Logo strony
Logo strony
Zakaz hodowli klatkowej

Zakaz hodowli klatkowej w UE konieczny zdaniem spożywczych gigantów
Opublikowano: 30 listopada 2021

Zakaz hodowli klatkowej to temat, który nieustannie powraca. Tym razem apel tego typu wystosowali do Komisji Europejskiej liderzy branży spożywczej, między innymi  ALDI Nord, Barilla Group, Fattoria Roberti, Ferrero, Inter IKEA Group, Jamie Oliver Group, Le Groupement Les Mousquetaires, Mondelēz International, Nestlé oraz Unilever.

List odnośnie zakazu hodowli klatkowej

Firmy wystosowały specjalne pismo do Komisji Europejskiej oraz członków Parlamentu Europejskiego. Giganci podkreślają, że wspierają unijny zakaz dotyczący hodowli klatkowej i sugerują, że pierwszym krokiem powinien być zakaz hodowli klatkowej kur niosek.

W liście przedsiębiorcy przekonują, że systemy bezklatkowe są szeroko rozpowszechnione, opłacalne ekonomicznie i zapewniają lepsze warunki bytowe dla kur. Warto podkreślić, że w Europie z hodowli klatkowej zrezygnowało już ponad tysiąc przedsiębiorstw. Niektórzy zobowiązali się do rezygnacji do roku 2025.

Widzimy, że zmiany na poziomie europejskim nastąpią prędzej czy później. Zamiast bezczynnie na te zmiany czekać, możemy się do nich w Polsce przygotować. Robią to już Czechy, Niemcy czy Słowacja, nasi sąsiedzi, którzy już rozpoczęli wygaszanie chowu klatkowego kur niosek. Niestety w planach Wspólnej Polityki Rolnej dla Polski nie widziałam żadnego punktu, który dotyczyłby dobrostanu kur niosek. Nie rozumiem dlaczego jest to pomijany temat, skoro hodujemy rocznie w Polsce ponad 40,5 miliona kur – powiedziała Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska i członkini Komitetu Obywatelskiego „Koniec Epoki Klatkowej”.

Zakaz hodowli klatkowej popiera wielu obywateli UE

Na temat zakazu pozytywnie wypowiada się wielu obywateli Unii Europejskiej. Inicjatywę autorstwa fundacji Compassion in World Farming poparło już blisko 1 400 000 obywateli europejskiej wspólnoty. Wiele wskazuje na to, że Komisja Europejska przychyli się do idei takiego zakazu.

Wycofanie klatek dla kur niosek w całej Unii Europejskiej to sprawa priorytetowa. Dzięki temu będziemy o krok dalej w kierunku dobrostanu zwierząt hodowlanych oraz zrównoważonej żywności i rolnictwa – stwierdził reprezentant jednej z firm, które podpisały list, Can Buharali, Global Public Affairs Director w Mondelēz International.

Naturalnie samo wprowadzenie zakazu hodowli klatkowej nie byłoby proste do przeprowadzenia. Rolnicy potrzebowaliby co najmniej kilku lat na dokonanie stosownej transformacji. Nie byłaby to również tania operacja.

Zakaz hodowli klatkowej – oświadczenie Compassion in World Farming

Jak tłumaczy sama fundacja, każdego roku zamykamy w klatkach ponad 300 milionów zwierząt, z czego w samej tylko Polsce hodujemy ich w ten sposób więcej, niż mamy obywateli i obywatelek: ponad 40 000 000 kur, prawie 1 000 000 królików, kolejny 1 000 000 cieląt i ponad 300 tysięcy świń. Metalowe, ciasne klatki są przyczyną cierpienia zwierząt, a możliwa jest hodowla w systemach alternatywnych bez stosowania klatek. I z takich sposobów hodowli korzystają z powodzeniem w wielu krajach w Europie, co więcej – są one wspierane przez krajowe rządy. Z tego powodu Compassion in World Farming chciałoby doprowadzić do wdrożenia zakazu na terenie całej Unii Europejskiej.

Członkowie fundacji tłumaczą, że zwierzęta nie są w stanie zmienić prawa, dlatego to ludzie powinni zatroszczyć się o ich dobro. Inicjatorzy zbiórki podpisów dodają również, że w zbieranie podpisów pod inicjatywą zaangażowanych było 170 organizacji pozarządowych z całej Europy. Zdaniem Compassion in World Farming jest to dowód na to, że zakaz hodowli klatkowej popiera duża część społeczeństwa.

Eksperci uważają, że Komisja Europejska będzie skłonna przychylić się do tej inicjatywy. Tym bardziej, że pomysł ten poparli również giganci z branży spożywczej. Jest to więc głos, który ciężko zlekceważyć.

Jan Strychacz

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: 3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

opodatkowanie rynku nieruchomości

6% PCC przy zakupie szóstego mieszkania...

Wprowadzenie od 1 stycznia 2024 roku nowych przepisów podatkowych w Po...
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Zabezpieczanie miejsc publicznych przed pożar...

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe w miejscach publicznych jest niezwykle...
SUKCESJA W FIRMIE RODZINNEJ

SUKCESJA W FIRMIE RODZINNEJ...

W Polsce po przemianach gospodarczych w 1989 roku nastąpiła eksplozja...

Co z alimentami, gdy ojciec jest w więzieniu?...

Dłużnik może ubiegać się o umorzenie alimentacyjnych należności wyłącz...