Logo strony
Logo strony
Wychowanie przedszkolne

Wychowanie przedszkolne – cele i najważniejsze informacje
Opublikowano: 23 kwietnia 2019

Przedszkole to instytucja, która zapewnia nie tylko opiekę i wychowanie maluchom, podczas gdy ich rodzice są w pracy, ale również przekazuje maluchom podstawową wiedzę.

Kogo obejmuje wychowanie przedszkolne?

Do przedszkola mogą uczęszczać dzieci, które w danym roku szkolnym ukończyły trzeci rok życia. W szczególnych wypadkach możliwe jest przyjęcie dwu i pół latków. Nie jest to jednak obowiązkowe. Do przedszkola trzeba zapisać swoje dziecko rok przed rozpoczęciem nauki w szkole. Aby odbyło ono roczne przygotowanie do edukacji. Warto także podkreślić, że maluch może być objęty wychowaniem przedszkolnym, aż do osiągnięcie siódmego roku życia. Jeżeli natomiast posiada ona orzeczenie lub opinie o jakiejś niepełnosprawności, albo zostało u niego stwierdzone, że nie jest gotowe do podjęcia obowiązku szkolnego, mogą uczęszczać do placówki przedszkolnej maksymalnie dwa lata dłużej – do dziewiątego roku życia. Dzieci uczęszczające do przedszkola są podzielone na oddziały wiekowe:

  • maluszki,
  • średniaki,
  • starszaki,
  • zerówkowicze.

Jakie są cele wychowania przedszkolnego?

Zgodnie z Podstawą Programową i innymi wskazaniami ukierunkowanymi prawem wychowanie przedszkolne ma przede wszystkim na celu nauczenie dzieci podstawowych umiejętności i przekazania wiedzy, która będzie im potrzebna do kontynuowania edukacji na szczeblu szkolnym. Ponadto w przedszkolu powinno się wspierać zdolności maluchów, ich zainteresowania i kształtować ważne czynności intelektualne. Ważne jest także ukazanie najważniejszych, życiowych wartości. Dzieci mają niepowtarzalne warunki do wspólnej zabawy, dzięki czemu już od najmłodszych lat uczą się współdziałania, dzielenia, współpracy i podejmowania wspólnie decyzji. Wychowanie przedszkolne pozwala także na rozwinięcie postaw patriotycznych, umiłowanie ojczyzny i kształtowanie przynależności społecznej.

Można powiedzieć, że w każdym momencie spędzonym w przedszkolu, dzieci nabywają nowych umiejętności i uczą się czegoś nowego. W toalecie i przy stole podczas posiłków, kształtują zdolności samoobsługowe, ćwiczą samodzielność, wiedzą jak się ubrać i umyć. Na zajęciach dowiadują się nowych wiadomości na różne tematy. Wspólnie z panią omawiają poszczególne kwestie, oglądają ilustracje, mapy, uczą się literek i cyferek. Przy stolikach przeliczają materiał konkretny, dzięki czemu stopniowo opanowują dodawanie i odejmowanie.

Ponadto praktycznie zawsze podczas zajęć edukacyjnych używa się podręczników i zeszytów ćwiczeń, które znacznie pomagają w atrakcyjnym przekazaniu materiału. Z kolei podczas zabaw dobrowolnych na dywanie i w kącikach zainteresowań, przedszkolaki kształtują umiejętności społeczne, szlifują kontakty z innymi dziećmi oraz z panią wychowawczynią, wiedzą, że należy się dzielić z innymi oraz sprzątać po sobie. Podczas spacerów maluchy obserwują ruch uliczny, dowiadują się jak bezpiecznie chodzić po mieście i przechodzić przez ulicę, oraz dostrzegają zasady, które obowiązują na drogach.

WhPr

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Erasmus+

Rekordowy rok Erasmus+ w Polsce!...

Kończący się 2023 rok był w Polsce rekordowy pod względem licz...
Paweł Zakrzewski

Edukacja domowa w Polsce: Ustawa Zakrzewskich...

Prof. Marzena i Paweł Zakrzewscy od ponad dekady walczyli o ułatwienie...
IM Mastery Academy

Co to Jest IM Mastery Academy? 3 Najczęściej...

IM Mastery Academy, znane również jako IM Academy, zostało założone w...
nauka angielskiego

Nauka angielskiego online – jak się zmo...

Nauka angielskiego online może być wyz...