Logo strony
Logo strony
kreatywność

Sprawdzone sposoby na poprawę kreatywności
Opublikowano: 16 stycznia 2021

Kreatywność w naszym życiu jest niezwykle ważna. W domu czy w pracy, nasz umysł często zmuszony jest do intensywnego myślenia. Jednak co zrobić, gdy pomysły nie przychodzą do głowy?

Na szczęście istnieją sposoby na poprawę kreatywności. Naturalnie wymagają one od ciebie odrobiny wysiłku, jednak efekty będą tego warte. Pamiętaj, że niektóre pomysły lepiej sprawdzą się w domowych warunkach, a inne w pracy, w której musimy współpracować z innymi osobami.

Poprawa kreatywności w domu

Pewnie słyszałeś o tym już wiele razy, ale trudno, powtórzymy to raz jeszcze. Dobry sen często jest podstawą sukcesu. Organizm niewyspany to wolniej pracująca głowa, a także rozdrażnienie, które skutecznie pozbawia nas kreatywnego myślenia. Ważną rolę może odegrać również drzemka w środku dnia. Jeśli masz jakiś pomysł, zapisz go sobie, a następnie połóż się na godzinę. Zdaniem wielu naukowców w ten sposób poprawisz swoją kreatywność nawet o połowę i lepiej dopracujesz pomysł, o którym myślałeś wcześniej.

Warto zmieniać otoczenie. Gdy przyzwyczaimy się do konkretnego miejsca, możemy popaść w monotonię. Nuda potrafi zabić wszelką kreatywność. Z tego powodu dobrym pomysłem może być przeniesienie się z obowiązkami do innego pokoju lub ogrodu. Nowe miejsce to nowe koncepcje? Sporo osób uważa, że tak właśnie jest.

Czasami trzeba zrobić sobie przerwę. Jeśli coś nie wychodzi ci od dłuższego czasu, pozwól swojemu umysłowi odetchnąć. Gdy jesteśmy czymś mocno zestresowani lub szukamy pomysłu na siłę, wówczas szanse powodzenia są stosunkowo niewielkie. Dlatego właśnie przerwa (to może być nawet wyżej wspomniana drzemka!) zdaje się być dobrym pomysłem na poprawę kreatywności.

Odetnij się od krytyki innych. Czasem opinia któregoś z naszych znajomych bądź też przełożonych oddziałuje na nas zbyt mocno. Warto więc zaufać samemu sobie i odpowiednio zdystansować od tego, co ktoś powiedział.

Poprawa kreatywności w pracy

Odpowiednio dostosuj swoje miejsce pracy. Przy czym wcale nie mamy na myśli uprzątnięcia całego bałaganu, który się na nim znajduje! Jak przekonuje część naukowców, pewien nieporządek może przyczynić się do poprawy kreatywności. Tu jednak warto również nadmienić, że coraz więcej firm inwestuje pieniądze w tak zwane strefy relaksu – miejsca, w których pracownik będzie mógł odetchnąć od biurowego zgiełku.

Nie od dziś wiadomo, że ruch wzmacnia twórcze myślenie. Jeśli w pracy siedzisz osiem godzin dziennie przy biurku, a potem w domu siadasz przed telewizorem, wówczas twoje ciało może dopaść silne znużenie. Brytyjscy naukowcy uważają, że trening przed pracą (a nawet dłuższy spacer) ma ogromny wpływ na działanie naszego mózgu. Różnicę widać nawet po raptem dziesięciu minutach ćwiczeń. Spacer podczas przerwy w pracy? Dlaczego nie!

Być może rozprasza cię hałas w pracy? O ile to możliwe, załóż słuchawki i włącz sobie muzykę, która pomoże ci opanować myśli. Niektórzy twierdzą, że warto również pracować w lekko przyciemnionym pomieszczeniu, aby uzyskać lepszą koncentrację. Jeśli masz taką możliwość, warto sprawdzić jak ty zareagujesz na tego typu zmiany.

Spróbuj ręcznie notować najważniejsze rzeczy. Owszem, możesz wszystko zapisać w laptopie czy telefonie. Jednak podczas ręcznego pisania aktywuje się zdecydowanie więcej obszarów w naszym mózgu. Dzięki temu nasza kreatywność w pracy może ulec zdecydowanej poprawie. Kto wie, może właśnie podczas zapisywania czegoś w swoim notatniku wpadniesz na znakomity pomysł?

W niektórych przypadkach nasz umysł najlepiej działa pod presją. Choć jest to ryzykowna metoda, czasem „robiąc coś na ostatnią chwilę” wpadniemy na doskonałą koncepcję. Gdy wiemy, że goni nas czas, staramy się możliwie jak najmocniej wytężyć nasz umysł. Wówczas wpadamy na pomysły, które w normalnych okolicznościach nie wpadłyby nam do głowy. Gorzej jednak, kiedy okaże się, że choć pomysł jest naprawdę dobry, zabraknie nam czasu na jego zrealizowanie.

Mamy nadzieję, że skorzystacie choć z części naszych porad! Poprawa kreatywności to coś, nad czym zdecydowanie warto pracować!

Jan Strychacz

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Jak znaleźć pracę w Polsce

Jak znaleźć pracę w Polsce: Pierwsze kroki dl...

Aby z powodzeniem rozpocząć poszukiwanie pracy w Polsce, bardzo ważne...
Praca tymczasowa

Czy praca tymczasowa jest dobrym rozwiązaniem...

Praca tymczasowa wielu osobom kojarzy się negatywnie. Ludzie uważają,...
pandemia

Pandemia zmieniła gospodarkę. Niektóre zmiany...

Mija już prawie drugi rok od pierwszego lockdownu. Pandemia sprawiła,...
Praca siedząca

Praca siedząca ma swoje wady! Lista problemów...

Praca siedząca często uważana jest za mniej wymagającą od pracy fizycz...