Logo strony
Logo strony
psychosomatyka

Psychosomatyka – ćwiczenia, które pomogą zarówno na ciele jak i na umyśle
Opublikowano: 1 marca 2022

Ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane. Kiedy serce jest zdenerwowane, może to objawiać się fizycznymi objawami. Na przykład, kiedy człowiek jest zestresowany lub niespokojny, można zauważyć, że tętno wzrasta, a oddech staje się płytki i szybki. Te objawy mogą czasami powodować, że jesteśmy bardziej nerwowi i niespokojni, co może dodatkowo wpłynąć na nasz nastrój. Objawy psychosomatyczne to fizyczne objawy wytwarzane przez umysł. Należą do nich stany chorobowe, takie jak wrzody, wysokie ciśnienie krwi, zapalenie okrężnicy i niektóre bóle głowy.

Czasami objawy psychosomatyczne wymagają pomocy medycznej i psychologicznej. Na przykład, jeśli osoba z wysokim ciśnieniem krwi ma zaburzenia lękowe, będzie potrzebować leków obniżających ciśnienie krwi i psychoterapii, które pomogą jej radzić sobie z lękiem.

Wiele osób zauważa związek między emocjami a zdrowiem fizycznym, ale dopiero w XIX wieku lekarze zaczęli traktować to poważnie. W tamtych czasach wielu uważało, że wszystkie choroby są powodowane przez bakterie dostające się do organizmu z zewnątrz — tak zwana „bakteriologia”. Jednak niektórzy lekarze zaczynają podejrzewać dolegliwości, które nie wydają się być spowodowane przez bakterie – takie jak bóle głowy i bóle brzucha.

Odblokowywanie emocji za pomocą ruchu

Blokowanie emocji i ćwiczenia mają długą historię w medycynie chińskiej. Chińczycy myślą o emocjach jako o energii, tak jak my myślimy o elektryczności czy promieniowaniu elektromagnetycznym. Kiedy masz silne emocje, ta energia blokuje krążenie – czasami dosłownie – akupunktura może ją uwolnić, aby energia mogła znów swobodnie płynąć. Na przykład niektóre zaburzenia nastroju są związane z porodem lub innymi wydarzeniami zmieniającymi życie. Może sprawić, że będziesz podatna na wahania nastroju, jeśli masz problemy z ciążą.

Aby uwolnić swoje blokady emocjonalne, trzeba znaleźć odpowiedni rodzaj ćwiczeń, które pomogą przepływowi energii przez ciało. Ogólnie rzecz biorąc, ruch pomaga usunąć pozostałe zatory, ale niektóre rodzaje ruchu działają lepiej niż inne. Na przykład, głębokie oddychanie świetnie nadaje się do usuwania negatywnych emocji, ale jest to trudne do zrobienia, gdy ciało wciąż regeneruje się po porodzie.

Powolne chodzenie to kolejne ćwiczenie, które pomaga uwolnić negatywne emocje, ponieważ jest to forma medytacji: dotykanie ziemi przy każdym kroku i skupiając się na tym, jak stopy się czują na ziemi, przez całą drogę powrotną do pierwotnej pozycji wyjściowej.

Proste czynności, które działają cuda

Najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem poruszania ciałem jest taniec. Nieważne jakiego rodzaju taniec to będzie, ważne aby wstać i rozruszać swoje ciało. Należy pozwolić aby ciałem prowadziła muzyka i nie myśleć o tym jak się wygląda. Można to zrobić w salonie lub w klasie, ale ważne aby wybrać to, co się kocha, aby móc to zrobić (zamiast myśleć, że się to robi).

Wykonuj proste codzienne ćwiczenia sensoryczne. Wymień pięć rzeczy, które widzisz, cztery rzeczy, których możesz dotknąć, trzy rzeczy, które możesz usłyszeć, dwie rzeczy, które możesz powąchać i jedną, której możesz spróbować. Następnie zwróć uwagę na swoje otoczenie: kolor ścian, sposób, w jaki ubrania dotykają skóry, dźwięki wokół ciebie, zapachy w powietrzu i smak w ustach. Im więcej wiemy o naszym otoczeniu, tym mniej martwimy się potencjalnymi przyszłymi katastrofami.

Wypróbuj ćwiczenia oddechowe i ruchowe. Zaledwie kilka minut głębokiego oddychania lub wolnych pozycji jogi może pomóc uspokoić niespokojny umysł. Jeśli jestem zdenerwowany lub podekscytowany tym, co dzieje się w pracy lub w domu, podczas przerwy na lunch wykonuję kilka pozycji jogi — lub nawet po prostu podciągam się na minutę lub dwie — aby złagodzić napięcie i oczyścić umysł więc mogę podejść do tego, co się dzieje, z bardziej beznamiętnej perspektywy.

Niektóre proste codzienne ćwiczenia sensoryczne mogą obejmować:

  • Pocieraj podeszwy stóp przez 20 sekund
  • Przyciśnij czoło do poduszki na 10 sekund
  • Trzymaj kawałek owocu w każdej ręce i jedz wąchając
  • Pisz obiema rękami jednocześnie
  • Dmuchaj bąbelkami w wodzie i obserwuj, jak odpływają.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem ogólnotematycznym https://www.tourderybnik.pl/

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

ćwiczenia

Zadbaj o formę – kilka prostych ćwiczeń...

O formę fizyczną warto jest stale dbać. Poprawia się krążenie, metabol...
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – jakie są natu...

Skóra atopowa jest bardzo wymagająca i potrzebuje prawidłowej pielęgna...
Holter EKG

Holter EKG – co można dzięki niemu zdiagnozow...

Holter EKG, znany również jako monitorowanie ambulatoryjne EKG...