Własny biznes to coś, o czym myśli wiele osób. Nic dziwnego, że imigranci z Ukrainy również chcą „być na swoim”. Działalność chcieliby jednak otwierać w Polsce.
Ukraińcy są zadowoleni z pracy i mieszkania w Polsce. Coraz więcej imigrantów podejmuje decyzję o zostaniu w Polsce na stałe. Aktualnie aż połowa obecnych w naszych kraju Ukraińców przyznaje, że zamierzają ściągnąć swoją rodzinę i osiąść w naszym państwie.
40% twierdzi, że chciałoby zakupić nieruchomość i otworzyć własny biznes. Nie jest jednak przesądzone, że ich wyborem będzie Polska. O pracowników z Ukrainy walczą państwa skandynawskie, Czechy czy Niemcy.
Na emigrację zarobkową do Polski najczęściej decydują się młodzi obywatele Ukrainy, poniżej 39. roku życia. Co ciekawe, są to też osoby wykształcone. Ponad 28 proc. z nich posiada wykształcenie wyższe, a 48 proc. ma wykształcenie zawodowe lub średnie specjalistyczne – powiedziała w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Karolina Bogdevic, wiceprezes zarządu Gremi Personal.
Tacy pracownicy są dla nas szczególnie cenni. Tym bardziej, że z powodu podobnej kultury nie mają oni dużych problemów z aklimatyzacją w Polsce. Jak pokazały poprzednie lata, nie są również problemowi.
Prowadzenie własnej działalności wiąże się z dużym ryzykiem oraz stawia nowe wymagania przed świeżo upieczonym przedsiębiorcą. Z tego powodu choć własny biznes kusi wiele osób, dużą grupę odstrasza perspektywa ewentualnej porażki.
W tej chwili w Polsce jest około 1,2 miliona Ukraińców. Centrum Analityczne Gremi Personal przeprowadziło badanie, z którego wynika, że 10 proc. imigrantów z Ukrainy to kadra menedżerska, a 16 proc. to pracownicy umysłowi, zatrudnieni w takich sektorach jak edukacja, inżynieria, IT czy medycyna. Aż 80% Ukraińców przyznaje, że pracę w Polsce podjęli przede wszystkim ze względów finansowych. Dla reszty ważniejsze było poczucie bezpieczeństwa, lepszy dostęp do usług.
68% Ukraińców deklaruje, że są bardzo zadowoleni z pobytu w naszym kraju. Podobają im się warunki pracy, poziom życia. Ponadto dużym plusem jest świadomość tego, że mogą z czasem uzyskać pozwolenie na pobyt stały. To sprawia, że liczą na to, że z czasem uda im się wypracować w Polsce silniejszą pozycję. Zalicza się do tego własny biznes, który mogliby w przyszłości otworzyć.
Aż 2/3 Ukraińców przyznaje, że będzie zamierzało ubiegać się o możliwość stałego pobytu. Dla Polski jest to bardzo dobra informacja. Nasz rynek nieustannie potrzebuje pracowników, tymczasem inne państwa również chciałyby otworzyć się na ludzi z tego kraju.
46,4 procent przebywających w naszym państwie Ukraińców chciałoby zostać w Polsce już na stałe. 52% zamierza w przyszłości sprowadzić tutaj swoją rodzinę. Im poważniejsze plany dotyczące życia w naszym państwie, tym większe szanse na to, że imigranci faktycznie zwiążą się z naszym krajem na dłużej.
W 2020 r. taką chęć deklarowało 25 proc., natomiast w tym jest to już 40 proc. badanych. Jest kilka branż, które cieszą się zainteresowaniem wśród Ukraińców. To przede wszystkim transport międzynarodowy z racji tego, że Polska jest europejskim liderem w przewozach, a Ukraińcy stanowią solidną część składową związaną z obsługą przewozów. Kolejną jest branża budowlana. Ukraińcy decydują się też na świadczenie usług, a więc otwierają swoje restauracje lub salony kosmetyczne. Wchodzą też w branże kreatywne, takie jak IT, reklama, marketing, wideo czy PR – tłumaczy Bogdevic.
Własny biznes to kusząca propozycja. Czas pokaże, ilu Ukraińców faktycznie zdecyduje się na prowadzenie swojej działalności w naszym państwie.
Andrzej Dworzański
Tagi: Ukraina, własny biznes
Dodaj komentarz