Pytanie o pochodzenie życia na ziemi od niepamiętnych czasów inspirowało twórców wielkich religii, filozofów, naukowców a nawet zwykłych szarlatanów do tworzenia przeróżnych teorii. Często szukano jego źródeł w kosmosie. Według twórców teorii o kosmicznym pochodzeniu życia jest ono zjawiskiem powszechnym we Wszechświecie i rozprzestrzenia się różnymi drogami. Jedną z tych dróg ma być panspermia ukierunkowana.
Termin panspermia został stworzony dla teorii mówiącej, że życie we Wszechświecie rozsiewane jest w sposób naturalny i samoczynny. Wraz z meteorytami i innymi cząstkami trafiającymi do atmosfery najprostsze organizmy dostały się również na Ziemię.
Przetrwalniki niektórych bakterii mogą przetrwać w najbardziej ekstremalnych warunkach a doniesienia o bakteriach przywiezionych z kosmosu co pewien czas obiegają media. Hipoteza panspermii ma jednak słaby punk, nikt nie udowodnił, że życie może przenosić się z planety na planetę. Nie wiadomo też, skąd organizmy żywe dotarły na do Układu Słonecznego i czy mogły przetrwać tak długą podróż w nieprzyjaznym środowisku?
Wyjaśnieniem wątpliwości dotyczących możliwości podróży najprostszych organizmów w przestrzeni kosmicznej miała stać się panspermia ukierunkowana. Według tej teorii zaawansowane cywilizacje infekują prostymi organizmami planety, na których są warunki do rozwoju życia.
Przedstawiciele obcych cywilizacji kierują w stronę takiej planety specjalne kapsuły. Dzięki nim organizmy żywe mogą przetrwać podróż kosmiczną i wejście w atmosferę planety.
Teoria ta mogłaby zostać uznana za wymysł szarlatana. Jednak jednym z jej twórców był Francis Crick laureat Nagrody Nobla za odkrycie struktury molekularnej DNA. Miała to być odpowiedź na problemy naukowców dotyczące wyjaśnienia powstania samoreplikujących się organizmów żywych.
Panspermia ukierunkowana daje proste wytłumaczenie powstania życia na Ziemi, ma ono pochodzić z kosmosu. Z punktu widzenia nauki jednak nie jest to wartościowa teoria. Nie daje ona odpowiedzi na pytanie o powstanie życia w ogóle. Panspermia ukierunkowana wymaga również udowodnienia, że we Wszechświecie istnieją cywilizacje bardziej rozwinięte od istniejących na Ziemi, co jak dotąd nie udało się.
Autor: Wojciech Ostrowski
Tagi: filozofia, kosmos, nauka, Ziemia, życie
Dodaj komentarz