Logo strony
Logo strony
zapalenie pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego u kobiet -przyczyny i sposoby leczenia
Opublikowano: 8 stycznia 2022

Zapalenie pęcherza moczowego bardzo często dotyka kobiety. Główną przyczyną tego schorzenia jest budowa anatomiczna ciała kobiet, przez którą panie są szczególnie narażone na rozwój zakażenia bakteryjnego pęcherza moczowego. Przekonaj się, jakie są przyczyny tego problemu, a także jak sobie z nim radzić domowymi sposobami.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego

Szacuje się, że niemal każda kobieta przynajmniej raz w życiu przeszła zapalenie pęcherza moczowego. Jest to bardzo nieprzyjemne schorzenie, które objawia się uczuciem pieczenia podczas oddawania moczu. Dodatkowo zwiększa się częstotliwość odwiedzania toalety. Stałe parcie na pęcherz  i nieprzyjemne uczucie pełnego pęcherza sprawia, że kobiety mogą wracać do toalety co kilka lub kilkanaście minut. Pojawia się również silne pieczenie, a nawet ból w okolicach cewki moczowej. Ta nieprzyjemna dolegliwość uprzykrzać może życie, a niewyleczona prowadzi do  nawracających stanów zapalnych nerek. Warto więc przekonać się, jakie są przyczyny zapalenia pęcherza moczowego u kobiety, by wiedzieć, jak zapobiegać jego rozwojowi.

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego u kobiet

Przyczyną zapalenia pęcherza moczowego są bakterie, które gromadzą się na ścianie pęcherza. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj przez bakterie Escherichia coli. Bardzo często u kobiet schorzenie to pojawia się wraz z infekcjami pochwy i sromu. Infekcje grzybicze i bakteryjne doprowadzają do zaburzenia mikroflory bakteryjnej przez co zwiększa się ryzyko występowania stanów zapalnych.  Kobiety są szczególnie narażone na to schorzenie, ponieważ często przyjmują antykoncepcje dopochwową. Ryzyko rozwoju bakterii w pęcherzu moczowym zwiększa się przez nieprawidłową higienę miejsc intymnych. Wiele kobiet uważa, że problem ten nasilił się w momencie zwiększenia aktywności seksualnej.

Sposoby leczenia zapalenia pęcherza moczowego

Istnieje wiele domowych sposobów na zapalanie pęcherza moczowego. Jeśli jest to lekkie zapalenie, to powinno minąć po kilku dniach. Jeśli jednak mimo stosowania domowych sposobów lub środków farmakologicznych dostępnych bez recepty objawy zapalenia nie mijają warto udać się do lekarza – możliwe, że będzie konieczne wykonanie szczegółowych badań lub przepisanie antybiotyku.

Pij dużo płynów

W czasie zapalenia pęcherza moczowego konieczne jest stałe nawadnianie organizmu. Częsta potrzeba oddawana moczu zwiększa ryzyko odwodnienia, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Dodatkowo picie przynajmniej dwóch litrów płynów dziennie przyśpieszy wypłukiwanie bakterii z dróg moczowych.

Ciepła i świeża bielizna

Bakterie gromadzące się na bieliźnie mogą doprowadzić do zaostrzenia się problemu. Warto więc często zmieniać ubrania na czyste. Dobrze działać będą również ciepłe okłady na brzuch, które zwalczą ból i nieprzyjemne uczucie parcia na pęcherz.

Sięgnij po napary ziołowe

Zioła mają działanie przeciwbakteryjne i bakteriobójcze. Przy zapalenia pęcherza moczowego doskonale sprawdzi się napar z rumianku, pokrzywy, bratka oraz mniszka lekarskiego. To herbatki ziołowe, które działają moczopędnie, dzięki czemu przyspieszą proces wydalenia bakterii z pęcherza moczowego.

Ogranicz zbliżenia z partnerem

W trakcie infekcji lepiej zrezygnować z seksu. Zbliżenia mogą zaostrzyć objawy, wydłużyć czas leczenia, a co więcej nie będą przyjemne. Ból brzucha, parcie na pęcherz na pewno nie pozwolą się skupić na przyjemności. Lepiej więc z niej zrezygnować do czasu wyleczenia.

Jedz żurawinę

Doskonale sprawdza się również jedzenie owoców żurawiny. Zawierają cenne proantocyjanidy, które zwalczają bakterie Escherichia coli.

Warto jednak pamiętać, że powyżej wymienione sposoby zwalczania zapalenia pęcherza moczowego przyśpieszają i ułatwiają leczenie. Jednak nie jest to panaceum na problemy z pęcherzem. Przy nawracającym problemie najlepiej skontaktować się z lekarzem.

Jak dbać o siebie, by zmniejszyć ryzyko rozwoju zapalenia pęcherza moczowego?

W przypadku zapalenia pęcherza moczowego u kobiet bardzo ważna jest profilaktyka. Zapobiec zapaleniu i częstym nawrotom problemu można pijąc regularnie dwa litry płynów dziennie. Dzięki temu pęcherz i cewka moczowa są przepłukiwane, co zmniejsza ryzyko zasiedlenia bakterii. Bardzo ważne jest również unikanie zatrzymywania moczu. Jeśli czujesz potrzebę oddania moczu, nie powstrzymuj jej i udaj się do toalety. Jeśli mocz za długo zalega w drogach moczowych dochodzi do namnarzania się bakterii. Które prowadzić mogą do rozwoju zapalenia.

Równie ważne jest dbanie o higienę intymną. Kobiety powinny pamiętać, że po każdym stosunku intymnym trzeba przemywać okolice intymne, by usunąć z pochwy zarazki, które mogą przedostać się do cewki moczowej.

Alicja N

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Biorewitalizacja

Biorewitalizacja za pomocą hydroksyapatytu wa...

Biorewitalizacja zapewnia widoczną poprawę skóry już po jednym zabiegu...
ćwiczenia

Zadbaj o formę – kilka prostych ćwiczeń...

O formę fizyczną warto jest stale dbać. Poprawia się krążenie, metabol...
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – jakie są natu...

Skóra atopowa jest bardzo wymagająca i potrzebuje prawidłowej pielęgna...