Logo strony
Logo strony
kredyt hipoteczny

Zamierzasz wziąć kredyt hipoteczny? Uważaj, to może być pułapka!
Opublikowano: 20 listopada 2022

Kredyt hipoteczny wielu Polakom zdaje się być niezwykle atrakcyjną opcją. Niskie stopy procentowe kuszą, jednak należy być ostrożnym. Rada Polityki Pieniężnej w końcu będzie musiała je podnieść, a wówczas niektórzy mogą wpaść w tarapaty. Należy mieć również na uwadze to, że banki poluzowały politykę kredytową, jednak nie negocjują umów z klientami.

Kredyt hipoteczny a stopy procentowe

Od kilku miesięcy możemy zaobserwować rekordowo niskie stopy procentowe, które są w dużej mierze efektem trwającej pandemii. Z tego powodu kredytobiorcy chętnie składają wnioski o kredyt hipoteczny, a banki zacierają ręce. Cieszą się także deweloperzy, którzy sprzedają mieszkania na tak zwanej „górce”. Sytuacja może się jednak wkrótce zmienić, a na myśl nasuwają się wspomnienia z 2008 roku, gdy wiele osób nie było w stanie spłacać rat kredytów.

Rekordowo niski poziom oprocentowania kredytów mieszkaniowych to na pewno sytuacja przejściowa. Z komunikatów po ostatnich posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej można wywnioskować, że ta instytucja powoli zmienia swoją retorykę i dopuszcza możliwość podwyżki stóp NBP w 2022 r. Decyzję RPP może przypieczętować m.in. podwyższenie stóp procentowych przez FED oraz inflacja ponownie rosnąca na skutek wykorzystania środków unijnych w 2022 r. i na początku 2023 r. – przekonuje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Eksperci ostrzegają przed kredytem hipotecznym

Niektórzy analitycy porównują dzisiejsze kredyty do… kredytów frankowych. Analogia może być bowiem bardzo podobna – dziś tanio i opłacalnie, ale za parę lat znacznie drożej.

Stopy procentowe, a tym samym WIBOR, są na rekordowo niskim poziomie i należy się spodziewać, że wobec wysokiej inflacji będzie on więc tylko rósł. Obecnie klienci są zadowoleni z tego, że mogą pozyskać pieniądze tanio jak nigdy dotąd, ale gdy oprocentowanie pójdzie do góry, a co za tym idzie wzrosną raty, zaczną się pojawiać niezadowoleni z zaciąganych dzisiaj kredytów. W momencie, kiedy WIBOR urośnie i kredytobiorców nie będzie stać na zapłatę raty, to z dużym prawdopodobieństwem będą szukać jakiejś dziury w swojej umowie, aby te zapisy podważyć. Kredyty hipoteczne są zobowiązaniami długoterminowymi i może się okazać, że klienci, którym drastycznie wzrosła rata, pójdą do sądu, ale dziś trudno przewidzieć, jak za kilka lat będzie wyglądało orzecznictwo w tym zakresie – wyjaśnia Sandra Sobańska-Drexler, adwokat z kancelarii Sandra Sobańska-Drexler.

Kredyt hipoteczny skusił w tym roku wielu Polaków, tymczasem w kolejce ciągle ustawiają się kolejni chętni. Z jednej strony teraz faktycznie oferta jest korzystna, z drugiej zaś za parę lat może dojść do bardzo nieciekawych sytuacji, gdy raty kredytów gwałtownie wzrosną.

Kredyt hipoteczny a wysokość raty

Osoby, które zastanawiają się nad wzięciem kredytu, powinny uzmysłowić sobie, że rata w przyszłości może znacznie wzrosnąć. Być może teraz stać nas na spłatę ratalną pożyczki, jednak w późniejszym terminie będzie to znacznie trudniejsze.

Jeżeli założymy długookresowy wzrost stopy WIBOR 3M z 0,21 proc. do 3,81 proc., powiązany z podobnym wzrostem głównej stopy procentowej NBP (z 0,10 proc. do 3,5 proc.), równa rata nowo zaciąganego kredytu o wartości 400 tys. zł, okresie spłaty 30 lat, wkładzie 20 proc., kredytowanej prowizji 2 proc. i marży 2,40 proc. w perspektywie pięciu lat wzrośnie o 53 proc. Mowa więc o zmianie z 1636 zł do 2502 zł – wylicza Andrzej Prajsnar.

Dlatego też decyzję o wzięciu kredytu hipotecznego powinno się dobrze przemyśleć. Eksperci radzą, aby nie brać pożyczki „pod korek”, czyli pod naszą maksymalną zdolność kredytową. Może się bowiem okazać, że nie będziemy w stanie spłacać rat.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Bankingo.pl

 

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Ile kosztuje wykończenie mieszkania

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?...

Każdy kto choć raz robił remont ten wie, że zawsze kosztuje on więcej...
Sprzeciw od nakazu zapłaty

Sprzeciw od nakazu zapłaty...

Nakaz zapłaty to decyzja sądu lub innej uprawnionej instytucji, która...
Jotul Capital

Jotul Capital – trader jest najbardziej...

Znalezienie brokera nigdy nie jest łatwe. A znalezienie brokera, który...
Kredyt

Kredyt problemem dla wielu Polaków. ¾ kredyto...

Wielu Polaków w momencie podejmowania decyzji o zaciągnięciu kredytu n...