Logo strony
Logo strony
Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen – kobieta demolka
Opublikowano: 8 lutego 2021

Problemy związane z dostawami szczepionek do Unii Europejskiej wywołały ogromne zamieszanie w całej Wspólnocie. O nieudolne prowadzenie negocjacji z dostawcami oskarżana jest przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Nieumiejętnie prowadzone negocjacje sprawiły, że szczepienia w Unii przebiegają znacznie wolniej niż w Izraelu, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo, by uniemożliwić sprzedaż szczepionek firmy AstraZeneca do Wielkiej Brytanii, Ursula von der Leyen zdecydowała się złamać umowę brexitową i wprowadzić kontrolę na granicy między Irlandią a Irlandią Północną.  Doprowadziło to do konfliktu z nie tylko z Londynem, ale również z Dublinem.

Komentatorzy wskazują, że śledząc karierę polityczną obecnej szefowej KE, można było się spodziewać jej totalnej nieudolności na tym stanowisku.

Krótka biografia

Ursula von der Leyen urodziła się w 1958 roku w Brukseli gdzie ukończyła elitarną szkołę dla dzieci dyplomatów. Pochodzi z zamożnej rodziny. Jej ojciec Ernst Albrecht pracował w instytucjach unijnych, a następnie wrócił do Niemiec gdzie działał w CDU, której szefową jest dziś Angela Merkel. Między innymi sprawował urząd premiera Dolnej Saksonii. Matka natomiast osiągała sukcesy w pracy naukowej.

Przyszła szefowa Komisji Europejskiej studiowała najpierw ekonomię w Londynie, a następnie medycynę w Hanowerze. Później zajęła się polityką. W 1986 roku wyszła za mąż, jej wybrankiem został Heiko von der Leyen, z którym ma aż siedmioro dzieci. Niespodziewanie w 2013 roku objęła urząd ministra obrony w rządzie koalicji CDU i socjaldemokratów. Jako minister zapowiadała zwiększenie udziału Niemiec w militarnych działaniach NATO.

Ursula von der Leyen jako minister obrony

Jak zauważa brytyjska telewizja BBC, działania pani minister były często mocno kontrowersyjne, a kondycja armii niemieckiej nie wyglądała najlepiej za czasów jej szefowania resortem.

Niemiecka armia posiadała niesprawne okręty podwodne, niesprawne samoloty, a do tego musiała zmagać się z poważnymi brakami personelu. W raporcie opublikowanym w 2018 roku przez parlamentarną komisję do spraw sił zbrojnych stwierdzono, że braki w niemieckiej armii „dramatycznie” ograniczają jej gotowość do prowadzenia działań wojennych.

Ujawniono w nim, że wojsko nie dysponuje żadnym dużym sprawnym samolotem transportowym. Wytknięto poważne problemy z planowaniem i dowodzeniem. Niemcy wydają stosunkowo duże sumy na zbrojenia, zajmują pod tym względem drugie po Francji miejsce w Unii Europejskiej i są w pierwszej dziesiątce na świecie.

Mimo to w 2018 roku żadna z sześciu niemieckich łodzi podwodnych nie była sprawna. Żaden spośród czternastu transportowych Airbusów A-400M nie był zdolny do lotu. Raport zwraca uwagę również na braki części zamiennych, fatalny stan techniczny całego sprzętu wojskowego i przestarzałe wyposażenie.

Jak podaje BBC, w 2014 roku, niemieccy żołnierze z powodu braku karabinów maszynowych używali podczas ćwiczeń NATO kijów od mioteł pomalowanych na czarno.

Po latach kierowania resortem obrony pojawiły się poważne oskarżenia, Ursula von der Leyen musiała składać wyjaśnienia w sprawie potencjalnych nadużyć finansowych w resorcie. Jak sama przyznała – podaje BBC – zostało popełnionych „wiele błędów” podczas podpisywania umów, ale „zostały podjęte działania mające zapobiegać im w przyszłości”. W 2019 roku Ursula von der Leyen została dodatkowo oskarżona o celowe usuwanie danych z jej telefonu służbowego, by utrudnić śledztwo w sprawie nadużyć finansowych.

Mimo tych wszystkich wpadek ciągle cieszy się ona zaufaniem Angeli Merkel i została przez nią namaszczona do pełnienia funkcji szefowej Komisji Europejskiej. Poparcie to sprawia, że może być spokojna o swoje stanowisko w Brukseli. Czy jednak mieszkańcy Unii mogą być spokojni o stan Wspólnoty?

Autor: Waldemar Kubielski

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Fairchild A-10C Thunderbolt II

Fairchild A-10C Thunderbolt II – legenda amer...

Samolot szturmowy Fairchild A-10C Thunderbolt II to prawdziwa legenda...

Konferencja GenFree: Trójmorze ma wolność w s...

Międzynarodowa konferencja „GenFree: Three Seas Generation Fre...
Benefity dla zaszczepionych

Benefity dla zaszczepionych. Na co można licz...

Benefity dla zaszczepionych od samego początku budziły spore kontrower...
Płońsk

W Płońsku bije serce Europy...

17 lat w Unii Europejskiej umożliwiło Płońskowi nie tylko rozwój infra...