Logo strony
Logo strony
Płońsk

W Płońsku bije serce Europy
Opublikowano: 5 lipca 2021

17 lat w Unii Europejskiej umożliwiło Płońskowi nie tylko rozwój infrastrukturalny. Dzięki członkostwu we Wspólnocie Europejskiej Płońsk nawiązał międzynarodowe kontakty i zrealizował ciekawe projekty.

Płońsk kładzie duży nacisk na współpracę regionalną i międzynarodową. Pierwszą umowę o współpracy partnerskiej miasto podpisało na długo przed wstąpieniem do Wspólnoty Europejskiej. Było to porozumienie z izraelskim okręgiem Ramat-Negev zawarte w 1997 roku. Kolejne miasta bliźniacze, z którymi Płońsk nawiązał współpracę to: holenderskie Winschoten, francuskie Crepy-en-Valois, chorwacki Cakovec, litewskie Soleczniki, ukraiński Bachczysaraj.

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej współpraca zagraniczna została zintensyfikowana, a lista miast partnerskich rozszerzyła się o włoskie Notaresco i Mosciano, rosyjski Wołgograd, węgierskie Tiszafured oraz belgijskie Antoing. Współpraca miast bliźniaczych stała się dużo łatwiejsza dzięki otwarciu granic, ale też dzięki możliwości pozyskania dofinansowania unijnego na realizację projektów międzynarodowych. Członkostwo w Unii Europejskiej sprawiło, że międzynarodowa współpraca: międzyszkolna, sportowa umożliwiło Płońskowi nie tylko  rozwój  infrastrukturalny,  lecz  zaowocowało  szansą   nawiązania   międzynarodowych   kontaktów,  przyjaźni  i  zrealizowania  ciekawych  projektów. Bez zbędnych wiz i zezwoleń możemy budować wspólną Europę. czy kulturalna wpisała się na stałe w kalendarz miejskich wydarzeń. Co roku płońszczanie wyjeżdżają do miast partnerskich, a mieszkańcy tych miast przyjeżdżają do Płońska. W kalendarz miejskich wydarzeń wpisał się rozgrywany na początku każdego roku Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów o Puchar Burmistrza Płońska, w którym startują ekipy z miast partnerskich z całej Europy.

Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów o Puchar Burmistrza Płońska

Jak ważne w budowaniu wzajemnej tolerancji i zrozumienia jest poznawanie innych kultur, wiedzą chyba wszyscy. Najlepszą drogą do osiągnięcia tego celu są wymiany międzyszkolne. Dzięki wymianom uczniowie poznają historię, kulturę i obyczaje swoich rówieśników oraz nawiązują trwałe przyjaźnie.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Europejski Kongres Samorządów

Nowa solidarność dla nowej epoki – zapr...

Zapraszamy na VIII Europejski Kongres Samorządów, który odbędz...
Jarosławiec

Jarosławiec – polski Dubaj...

Nad polskim wybrzeżem znajduje się wiele niezwykle malowniczych miejsc...

Konferencja GenFree: Trójmorze ma wolność w s...

Międzynarodowa konferencja „GenFree: Three Seas Generation Fre...

EDUinspirator – czekamy już tylko na Ciebie!...

Realizujesz projekty edukacyjne? Dajesz innym impuls do działa...