Maskotki, które leżą się na sklepowych półkach kuszą swymi kolorami, walorami estetycznymi, podobieństwem do postaci z bajek lub możliwością wydawania dźwięków. Dziecko z pewnością zainteresuje się taką zabawką, jednak bardzo szybko odłoży ją na bok i zacznie szukać swojego starego, zniszczonego misia. Dlaczego ten miś jest tak ważny i jaką rolę odgrywa w rozwoju malucha?
W zasadzie każda maskotka może stać się tą jedyną. Podsuwając niemowlakowi tego typu zabawki, warto zadbać o jego bezpieczeństwo. Okres niemowlęctwa bardzo często jest momentem, w którym dziecko wybiera sobie tego jedynego misia i prawdopodobnie będzie one jego towarzyszem przez kilka następnych lat. Przytulanki pełnią funkcję najlepszego przyjaciela dziecka głównie w okresie pierwszych dwóch lat życia oraz w wieku przedszkolnym. Później zostają odsunięte, co nie oznacza, że przestają być ważne.
Wybór odpowiedniej maskotki jest bardzo istotny. Dziecko prawdopodobnie będzie chciało z nią spać, zabierać ze sobą we wszystkie możliwe miejsca. Dlatego też przytulanka powinna spełniać kilka warunków. Najlepiej, gdyby była niewielkich rozmiarów i mieściła się do plecaczka lub torby. Ważna jest także jej trwałość. Dzięki wysokiej jakości materiałów produkt przetrwa w dobrym stanie wiele lat. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę w momencie zakupu maskotki, są posiadane atesty. Świadczą one o bezpieczeństwie jej używania. Jeśli wybrany produkt nie posiada żadnych oznaczeń, należy zwrócić uwagę, aby produkt nie posiadał małych elementów oraz niedokładnych szyć.
Każdy maluch, który skończy 3 rok życia, próbuje bawić się w naśladowanie. Wszelkiego rodzaju maskotki, stają się rodziną, zwierzątkami lub postaciami z bajek. Najlepszy wpływ na rozwój wyobraźni mają zabawki uniwersalne, niewydające dźwięków. Im więcej funkcji ma zabawka, tym gorzej wpływa na rozwój dziecka. Dobrze, gdy Przytulanki posiadają dodatkowe akcesoria ułatwiające opiekę nad nimi, odgrywanie roli lub ubieranie.
Nie warto inwestować w przytulanki „bawiące się same ze sobą”. Takie zabawki szybko się dzieciom nudzą, a wydawane dźwięki stają się irytujące. Zdarza się, że są zbyt głośne, przez co nie nadają się dla dzieci wrażliwych. W poszukiwaniu ulubionej przytulanki warto zajrzeć do sklepów oferujących produkty hand – made lub samemu uszyć dziecku wymarzoną maskotkę.
Pluszowy miś to nie tylko zabawka. Jego rola jest bardzo duża. Oprócz tego, że wpływa on na rozwój wyobraźni dziecka, pełni także inne funkcje:
• Funkcja terapeutyczna. Pluszaki są idealnymi pocieszycielami w chwilach złości, słabości i małych smutków. Potrafią zrozumieć i można je przytulić, we właściwym momencie.
• Funkcja uspokajająca i wyciszające. Miękki i miły w dotyku pluszowy miś jest wspaniałym kompanem do snu. Zakup misia jest idealnym rozwiązaniem dla dziecka rozpoczynającego trening samodzielnego zasypiania.
• Funkcja opiekuna. Miś uczy opieki nad drugą osobą. Jego też czasami trzeba pocieszyć, np. gdy naderwie się misiowa łapka. Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy intuicyjnie szukają zabawki, którą mogłoby się zajmować, patrząc, jak mama poświęca czas np. młodszemu rodzeństwu.
• Prototyp zwierzaka. Miś piesek lub kotek to także nauka opieki nad zwierzęciem. Trzeba mu zrobić posłanie, dać jeść, pić, oczywiście na niby. Zabawa w posiadacza zwierzątka pokazuje dziecku, że posiadanie psa czy kota to nie tylko zabawa, ale także obowiązki. Dodatkowo w przypadku dziecka posiadającego alergię na sierść, pluszak, choć w małym stopniu zastąpi prawdziwe zwierzątko.
WhPr
Tagi: dziecko, wychowanie, zabawa
Dodaj komentarz