Logo strony
Logo strony
wypadanie włosów

Wypadanie włosów – jak temu zapobiec?
Opublikowano: 3 stycznia 2022

Z wypadającymi włosami zmaga się wiele osób. Jest dużo przyczyn tego procesu. W celu opanowania dolegliwości bardzo ważne jest prawidłowe zdiagnozowanie problemu. Nadmierne wypadanie włosów to często efekt zaburzeń wewnątrzustrojowych, dlatego też nie należy tego bagatelizować. Jak zapobiec wypadaniu włosów?

Przyczyny wypadania włosów

Występuje wiele przyczyn wypadania włosów. Należą do nich między innymi: niewłaściwa dieta, długotrwały stres, zaburzenia hormonalne, choroby skóry głowy, psychiczne, zakaźne, palenie papierosów, przyjmowanie chemioterapii, lekarstw antykoncepcyjnych, przeciwzapalnych, zatrucia, błędy w pielęgnacji, itp. Dziennie może wypaść około 100 włosów, jeśli jednak wypada ich znacznie więcej należy udać się do specjalisty. Warto podkreślić, iż nadmierne wypadanie włosów jest często spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Łysienie mające podłoże hormonalne dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jest to powiązane ze zmniejszaniem się mieszka włosowego oraz skróceniem fazy wzrostu włosów. Kolejną przyczyną powodującą wypadanie włosów to choroby tarczycy. Niedoczynności oraz nadczynności. Przy niedoczynności są cienkie i suche, natomiast przy nadczynności pojawia się łysienie uogólnione lub plackowate.

Istotną kwestię podczas wypadania włosów może również stanowić niedobór witamin. Białka, aminokwasów, żelaza i cynku powoduje bardzo często łysienie rozlane. Występuje ono często u osób, które stosują diety jednoskładnikowe, bezmięsne, niskobiałkowe, itp. Niewłaściwa pielęgnacja także może prowadzić do tego typu problemów. Upinanie włosów w kucyk, koki,  stosowanie frotek z niewłaściwych tworzyw, w znacznym stopniu nadwyręża mieszki włosowe. Po czym następuje uszkodzenie i osłabienie włosów. Warto podkreślić, iż codzienny stres również przyczynia się do wypadania włosów. Osłabia je bardzo i sprawia, że są przerzedzone. Podczas silnego stresu można zauważyć znaczną utratę włosów. Związane jest to z silną produkcją prolaktyny. Zatrucie toksynami może być kolejnym powodem. Występuje u osób, które mają stały kontakt z chemikaliami, na przykład w pracy. Wpływa na to między innymi: arsen, rtęć, bizmut, kwas borny, złoto, itp. Stosowanie leków immunopresyjnych, przeciwtarczycowych, czy też przeciwzakrzepowych również może się do tego przyczynić. Silne promienie UVA, kąpiele w morskiej, słonej, jak również chlorowanej także mają na to wpływ.

Sposoby na wypadanie włosów

W przypadku nadmiernego wypadania włosów należy udać się do specjalisty w celu zdiagnozowania problemu. Po czym dobrać odpowiednią kurację, która wyeliminuje problem. Podczas kuracji bardzo często należy dostarczyć organizmowi odpowiednie witaminy oraz suplementy. Poprawiają one w znacznym stopniu kondycję włosów i zapobiegają ich wypadaniu. Poprawiają one również wchłanianie substancji odżywczych. Bardzo ważne, by naszemu organizmowi dostarczać odpowiednią ilość witaminy A1 (retinol), witaminy E, B5 i biotyny. Biotyna jest bardzo częstym składnikiem wszelkich suplementów poprawiających stan włosów i zapobiegających ich wypadaniu. Bardzo ważna jest więc jej suplementacja. Odpowiada za wzrost włosa, jego strukturę i objętość. Znajduje się ona również w produktach pełnozniarnistych, jajach, soi, nabiale, czy też wątróbce.

Kolejnym bardzo ważnym składnikiem wielu suplementów jest witamina B5, która sprawia, że włosy stają się mniej łamliwe i nie są tak podatne na wysuszenie, na przykład pod wpływem silnych promieni słonecznych. Witamina B5 zwana również kwasem pantenowym sprawia, że włosy są bardziej odporne na zabiegi chemiczne. Z kolei witamina E służy przede wszystkim do nawilżenia włosów. Posiada również działanie antyoksydacyjne, poprawia wchłanianie substancji odżywczych do mieszków włosowych, jak i poprawia pracę naczyń krwionośnych skóry głowy. Aby włosy nie wypadały, były lśniące, piękne i zadbane dobrze jest skupić się na dostarczeniu wyżej wymienionych witamin w postaci substancji odżywczych, lub też odpowiednio dobranych suplementów.

Karolina Solińska

 

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

objawy Alzheimera

Wczesne objawy Alzheimera...

Choroba Alzheimera stanowi 60–65% przypadków otępienia. Dzieje...
Biorewitalizacja

Biorewitalizacja za pomocą hydroksyapatytu wa...

Biorewitalizacja zapewnia widoczną poprawę skóry już po jednym zabiegu...
ćwiczenia

Zadbaj o formę – kilka prostych ćwiczeń...

O formę fizyczną warto jest stale dbać. Poprawia się krążenie, metabol...