby rozpocząć przygodę z techniką decoupage, nie trzeba zbyt wielu nakładów. Przydadzą się różne przedmioty, które można znaleźć w niemal każdym gospodarstwie domowym. Te sprzęty muszą być w miarę gładkie i pozbawione zdobień. Tak więc przydadzą się wszelkie tacki, gładkie doniczki, świeczniku, pudełka czy też ramki do zdjęć. Do tego należy zgromadzić motywy, za pomocą których będziemy dokonywać zdobienia. Mogą więc to być gotowe arkusze, fragmenty czasopism a nawet komputerowe wydruki. Trzeba przy tym sprawdzić, czy grubość papieru jest odpowiednio cienka, bo to przedkłada się na jakość efektu końcowego.

Do tego wszystkiego potrzebny będzie klej typu Wikol lub podobny, pędzelki, specjalny lakier, nożyczki, żyletka, farby akrylowe, waciki i chustki higieniczne. Przydaje się również nóż do tapet.

Wszystko to można kupić jednorazowo w sklepach dla artystów plastyków lub zgromadzić z innych źródeł. Często w zwykłych księgarniach, w działach z przyborami plastycznymi, dostępne są piękne wzory na arkuszach, potrzebne przybory, lakiery, kleje a nawet gotowe przedmioty, które wymagają ozdobienia. Najczęściej są to pudełka z drewna lub plastiku, tacki, czy też miniaturowe mebelki dla lalek.

To wcale nie jest trudne.

Żeby uprawiać to przyjemne hobby, wcale nie trzeba mieć specjalnych uzdolnień artystycznych. Wystarczy tylko posiadać minimalny zmysł plastyczny. Oczywiście niezbędna jest precyzja i cierpliwość. Na początek najlepiej wybrać jakiś prosty sposób ozdabiania. Najlepiej, żeby to była płaska powierzchnia typu tacka, którą ozdobimy dosłownie kilkoma elementami. Wykonywanie zdobień wymaga czasu, ponieważ każda warstwa lakieru musi wyschnąć. Z czasem można wyznaczyć sobie większe wyzwania, takie jak pokrywanie okrągłych czy zakrzywionych powierzchni. Potrzebne instrukcje można znaleźć w stosownych wydawnictwach lub w internecie. Po zdobyciu pewnej wprawy, wszystko wyda się łatwiejsze, nawet technika „postarzania” nie powinna sprawiać specjalnych trudności.

WhPr

 

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Wiedeńskie Muzeum Historii Sztuki

Wiedeńskie Muzeum Historii Sztuki ma już 130...

Wiedeńskie Muzeum Historii Sztuki, Kunsthistorisches Museum, które co...
Rękopis znaleziony w Saragossie

Rękopis znaleziony w Saragossie rozsławił pol...

Dziś nieco zapomniany film „Rękopis znaleziony w Saragossie” w reżyser...

Józef Sosnowski w roli króla na aukcji 13 gru...

Na licytacji organizowanej w niedzielę 13 grudnia 2020 o godz. 17:00,...
Rynek dzieł sztuki

Rynek dzieł sztuki w Polsce w 2020 roku...

Tylko w ciągu dwóch ostatnich miesięcy w ofercie aukcyjnej DESA Unicum...