Logo strony
Logo strony
obróbka wiórowa

Obróbka wiórowa -popularna technika obróbki skrawaniem
Opublikowano: 4 grudnia 2017

 

Jedną z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych technik obróbki skrawaniem, jest obróbka wiórowa. W tym przypadku nadmiar materiał zostaje usunięty poprzez narzędzia skrawające o konkretnej liczbie ostrzy. Oczywiście ostrza mają odpowiednio ustawioną geometrię.

Nazwa obróbki wiórowej pochodzi od materiału, jaki pozostaje po skrawaniu, gdyż ma postać wiór.

Firmy wykorzystujące najnowsze maszyny CNC mają wiele do zaoferowania, bo fakt faktem obróbka wiórowa może mieć wiele postaci:

  • frezowanie
  • tłoczenia
  • dłutowania
  • powiercania itp.

Wybrana technika zależy od rodzaju materiału oraz rodzaju wykonywanej pracy.

Oczywiście należy pamiętać, iż każdy rodzaj obróbki możemy podzielić ze względu na dokładność jej wykonania.

Obróbka wiórowa bardzo dokładna, czyli obróbka wykańczająca, obróbka wiórowa dokładna, średnio dokładna i zgrubna. Obróbka bardzo dokładna wykonywana jest maszynowo.

Na szczególną uwagę zasługuje technika frezowania metalu i tłoczenie z mosiądzu, jest to najpopularniejsza chyba technika obróbki skrawaniem stosowana w przemyśle.

Co to jest frez?

Nie wszyscy mają wiedzę z zakresu techniki CNC, więc warto przybliżyć samo pojęcie frezu którym jest  narzędzie skrawające, zaopatrzone w wiele ostrzy na płaszczyźnie walcowej, bądź czołowej.

Frezowanie idealnie sprawdzi się przy obróbce płaskich materiałów, krzywoliniowych, brzegów gwintów itp. Oczywiście, jak każda metoda tak i ta wymaga precyzji, dlatego takie zadania powinny być powierzone profesjonalnym firmom, mającym doświadczenie z tego zakresu. W tej kwestii pomoc można znaleźć na mettec.com.pl, gdzie fachowcy doradzą najlepsze rozwiązania.

Rodzaje frezowania:

  • przeciwbieżne
  • współbieżne

Frezowanie najczęściej wykorzystywane jest przy aluminium, mosiądzu czy nierdzewnej stali.

Decydując się na obróbkę mosiądzu, warto korzystać z usług firm, które specjalizują się w takich pracach, bo nie każda frezarka jest przystosowana do takich czynności, a obróbka mosiądzu musi być precyzyjna.

Niezawodne frezarki numeryczne

Ten rodzaj urządzeń jest najczęściej stosowany przy obróbce skrawaniem. Istotne jest, by program został poprawnie napisany i wprowadzony do urządzenia CNC. Warto pamiętać, iż znacząca rolę odgrywają również same narzędzia skrawające, czyli frezy, muszą być ustawione w odpowiedniej kolejności.

Podstawą dobrze wykonanego produktu są zarówno prawidłowo dobrane narzędzia, jak i doświadczenie pracowników. Tylko w takim połączeniu uda się precyzyjne wykonać zadania.

Nie mając doświadczenia ani wiedzy z zakresu obróbki metalu, przy użyciu nowoczesnych urządzeń CNC, warto dopytać o szczegóły fachowców z tego zakresu, bo nie każdy materiał może zostać poddany obróbce skrawaniem. W tej kwestii znaczenia ma sam skład chemiczny, struktura danego materiału jego grubość oraz jakie właściwości wytrzymałościowe posiada.

Same materiały skrawające, także stanowią podstawę prawidłowego wykonania zleconej pracy. Tylko prawidłowo dobrane przyrządy wpłyną na jakość i czas obróbki konkretnego materiału.

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

drukarka do biura

Jaka drukarka do biura będzie najlepszym wybo...

W momencie, gdy praca biurowa stała się nieodłącznym elementem wielu z...
Mobbing w Pracy

Mobbing w Pracy – Jak Go Rozpoznać i Ja...

Mobbing w miejscu pracy jest w Polsce całkowicie zakazany. Należy jedn...
serwer proxy

Zastosowanie i cechy proxy rezydentów w Polsc...

To jeden z najpopularniejszych typów serwerów proxy. Naturalnie jest a...
prawo gospodarcze

Znaczenie współpracy z kancelarią prawa gospo...

Prawo gospodarcze jest kluczowym elementem umożliwiającym skuteczne i...