Logo strony
Logo strony
szlifowanie betonu

Szlifowanie betonu
Opublikowano: 30 kwietnia 2020

Szlifowanie posadzek betonowych polega na usunięciu wierzchniej warstwy betonu — dzięki temu odsłaniamy “mocniejszą” część posadzki i uzyskujemy gładką, równą powierzchnię. Na czym dokładnie polega wspomniana technologia i jakie są jej najistotniejsze  zalety? Poniżej garść informacji. Zapraszamy do lektury!

Na czym polega szlifowanie posadzek betonowych?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, szlifowanie powierzchni betonowych polega na usunięciu wierzchniej warstwy betonu lub powłoki. Niezbędne są tutaj szlifierki oraz narzędzia diamentowe o różnych spoiwach.

Zanim jednak rozpocznie się właściwy proces szlifowania, wybierane są optymalne w konkretnym przypadku metoda pracy, system odprowadzania pyłu, jak również rodzaj szlifierki.

Prace rozpoczynają się od obróbki zgrubnej, następnie wykorzystywane są narzędzia o coraz drobniejszym ziarnie ‒ zmiana spoiw na mniejsze sprawia, że usuwane są zarysowania. Głębokość szlifowania wynosi kilka milimetrów.

Prawidłowo przeprowadzone szlifowanie sprawia, że uzyskujemy gładką, równą  powierzchnię, pozbywamy się mleczka cementowego, starych powłok oraz luźnych elementów. Dzięki temu posadzka jest przygotowana do nałożenia kolejnych powłok.

Rodzaje szlifowania betonu

Jak wygląda proces szlifowania i jakie są jego metody? Już wyjaśniamy! Krok pierwszy to sprawdzenie z jakiego rodzaju powierzchnią mamy do czynienia. Krok następny to dobór szlifierki i odpowiednich narzędzi — narzędzie diamentowe o miękkim spoiwie zalecane są do twardych posadzek betonowych i twardych okładzin, natomiast narzędzia o twardym spoiwie stosowane są w przypadku miękkich posadzek betonowych. Po dobraniu szlifierki i narzędzi diamentowych rozpoczyna się właściwe szlifowanie, może być ono przeprowadzone dwiema metodami, są to:

  • Szlifowanie na mokro – szlifowanie na mokro uważane jest za bardziej wydajne niż szlifowanie na sucho ‒ to bardzo duża zaleta wymienionej metody. Niestety, szlifowanie na mokro ma też swoje wady, wykorzystywane narzędzia szybko ścierają się, a powstałe zarysowania są dość głębokie. Kolejny minus to fakt, że po zakończeniu prac pozostaje jeszcze sprzątanie, które  jest bardzo czasochłonne.
  • Szlifowanie na sucho – uważane jest za mniej wydajną metodę, jednak  ma inne zalety. Zarysowania są mniejsze niż w przypadku szlifowania na mokro, a sprzątanie po zakończonych pracach  jest o wiele mniej czasochłonne.

szlifowanie betonu

Zalety szlifowania betonu

Szlifowanie posadzek betonowych przeprowadzane jest zarówno w obiektach mieszkalnych, jak również w biurach, firmach i budynkach użyteczności publicznej. Jakie zalety ma omawiana dziś technologia?

  • szlifowanie można wykonać również w zamkniętych pomieszczeniach, włącznie z miejscami trudno dostępnymi,
  • jest to wydajna metoda, a wszelkie prace przebiegają dość sprawnie,
  • duży wybór narzędzi diamentowych sprawia, że możemy wybrać takie, które najlepiej sprawdzi się w przypadku konkretnej powierzchni.

Podsumowanie

Szlifowanie betonu to technologia polegająca na usunięciu zewnętrznej warstwy betonu. Cały proces rozpoczyna się od obróbki zgrubnej, a następnie wykorzystuje się coraz mniejsze narzędzia diamentowe. Szlifowanie może być przeprowadzone metodą na mokro lub na sucho. Prawidłowo przeprowadzony proces sprawi, że uzyskamy gładką, równą powierzchnię, przygotowaną do nałożenia kolejnych powłok.

W przygotowaniu artykułu pomogła nam firma ONELEVEL. / WhPr

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Łóżka tapicerowane

Łóżka tapicerowane: Komfort snu na najwyższym...

Łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu, a jego jakość...
Skóra owcza

Skóra owcza i produkty Vanuba – jak wprowadzi...

Wprowadzenie do wnętrza naturalnych, przytulnych elementów może znaczą...
Podnośniki gazowe

Podnośniki gazowe – jak wybrać odpowiednie ro...

Podnośniki gazowe to elementy, które znacząco poprawiają komfort użytk...
Folia malarska

Jakie są zastosowania folii malarskiej?...

Przygotowanie do malowania to nie tylko kwestia wyboru odpowiedniego k...