Logo strony
Logo strony
Ford Crown Victoria

Prawdziwy potwór – Ford Crown Victoria z silnikiem z czołgu
Opublikowano: 2 stycznia 2022

Ford Crown Victoria to jeden z ulubionych radiowozów amerykańskiej policji. Samochód ten często był widywany przed laty również jako taksówka. Ten duży i wygodny sedan zapewnia bowiem wysoki komfort podróżowania. Jakiś czas temu pewien młody Szwed wpadł na szalony pomysł, aby zamontować pod maską Crown Victorii silnik prosto z czołgu.

Szalony projekt Daniela

Daniel to młody Szwed, który sprowadził do swojej ojczyzny wprost ze słonecznej Kalifornii Forda Crown Victorię. Jego egzemplarz pochodzi z 2006 roku i wcześniej służył w amerykańskiej policji jako radiowóz.

Po przeprowadzce do Szwecji stary Ford otrzymał zupełnie nowe serce. To silnik typu Meteor wyjęty wprost z brytyjskiego czołgu. Jednostka ta ma pojemność 27 litrów i generuje moc maksymalną na poziomie 550-650 KM. Na uwagę zasługują właściwości motoru, które do dziś robią wrażenie, mimo że korzenie silnika sięgają czasów drugiej wojny światowej. Chodzi tutaj na przykład o niezwykle wydajną pompę paliwową oraz przystosowanie do spalania bioetanolu E85.

Daniel planuje poprawić parametry silnika, który posłuży do napędu starego Forda. Zgodnie z jego założeniami jednostka ta ma osiągać moc 2500 KM i maksymalny moment obrotowy na poziomie 5160 Nm. Szwedowi udało się nawet rozwiązać poważny problem Meteora – przestał się on przegrzewać w trakcie postoju.

Realizacja projektu pochłonęła już 5 lat. Niezwykle trudno jest wskazać najtrudniejsze zadanie, które trzeba było wykonać. Wiele rzeczy trzeba było jednak przygotować ręcznie, co jeszcze bardziej utrudniało pracę.

Jakie jest spalanie Forda z silnikiem od czołgu? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta, otóż spali on tyle, ile się zatankuje. Daniel zdradza, że udało mu się opróżnić bak w niecałe 4 minuty.

Szalony projekt napotyka na jeszcze jeden poważny problem. Otóż taki samochód jest nielegalny w Szwecji, przez co nie będzie on mógł wyjechać na drogę publiczną. Zdaniem Daniela można by go zarejestrować w Stanach Zjednoczonych, na przykład na Florydzie.

Ford Crown Victoria – legenda amerykańskiej policji

Pierwsza generacja Forda Corwn Victoria zadebiutowała w 1991 roku. Samochód ten zastąpił w ofercie model LTD Crown Victoria, który był już ewidentnie przestarzały. Auto miało bardziej nowoczesne, nieco zaokrąglone kształty, co przypadło do gustu klientom. Za napęd odpowiadał ośmiocylindrowy silnik o pojemności 4.6 litra.

W 1997 roku Ford pokazał drugą generację. Samochód otrzymał nowy wygląd, stał się bardziej masywny. Zmieniono także charakterystykę zawieszenia, co miało korzystny wpływ na prowadzenie w zakrętach. Po sześciu latach produkcji przeprowadzono face lifting, polegający przede wszystkim na kolejnych modernizacjach zawieszenia. Pod maską pracował ten sam silnik V8. Produkcja została zakończona w 2011 roku.

Ford Crown Victoria zyskał wielką popularność jako radiowóz oraz taksówka. Policjanci oraz taksówkarze cenili ten model za niewysilony i bardzo trwały silnik, który zapewniał bezproblemową eksploatację przez wiele tysięcy kilometrów. Na uwagę zasługuje również jego niezwykle przestronne wnętrze.

Ford Crown Victoria to jedna z legend amerykańskich dróg, która do dziś jest mile wspominana przez policjantów oraz taksówkarzy. Pewien Szwed wpadł jednak na pomysł, aby zrealizować swój szalony pomysł i zamontować pod maską tego samochodu silnik pochodzący wprost od czołgu. Niedługo zapewne pojawią się informacje, z jakim skutkiem mu się to udało.

AutoVIPek

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Jak zlokalizować telefon komórkowy

Jak zlokalizować lub namierzyć telefon komórk...

Chcesz już teraz dowiedzieć się, gdzie znajduje się twoja dziewczyna l...
egzamin na prawo jazdy

Zdaj za pierwszym razem – 6 praktycznych wska...

Egzamin na prawo jazdy to niewątpliwie jeden z najbardziej stresującyc...
Nissan Z

Nissan Z – nowe coupe prosto z Japonii...

Nissan to marka, która posiada duże doświadczenie w produkcji aut spor...
Toyota Aqua

Toyota Aqua – powerbank na kołach...

Toyota Aqua to japońska wersja modelu Prius C. Jest to niewielkie, typ...