Logo strony
Logo strony
Seniorzy na rynku pracy

Seniorzy na rynku pracy. Dlaczego nikt nie chce ich zatrudniać?
Opublikowano: 5 sierpnia 2019

Dzisiejszy rynek pracy należy do młodych pracowników. Nawet, jeśli nie znajdują zatrudnienia zgodnego ze swoim wykształceniem, mają możliwość podjęcia pracy fizycznej. Nagła zmiana miejsca zamieszkania i wyjazd tam, gdzie jest praca? Żaden problem! Nawet jeśli miałoby to wiązać się z nauką nowego języka, młodzi ludzie często podejmują się takiego wyzwania. Jak natomiast wygląda rynek pracy oczami starszego pracownika?

Lojalność wobec firmy

Według wielu pracodawców jest to niewątpliwy plus. To starsi pracownicy są w stanie długo przepracować dla jednej firmy oraz są bardziej lojalni, w przeciwieństwie do młodych, którzy nie wykazują przywiązania do jednego miejsca pracy i są w stanie zmieniać je o wiele częściej. Przedstawiając w tym świetle pracowników po 50-tce, mamy dobrego kandydata na stanowisko.

Sprawdza się to jednak w przypadku już zatrudnionych osób, ponieważ ci bez pracy są mniej elastyczni – nie lubią zmieniać branży, a inne stanowiska mogą wzbudzać strach przed ich podjęciem. Jest to jeden z minusów, przez który takie osoby mają utrudnione podjęcie pracy w dzisiejszych czasach.

Częste choroby i zwolnienia

Bez wątpienia to osoby starsze chorują o wiele częściej niż osoby młode. Wiąże się to z nagminnymi dniami wolnymi oraz zwolnieniami lekarskimi. Pracodawca woli zatem zatrudnić kogoś, kto będzie przychodził do pracy i faktycznie pracował. Oczywiście, czasami można pójść na ugodę i wypełniać swoje obowiązki w domu, jednak mała część kierowników jest w stanie zgodzić się na takie ustępstwa.

Zapomnij o pracy fizycznej

Pracownik po 50 roku życia, nie jest już tak sprawny fizycznie jak osoba młoda. Są wyjątki od tej reguły, jednak widząc datę urodzenia w CV, pracodawca raczej nie przyjmie jej do takiej pracy. Mniej sił, wolniejsze ruchy i ryzyko pogorszenia zdrowia osoby starszej mogą skutecznie odstraszyć i zmniejszyć szanse zatrudnienia jej. Stawienie się osobiście w firmie i pokazanie dobrej tężyzny fizycznej może zwiększyć szansę na zdobycie pracy.

Brak szkoleń i nauki

Nawet osoby wykształcone powinny ciągle uczyć się nowych rzeczy, związanych ze swoim zawodem. Nie jest to regułą, jednak zazwyczaj to młodzi są głodni wiedzy, podczas gdy starsi stażem i doświadczeniem osiadają na laurach. Kiedy osoby po 50-tce próbują znaleźć nową pracę, zazwyczaj są do tyłu z nowymi rozwiązaniami oraz mają luki w szkoleniach.

Pracowanie używając przestarzałej wiedzy nie przyda się nigdzie, dlatego ważne jest, aby tacy pracownicy cały czas podnosili swoje kwalifikacje i nigdy nie przestawali zdobywać wiedzy.

Wciąż żywe stereotypy

Ludzie po 50-tce są kojarzeni z PRL-em oraz działaniem „czy się stoi, czy się leży, to wypłata się należy”. Jest to bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe, jednak ze stereotypami jest bardzo ciężko walczyć. Tymczasem statystyki pokazują dobrą znajomość komputera i programów wśród takich osób, wysokie wykształcenie oraz w mniejszym stopniu znajomość języków obcych.

Rada dla poszukującego pracy? Przełam stereotypy! Pokaż, że jesteś pracowitą osobą, zależy ci na dobrych wynikach firmy oraz pochwal się każdą nabytą umiejętnością.

WhPr

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Jak znaleźć pracę w Polsce

Jak znaleźć pracę w Polsce: Pierwsze kroki dl...

Aby z powodzeniem rozpocząć poszukiwanie pracy w Polsce, bardzo ważne...
System CRM

Automatyzacja sklepu online za pomocą Systemu...

System CRM i marketing automation umożliwia przedsiębiorstwom zarządza...
Biuro Tłumaczeń

Apostille w Polsce: NotaBene – Biuro Tł...

Jeśli potrzebujesz uzyskania apostille w Polsce, być...
SUKCESJA W FIRMIE RODZINNEJ

SUKCESJA W FIRMIE RODZINNEJ...

W Polsce po przemianach gospodarczych w 1989 roku nastąpiła eksplozja...