Logo strony
Logo strony
ogród

Stwórz ogród ze swoich marzeń
Opublikowano: 14 sierpnia 2020

Mawia się, że ogród potrafi być najlepszym przyjacielem człowieka. Zadbany i piękny jest nie tylko ucztą dla oka i miejscem wypoczynku. Praca w ogrodzie, zabiegi pielęgnacyjne, przechadzanie się pomiędzy rabatami i napawanie się wonią kwiatów wpływa niezwykle pozytywnie na stan psychiczny i jest świetną terapią antydepresyjną. Zakładanie ogrodów jest zawsze nie lada wyzwaniem. Najlepiej oczywiście sprostają mu specjaliści. Jeśli czujemy się jednak na siłach to nic nie stoi na przeszkodzie, by swoją zieloną oazę stworzyć samodzielnie. Jak się do tego zabrać?

Przede wszystkim projekt bliski doskonałości

Zanim zabierzemy się do planowania roślinnych kompozycji koniecznie zaczerpnijmy nieco niezbędnej wiedzy na ten temat. Nawet jeśli nie zależy nam lub po prostu nie stać nas na super modne stylizacje to na pewno warto się z nimi zaznajomić, chociażby w celu inspiracji. Ogrodowa moda kreowana jest na corocznej, międzynarodowej wystawie Chelsea Flower Show. To tutaj powstają nowe trendy w ogrodnictwie, przedstawiane są nowatorskie koncepcje projektowe i prezentowane oryginalne, roślinne nowości. Aranżacja ogrodów dziś urosła do miana sztuki. Na początku zawsze stwórzmy możliwie jak najbardziej dokładny projekt całej przestrzeni ogrodowej, co pomoże nam uniknąć zbędnego chaosu i uporządkuje nasze pomysły. Zakładanie ogrodów zapoczątkowane precyzyjnym planem pozwala na zaoszczędzenie sporo czasu oraz pieniędzy ponieważ już zaraz po realizacji możemy cieszyć się ogrodem zgodnym z naszymi marzeniami.

Wydzielenie potrzebnych stref w ogrodzie

Projektowanie ogrodów zawsze powinno wiązać się z podziałem całej powierzchni na konkretne obszary. Oczywiście to, jakie strefy ostatecznie znajdą się w ogrodzie zależy głównie od usytuowania przestrzeni ogrodowej oraz od preferencji właścicieli. Najczęściej wyróżnia się: ogródek frontowy z reprezentacyjnymi roślinami, kącik wypoczynkowy oraz zadbany trawnik. Miłośnicy kwiatów zapewne będą pragnęli znaleźć także miejsce dla ozdobnych rabat, a entuzjaści ogrodnictwa zapragną stworzyć strefę dla warzywnika, szklarni i małego sadu. Jeśli w rodzinie są najmłodsi to w ogrodzie koniecznie musi znaleźć się miejsce na kącik dla dzieci. Zakładanie ogrodów to proces, który trwa tak długo aż właściciele uznają, że plan projektu jest optymalny.

Na jaką stylistykę ogrodu się zdecydować?

Aranżacja ogrodów musi zawsze uwzględniać indywidualne gusta właścicieli. Styl ogrodu wyraża osobowość osób na co dzień w nim przebywających. Chodzi bowiem o to, by w swoim ogrodzie odnajdywać ukojenie. Z tego względu zakładanie ogrodów nigdy nie powinno się wiązać z tworzeniem przestrzeni aktualnie jak najbardziej trendy, chyba że taki właśnie klimat sprzyja naszemu relaksowi. Trzeba zawsze słuchać swoich pragnień i dążyć do zaprojektowania ogrodu, w którym czuć się będziemy po prostu doskonale. Tak naprawdę stylistyka ogrodu nie jest najważniejsza. Aranżacje można zmieniać w czasie i dostosowywać do aktualnych wymagań estetycznych. Warto jednak przed założeniem ogrodu wyznaczyć sobie jakiś stylizacyjny trend.

Zakładanie ogrodów – https://www.greenql.pl/

Najpopularniejsze aranżacje ogrodów

Aranżacje ogrodów najogólniej dzielą się na formalne oraz te bardziej swobodne. Pomiędzy nimi jest także miejsce dla ogrodów pośrednich, czyli tak zwanych mieszanych. Formalne ogrody cechują się prostymi, geometrycznymi liniami. Tutaj każda roślina i każdy element ogrodu ma swoje precyzyjnie wyznaczone miejsce. Zakładanie ogrodów swobodnych uwzględnia natomiast w zasadzie tylko i wyłącznie linie faliste. Ten typ ogrodu będzie dużo bardziej naturalny i doskonale skomponowany z otaczającą dom przyrodą. Modne, minimalistyczne ogrody nowoczesne to głównie stylizacje formalne. Jeśli marzy się nam swojski ogród rustykalny, czy też naturalistyczny, rodzinny albo kolekcjonerski, w którym zawsze znajdzie się miejsce na nowe okazy roślinne to koniecznie zdecydujmy się na podejście nieformalne.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Meble Tapicerowane

Wiosenne Ożywienie – Jak Odświeżyć Wnętrze Do...

Wiosna to czas, gdy natura budzi się do życia, a my także mamy ochotę...
dom z bali

Zima w domu z bali od Derevbud – Rozmowa z Pi...

Zima to wyjątkowy czas, kiedy ciepło domowego ogniska nabiera szczegól...
Kołdra Zimowa

Jak wybrać idealną kołdrę na zimowe noce?...

Kołdra zimą to z pewnością jeden z ważniejszych elementów wyposażenia...
klimatyzacja

Klimatyzacja w sezonie letnim: Jak efektywnie...

Lato to czas, gdy klimatyzacja staje się naszym sprzymierzeńcem nr 1....