Opony letnie – jak wybrać najlepsze?

Wybór nowego kompletu opon letnich wcale nie jest prostym zadaniem. Szczególnie początkujący kierowcy, którym brakuje jeszcze doświadczenia, mogą mieć problem. Na rynku jest bowiem naprawdę bardzo wiele ofert. Istnieje jednak wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jak zatem wybrać opony letnie, aby nie żałować?

Kiedy należy zmienić opony na letnie?

Zdaniem niektórych opony letnie powinno się zakładać, kiedy temperatura w ciągu dnia przekracza 7 stopni Celsjusza. Nie warto jednak za bardzo się spieszyć z wizytą u wulkanizatora, ponieważ pogoda w polskim klimacie bywa bardzo dynamiczna. To, że przez kilka dni jest na przykład 10 stopni ciepła, nie oznacza, że tak już będzie. W ciągu jednego dnia może bowiem nie tylko zrobić się zimno, ale i spaść śnieg lub marznący deszcz. Jazda na letnich oponach w takich warunkach nie jest najlepszym pomysłem. Warto więc zaczekać ze zmianą do czasu, aż temperatura się ustabilizuje.

Jak sprawdzić, czy ogumienie jest już zużyte?

Każdy kierowca, który posiada nawet niewielką wiedzę na temat opon, może samodzielnie sprawdzić ich stopień zużycia. Otóż nowe ogumienie posiada bieżnik o głębokości 8 mm. Z czasem jednak ulega on wytarciu. Jeżeli głębokość bieżnika spada poniżej 1,6 mm, opony wymagają wymiany, ponieważ tracą swoje właściwości. Najlepiej jednak dokonać wymiany nieco wcześniej. Opony to jedyny element każdego pojazdu, który ma styczność z podłożem, stąd też ich stan bezpośrednio przekłada się na poziom bezpieczeństwa jazdy.

Czy klasa opon ma znaczenie?

Dostępne na rynku ogumienie można podzielić na trzy segmenty – ekonomiczny, średni oraz premium. Różni je nie tylko cena, ale i jakość, która jest wynikiem zastosowanej w procesie produkcji technologii. Nie bez znaczenia jest także renoma producenta – ogumienie znanych firm jest droższe niż tych, które pochodzą z Chin.

Na jaką klasę ogumienia się zdecydować? Jeżeli dany kierowca porusza się głównie po mieście i nie pokonuje dużych dystansów, wystarczą opony ze średniej półki, a w niektórych przypadkach nawet z ekonomicznej. Natomiast w sytuacji, gdy kierowca dużo podróżuje po różnych regionach kraju, ma samochód z mocny silnikiem lub napędem na cztery koła, warto zainteresować się ogumieniem z segmentu premium.

Czy warto zainteresować się oponami używanymi?

Niektórzy kierowcy, pragnąc zaoszczędzić pieniądze, interesują się oponami używanymi. Wiele ofert ich sprzedaży można znaleźć w Internecie. W rzeczywistości jednak używane opony nie są najlepszym wyborem. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, w jaki sposób były one eksploatowane oraz przechowywane, a także czy nie posiadają jakichś ukrytych wad. Po ich zamontowaniu może się bowiem okazać, że ich nabycie nie było najlepszym przedsięwzięciem. Zakup używanego ogumienia można rozważyć tylko wówczas, gdy ktoś zamierza niebawem sprzedać pojazd.

Ile opon należy wymienić – cztery czy dwie?

Czasami dochodzi do sytuacji, kiedy wymiany wymaga jedna albo dwie opony. W takiej sytuacji nie trzeba kupować nowego kompletu czterech opon. Otóż przepisy jednoznacznie wskazują, że na jednej osi musi znajdować się identyczne ogumienie – o tym samym rozmiarze, wzorze bieżnika, indeksie prędkości oraz nośności. W praktyce oznacza to, że obydwie opony muszą być dwiema sztukami tego samego modelu.

Masz jakieś wątpliwości, zapytaj sprzedawcę lub mechanika

Parametry opon są określony w instrukcji obsługi każdego pojazdu. Niemniej jednak, jeżeli kierowca ma jakieś wątpliwości, zawsze może zapytać sprzedawcę lub mechanika. Mają oni bowiem nie tylko większą wiedzę, ale i doświadczenie, co pozwoli im dokładniej określić, jakie ogumienie będzie najlepsze dla danego pojazdu.

AutoVIPek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.