Logo strony
Logo strony
Transport w Chinach

Transport w Chinach – 162 lotniska w ciągu 15 lat
Opublikowano: 26 lutego 2021

Przez następne lata transport w chinach ma rozwijać się w niewyobrażalnym dla nas tempie. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, zgodnie z planem w ciągu następnych 15 lat powstanie w Państwie Środka 54 tysiące kilometrów linii kolejowych i 162 lotniska cywilne. Ten ambitny program ma zakończyć się w 2035 roku.

Plan, który usprawni transport w Chinach, został właśnie ogłoszony przez rząd oraz Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin. Ma on stanowić jedną z metod stymulowania gospodarki chińskiej po kryzysie związanym z pandemią.

Realizacja planu ma być jednocześnie odpowiedzią na nowe wyzwania, przed jakimi stanie transport w Chinach. Pod koniec ubiegłego roku przewodniczący ChRL Xi Jinping powiedział, że PKB jego kraju może ulec podwojeniu do 2035 roku. Chiny są pierwszą dużą gospodarką na świecie, która odnotowała wzrost gospodarczy po kryzysie związanym z koronawirusem.

Inwestycje w transport w Chinach a zadłużenie

Podobną strategię zastosował rząd w Pekinie po kryzysie 2008 roku. Wtedy zaczęto na dużą skalę budować koleje dużych prędkości. Dla części ekspertów wielkie inwestycje rządowe mogą pogłębić i tak już duże zadłużenie kraju. Trzeba tu jednak dodać, że o problemie „katastrofalnego zadłużenie, które wkrótce doprowadzi do kryzysu chińskiej gospodarki”, mówi się już od ponad dwudziestu lat. Na razie jednak gospodarka tego kraju całkiem dobrze daje sobie radę.

Plany rządu są niesłychanie ambitne, sieć kolei szybkich prędkości, która i tak jest największe na świecie, ma powiększyć się do 70 tysięcy kilometrów. Natomiast całkowita długość linii kolejowych zostanie zwiększona z 146 tysięcy do 200 tysięcy kilometrów.

Dodatkowo powstaną 162 nowe lotniska cywilne, dzięki czemu ich łączna liczba wyniesie 400. Rządowe pieniądze trafią też na projekty związane z rozwojem pojazdów autonomicznych oraz nowych zastosowań chińskiego systemu geolokalizacji (odpowiednika GPS). Transport w Chinach – jak wynika z informacji PAP – otrzyma więc niewyobrażalny dla nas zastrzyk gotówki na inwestycje.

Autor: Wojciech Ostrowski

Źródło: PAP

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

DPD przesyłki zagraniczne

Jak nadać DPD przesyłki zagraniczne?...

DPD jest jednym z największych przewoźników działających na światowych...
inwestycje

Orbid Opinie...

Znana firma brokerska ORBID ogłosiła wprowadzenie najnowocześn...

Soft Capital handlowiec...

W szybko zmieniającym się świecie aktywów cyfrowych dostęp do...
transport

Jak wybór środka transportu wpływa na jakość...

Planując podróż, zwracamy uwagę na hotele i atrakcje turystyczne, ale...