Nawet najatrakcyjniejsi ludzie zmagają się z niewystarczającą pewnością siebie. Przyczyny są bardzo różne – wymagający ojciec, nadmierna krytyka partnera, pochodzenie z biednej rodziny. By czuć się dobrze ze sobą i normalnie funkcjonować, warto jest znać swoją wartość, atuty i słabości. I nie chodzi tutaj o bycie narcyzem, bo nikt z nas nie może być dobry we wszystkim, ale można być dobry w tym, co się wybierze i na czym będzie naprawdę zależało.
Brak wystarczającej pewności siebie odkrywają często spotkania grupowe, spotkania w większej grupie osób. Mowa ciała i niekontrolowane gest mówią same za siebie. W rozwiązaniu kwestii braku pewności siebie pomoże nam odkrycie przyczyn, przez który brak ten powstał. Swoje atuty można wyodrębnić dzieląc kartkę na pół pionową kreską, po jednej stronie należy wypisać swoje zalety, po drugiej słabości. Aby zrobić to solidnie, zastanów się, co robisz naprawdę dobrze. Jest to łatwy sposób uświadamiania sobie, że nie jestem taki zły jak mi się wydaje.
Co pomoże Ci w odzyskiwaniu pewności siebie?
Atrakcyjność i wygląd zewnętrzny – nie chodzi o bycie ideałem, prezentowanie jak słynna aktorka w popularnym magazynie modowym. Chodzi bardziej o podkreślanie swoich atutów, który każdy z nas ma. Ważne są elementy, nad którymi mamy kontrolę. Atrakcyjność człowieka wyznacza higiena, dbanie o zdrowie, styl, moda, sposób ubierania, zadbanie o odpowiednią wagę, sposób wyrażania siebie poprzez mowę ciała. Skupienie się na tych kwestiach ma duże większe znaczenie niż to, z czym się urodziliśmy. Świat oszalał na punkcie chirurgii estetycznej, korzystają z niej naprawdę atrakcyjne osoby, skupiając uwagę na drobnych deficytach, które niejednokrotnie prowadzą do załamania się samooceny. Wiele możesz zrobić, aby Twoje ciało funkcjonowało na wyższym poziomie. Ćwicz tyle, ile możesz, pielęgnuj ciało i ciesz się całkowitą naturalnością!
Rozwój umiejętności – skoncentruj się na rozwoju umiejętności w dziedzinie, którą znasz i lubisz. Wygrywałeś konkursy matematyczne, interesuje Ciebie informatyka, rozwiń się np.: w programowaniu.Poznanie swoich mocnych stron to klucz do sukcesu.
Zmień przekonania – to co buduje w ludziach niepewność siebie to również negatywne przekonanie, które mogliśmy wynieść z domu rodzinnego. Nosisz w sobie przekonanie: „Im ciężej pracuje, tym więcej zarabiam”? Pracuj nad ich zmianą, bo to nieprawda. To, co myślimy, ma swoje odbicie w rzeczywistości. Oczywiście, zanim poczujesz się na tyle pewny siebie i zaczniesz np.: pracować w miejscu, które kochasz musi minąć trochę czasu. Najtrudniej jest zacząć i mieć determinację w dążeniu do celu. Indywidualność i pewność siebie w dużej mierze tworzy indywidualność i umiejętność budowania własnych poglądów.
Testuj swoją pewność siebie na wystąpieniach publicznych – wystąpienia publiczne w wielu osobach powodują strach większy od tego, który towarzyszy rozwodem. A właśnie występ przed publicznością jest świetnym testem na pewność siebie. Zanim wystąpimy przed szerszą publiką wyobrażamy sobie bardzo dużo – kompromitację, poniżenie, ocenianie, osądzanie, strach przed odrzucenie lub błędem. Pocieszające jest to, że wszystkie te wyobrażenia to projekcie, jakie tworzy się w głowie. Strach ten towarzyszy zazwyczaj osobom, które nie mają żadnego doświadczenia w wystąpieniach publicznych i które mają zaniżoną samoocenę. Zmiana kierunku myślenia, oswojenie się z tym co nowe i nieznane to pierwszy i podstawowy krok do pozbycia się lęku. W sytuacjach stresujących pomocne jest przypominanie sobie sukcesów z przeszłości.
Świadomość siebie – zmiana myśli i nastawienia zmienia otaczającą rzeczywistość. Jest to najszybszy sposób do nabrania pewności siebie. Ćwiczeniem, które może Ci w tym pomóc to wpisanie przynajmniej dziesięć rzeczy, za które jesteś wdzięczny. W ten sposób skoncentrujesz się na tym co już posiadasz.
Pewność siebie buduje się od dzieciństwa. W tym kluczowym momencie następuje rozwój psychiczny i emocjonalny, zależy on od wielu czynników, z których najważniejszym jest rodzina. Jest kilka rzeczy, jakie rodzic może zrobić w tym kierunku. Do najważniejszych należą: zachęcanie, dawanie otuchy i docenianie.
Tagi: budowanie pewności siebie, poczucie wartości, rozwój osobisty, rozwój zawodowy, samoocena, społeczeństwo
Dodaj komentarz