Logo strony
Logo strony
schron

Schron opracowany w WAT trafi do produkcji
Opublikowano: 16 grudnia 2022

Posłuży nie tylko w czasie wojny, ale również w czasie pokoju. Modułowy schron podwójnego przeznaczenia opracowany przy udziale naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej będzie produkowany przez polską firmę Mahton Schrony Sp. z o.o., która nabyła od Uczelni licencję na wprowadzenie produktu na rynek.

Umowę licencyjną podpisali 13 grudnia 2022 r. Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak i Michał Lorek, jako licencjodawcy oraz Paulina Mrotek, pełnomocnik firmy Mahton, jako licencjobiorca. W podpisaniu porozumienia również uczestniczyli dr hab. inż. Zbigniew Szcześniak, prof. WAT z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, rzeczoznawca w zakresie budownictwa fortyfikacyjnego, ppłk dr inż. Ryszard Chmielewski, dyrektor Instytutu Inżynierii Lądowej Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT i dr hab. inż. Adam Bartnicki, dyrektor Centrum Transferu Technologii WAT.

Schron, który trafi do produkcji to wynik projektu Polskiego Schronu Modułowego rozwijanego przez naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT oraz Pana Michała Lorka, ówczesnego właściciela firmy budowlanej Fundament w Bydgoszczy, która wykonała prototyp schronu.

„Technologie opracowywane w Wojskowej Akademii Technicznej znajdują zastosowanie nie tylko w Wojsku Polskim, ale również w wielu dziedzinach polskiej gospodarki. Projektujemy, tworzymy urządzenia i innowacyjne rozwiązania, które są chętnie wdrażane do produkcji przez polskie firmy i trafiają na rynek. Nie pracujemy w izolacji, ale działamy wspólnie z innymi podmiotami, uczelniami, firmami i instytucjami, cywilnymi i wojskowymi, w ramach wspólnych przedsięwzięć i projektów, aby to, co opracowujemy było wdrażane i było przydatne naszemu społeczeństwu. Bardzo dziękuję wszystkim osobom uczestniczącym w projekcie opracowania schronu podwójnego zastosowania. To kolejne rozwiązanie powstałe przy udziale naukowców WAT, które przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa państwa i obywateli” – podkreślił gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, Rektor-Komendant WAT.

Michał Lorek przypomniał, że współpraca z naukowcami WAT zaczęła się wiele lat temu, a jej efektem jest gotowy produkt. „Wkrótce ta umowa pozwoli nie tylko na sprzedaż schronu, ale także przyniesie Wojskowej Akademii Technicznej określone korzyści, poza oczywiście wartością i wkładem merytorycznym WAT, bez którego nie byłoby nas dziś tutaj. Udało nam się stworzyć projekt cywilnego schronu modułowego, będącego innowacją na skalę światową. Połączenie wiedzy akademickiej z potencjałem technologicznym polskich firm tworzy niezwykłą synergię, a jej osiągnięciem jest Polski Schron Modułowy” – podkreślił Michał Lorek. Podziękował przy tym naukowcom z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT zaangażowanym w realizację projektu, jak również dyrektorowi Centrum Transferu Technologii za sprawną i skuteczną współpracę w procesie komercjalizacji schronu.

Jak wyjaśnia dr hab. inż. Zbigniew Szcześniak, prof. WAT z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji, współtwórca Polskiej Szkoły Fortyfikacji Współczesnej, oryginalny polski schron jednorodzinny uwzględnia zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, w tym opad promieniotwórczy. Jest odporny na powietrzną falę uderzeniową, zagruzowanie, odłamki różnego pochodzenia i długotrwałe pożary zewnętrzne. Może również chronić przed działaniami balistycznymi. „Schron zapewnia najlepsze warunki dla zbiorowego przetrwania w dłuższym czasie w różnych sytuacjach wywoływanych katastrofami naturalnymi, awariami przemysłowymi, zaostrzeniem konfliktów społecznych i międzynarodowych, działaniami terrorystycznymi, a także wojennymi” – mówi prof. Szcześniak. Podkreśla, że czas wykonania obiektu jest minimalny, ponieważ poszczególne segmenty wykonuje się w zakładzie prefabrykacji, a następnie przewozi typowymi środkami transportu lądowego i montuje w miejscu budowy.

schron

Schron tworzą: układ funkcjonalny, konstrukcja z komponentami osłonowymi i instalacje specjalne, m.in. z zaworami przeciwwybuchowymi. Składa się z salonu, sypialni, kuchni, łazienki, pomieszczenia technicznego i przedsionka hermetyzującego. Posiada wejście główne i wyjście ewakuacyjne. Struktura modułowa schronu umożliwia kształtowanie obiektów schronowych różnego przeznaczenia z zaprojektowanych czterech rodzajów segmentów budowlanych w dowolnej konfiguracji przestrzennej. Może być posadowiony przy uwzględnieniu większości warunków gruntowych występujących na terenie całego kraju. W czasach pokoju schron może być wykorzystywany jako pomieszczenie magazynowe, jak również po zainstalowaniu odpowiednich urządzeń, może spełniać funkcję komory normobarycznej. Wewnętrzną przestrzeń schronu można wykorzystywać wielofunkcyjnie w zależności od potrzeb użytkownika.

Pan Michał Lorek, inżynier z Bydgoszczy, nawiązał współpracę z Wojskową Akademią Techniczną w 2016 r. Owocem podpisanego porozumienia (2017 r.), a później umowy o współpracy (2018 r.) był projekt Polskiego Schronu Modułowego, który został opatentowany i zdobył nominację do nagrody Defender na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach w 2019 r. Dzisiaj firma Mahton Schrony Sp. z o.o. wdraża wspólne opracowanie do produkcji i oferuje je klientom prywatnym.

materiał prasowy

zdjęcia: WAT 

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

obroża dla psa

Rodzaje obroży dla psów...

Istnieje kilka rodzajów obroży dla psów, z których każdy ma sw...
Zielone dachy

Zielone dachy – co warto o nich wiedzie...

Zielone tarasy na dachach stają się coraz częstszym widokiem, także na...
Pług do śniegu

Pług do śniegu – modele doczepiane do c...

Zima to bez wątpienia trudny czas dla służb miejskich i innych podmiot...
Roleta zewnętrzna podtynkowa

Rolety podtynkowe zewnętrzne – inwestuj...

Roleta zewnętrzna podtynkowa czy też inne osłony na o...