Logo strony
Logo strony
Paszporty Polityki

PASZPORTY POLITYKI
Opublikowano: 22 stycznia 2018

Po raz  25. na uroczystej Gali w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej zostały wręczone nagrody PASZPORTÓW POLITYKI dla wybitnych młodych twórców i artystów. Inicjatorem nagrody był znany publicysta  krytyk filmowy i teatralny Zdzisław Pietrasik

Idea nagrody to „nieuleganie modom i środowiskowym naciskom, uważnego wysupływania najbardziej wartościowych dokonań, ale i z przekonania, że młoda kultura jest dobrem które należy wspierać i promować”

Ta najbardziej prestiżowa nagroda kulturalna w Polsce przyznawana jest od ćwierć wieku na podstawie wskazań niezależnych krytyków z różnych mediów, którzy nominują, ich zdaniem, najciekawsze osobowości twórcze minionego roku.

PASZPORTAMI POLITYKI nagradzani są wybitnie utalentowani młodzi twórcy, którzy w sposób szczególny wyróżnili się w danym roku swoimi artystycznymi działaniami i dokonaniami. Artyści, którzy kreatywnie reagują na zmieniającą się rzeczywistość, wyznaczają nowe kierunki w sztuce i twórczo wzbogacają kulturę polską i światową.

Paszporty to nie tylko ceniona nagroda , ale barometr , który pokazuje w jakim kierunku rozwija się polska kultura i jak reaguje na  otaczające nas zmiany.

Kapituła Nagrody złożona z dziennikarzy tygodnika POLITYKA wybiera laureatów  w następujących kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowaPrzez 25 lat  Kapituła nagrodziła 147 laureatów , w tym 187 artystów i twórców  i wyróżniła 20 Kreatorów Kultury.

Mecenasem Kultury i Honorowym Patronem Nagrody PASZPORTÓW POLITYKI 2017 było Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, które w 2018 roku obchodzi 100-lecie działalności Nagrodzeni  otrzymali PASZPORTY POLITYKI z rąk twórców, którzy zostali Laureatami 100-lecia ZAiKS-u za całokształt  twórczych dokonań.

Laureaci

 film  – Jagoda Szelc , za niezależność , świeżość spojrzenia , artystyczną konsekwencję

literatura – Marcin Wicha , za oszczędność języka i bogactwo książki , która mówi o rzeczach najważniejszych

teatr – Michał Borczuch, za teatr oryginalny i pouczający

sztuki wizualne – Norman Leto , za budowanie pomostów miedzy sztuka a nauką

muzyka poważnaJoanna Freszel , za wszechstronność , kreatywność precyzję , sceniczny wdzięk i swobodę śpiewania  w najrozmaitszych stylach muzycznych

muzyka popularna – zespół Hańba, za muzyczno -literacko-polityczną rekonstrukcję która daje efekt zaskakujący

kultura cyfrowa– studio Bloober Team, za konsekwentne podążanie  własną drogą i rzadką umiejętność godzenia twórczych ambicji z realiami trudnego dla wymagających produkcji rynku

Wielu nagrodzonych jest dzisiaj cenionymi i uznanymi twórcami  w kraju i za granicą .PASZPORTY   POLITYKI  stały się  dla nich przepustką do kariery miedzynarodowej.

Anna Arwaniti

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *