Logo strony
Logo strony
proktolog

Proktolog – czym się zajmuje?
Opublikowano: 3 kwietnia 2020

Wizyta u proktologa bywa czasami bardzo kłopotliwa dla pacjenta. Sprawdź, czym dokładnie zajmuje się lekarz proktolog i kiedy warto się do niego udać.

Proktolog to specjalista zajmujący się schorzeniami końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Wizyta u proktologa dla wielu jest wstydliwa, często pacjenci ignorują dolegliwości i odkładają konsultację w nieskończoność ‒ to błąd, który może poskutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

Kiedy w szczególności należy udać się do proktologa i jaki dolegliwościami zajmuje się ów specjalista? Poniżej garść informacji. Zachęcamy do lektury!

Czym zajmuje się proktolog?

Proktolog to lekarz, który zajmuje się diagnozą i leczeniem schorzeń oraz chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego, a więc odbytnicy, kanału odbytu i odbytu. Wśród tego typu chorób wymienić można takie, jak

  • hemoroidy
  • nowotwór jelita grubego
  • nietrzymanie kału
  • ropień okołoodbytniczy
  • szczelina odbytu

Do proktologa bezzwłocznie powinny udać się osoby zmagające się z takimi problemami, jak:

  • zaparcia i biegunki
  • bolesne wypróżnianie
  • uczucie wzdęcia
  • problemy z gazami
  • obecność śluzu w kale
  • obecność krwi w kale
  •  bóle w obrębie jamy brzusznej
  • świąd okolicy odbytu

Przebieg wizyty u proktologa

Wizyta u proktologa rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Specjalista może zapytać doskwierające pacjentowi dolegliwości, nawyki żywieniowe, aktywność fizyczną,  dotychczasowe choroby.

Po przeprowadzonym wywiadzie rozpoczyna się badanie  per rectum, czyli palcem przez odbyt. Takie badanie umożliwia wstępną diagnozę stanu odbytu, odbytnicy i kanału odbytu.

Specjaliści doskonale zdają sobie sprawę z tego, że badanie nie należy do zbyt komfortowych, dlatego przeprowadzają je w delikatny sposób i starają się, aby w miarę możliwości przebiegało sprawnie i bezboleśnie.

Badania proktologiczne

Zdarzają się przypadki, w których badanie  badanie  per rectum nie dostarcza wystarczających informacji i konieczne jest wykonanie dodatkowych badań. Wśród najczęstszych wymienić można takie, jak:

  • Kolonoskopia ‒ kolonoskopia przeprowadzana jest z wykorzystaniem kolonoskopu, dzięki któremu można kontrolować stan jelita grubego i pobrać wycinki do badań.
  • Anoskopia ‒ to badanie przeprowadzane z wykorzystaniem specjalnego wziernika, który umożliwia ocenę stanu końcowego odcinka odbytnicy i kanału odbytu.
  • Rektoskopia ‒ rektoskopia również przeprowadzana jest z wykorzystaniem specjalnego wziernika, jest to badanie głębsze niż anoskopia, umożliwia pobranie wycinków do badania histopatologiczneg

Wśród innych, często zalecanych badań wymienić można RTG jelita grubego, USG przezodbytnicze.

Jak przygotować się do wizyty u proktologa?

Wizyta u proktologa nie wymaga szczególnych przygotowań, ważne jednak, aby pamiętać o zasadach higieny. Jeśli dysponujemy wynikami badań, które mogą dostarczyć lekarzowi informacji na temat stanu naszego zdrowia, powinniśmy zabrać je na wizytę.

Podsumowanie

Proktolog to specjalista, który zajmuje się leczeniem końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Wizyta u wymienionego specjalisty jest konieczna w przypadku takich dolegliwości, jak zaparcia i biegunki, świąd okolicy odbytu, obecność śluzu i śliny w kale. Warto pamiętać, że konsultacja u proktologa i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia to kwestie niezwykle ważne dla naszego zdrowia – a zdrowie mamy tylko jedno. Proktolog jest lekarzem i nie powinniśmy bać się wizyty w jego gabinecie.

Źródło: Proktolog Wrocław / WhPr

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Łóżka tapicerowane

Łóżka tapicerowane: Komfort snu na najwyższym...

Łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu, a jego jakość...
Koszulki UV

Właściwości koszulek z filtrem UV – ochrona i...

Koszulki UV stają się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród osób...
Olej lniany

Dlaczego warto sięgnąć po olej lniany? Odkryj...

Olej lniany to produkt, który zdobywa coraz większą popularnoś...
odżywki do włosów

Czym wyróżniają się dobre odżywki do włosów?...

Wybór odpowiedniej odżywki do włosów może być kluczowy dla zdrowia i w...