Logo strony
Logo strony
Rynek dzieł sztuki

Rynek dzieł sztuki w Polsce w 2020 roku
Opublikowano: 21 listopada 2020

Tylko w ciągu dwóch ostatnich miesięcy w ofercie aukcyjnej DESA Unicum pojawiły się dzieła wartości 100 mln zł. To jedna trzecia obrotu, jaki rynek dzieł sztuki w Polsce zanotował przez cały 2019 rok.

Rynek dzieł sztukiJak informuje DESA Unicum, na najbliższych aukcjach pojawi się między innymi obraz Tamary Łempickiej „Czytająca I” z około 1951 roku o wartości 6 mln zł. Hitem ma się stać rozeta Wojciecha Fangora. Dwa lata temu została ona sprzedana za 5 mln zł, co stanowiło wówczas rekord w skali kraju.

Obok obrazów na aukcjach pojawi się numizmatyka. Wartość pięćdziesięciodukatówki z 1621 roku szacowana jest na 5 mln zł. Może to być najwyższa cena, jaką zapłacono z monetę w Polsce.

Najwybitniejsze dzieła wystawione zostaną na aukcjach DESA Unicum na przełomie listopada i grudnia. Obok współczesnych i dawnych obrazów znajdzie się tam również biżuteria.

Wśród licytowanych obrazów warto wspomnieć dzieło Tadeusza Makowskiego „Dzieci i zwierzęta (Jardin d’acclimatation)”. Jego wartość szacowana jest na 3 mln zł. Obraz zaprezentowano po raz pierwszy w 1928 roku w galerii Berthy Weill.

Na rynek sztuki w Polsce trafiają dzieła uważane za zaginione

Spośród odnalezionych dzieł na aukcji będzie można kupić pracę Artura Grottgera „Walka” z 1864 roku oraz cykl rysunków, będących pierwszymi ilustracjami do powieści „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza. Ich autorem jest Juliusz Kossak.

Rynek dzieł sztukiW grudniu na aukcję trafi najwybitniejsze dzieło Bolesława Cybisa „Boże Narodzenie w Łowiczu”. Spośród współczesnych prac warto zwrócić uwagę na „M22″ Wojciecha Fangora. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej palety barw obraz tworzy iluzję ruchu.

Jak podaje DESA Unicum: Na aukcji Biżuteria Kolekcjonerska 7 grudnia pojawi się naszyjnik kultowej firmy Tiffany&Co, wisiorek Fabergé oraz ponad 120 innych, najlepszych przykładów sztuki jubilerskiej, w tym również komplet biżuterii w typie Cartier z brylantami i niebieskimi topazami. Z kolei 30 listopada odbędzie się aukcja monet.

Rynek dzieł sztuki w Polsce szykuje więc na zakończenie roku wiele okazji do nabycia wybitnych prac znanych artystów.

Źródło – DESA Unicum

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

zniżki w sklepach

Gdzie znaleźć nowe zniżki w sklepach w Polsce...

Aby pozwolić sobie na wysokiej jakości wypoczynek i duże zakup...
Ocena Stanu Technicznego Samochodu

Ocena Stanu Technicznego Samochodu Przed Skup...

Decyzja o sprzedaży samochodu może być ważnym krokiem, a wybór odpowie...
Aranżacja wnętrza sklepu

Wnętrze sklepu – jak je dobrze zaprojektować?...

Dobrze przygotowane wnętrze sklepu jest niezwykle ważne nie ty...
Wieliczka Globtroter

Magia Wieliczki. Dziennikarze Globtrotera w k...

Wiosenną wyprawę  do Kopalni Wieliczka, którą zorganizowało Stowarzysz...