Logo strony
Logo strony
Energetyka odnawialna

Źródła energii odnawialnej – z których opłaca się korzystać?
Opublikowano: 5 grudnia 2022

Widoczne zmiany klimatyczne oraz wysokie ceny energii doprowadziły do tego, że coraz więcej osób interesuje się odnawialnymi źródłami. Dzięki nim można bowiem zaoszczędzić niemałe pieniądze, a ponadto zadbać o środowisko naturalne. Z których źródeł najbardziej opłaca się korzystać?

Fotowoltaika, czyli energia ze słońca

Panele fotowoltaiczne są montowane od wielu lat, jednakże to w ostatnim czasie stały zyskały na popularności, również w Polsce. Wynika to z kilku prostych faktów. Otóż fotowoltaika jest rozwiązaniem, które znakomicie sprawdza się nie tylko w firmach, ale i w domach, czy też w gospodarstwach rolnych.

Instalacja fotowoltaiczna powinna być zamontowana w miejscu, które ma zapewniony swobodny dostęp do światła słonecznego przez dużą część dnia. Z tego względu panele montowane są od strony południowej lub zachodniej. Wówczas pracują one najwydajniej. Ważna jest także moc instalacji. Otóż powinna być ona dopasowana do potrzeb danego obiektu. Jeżeli chodzi o domy jednorodzinne, najczęściej wynosi ona 4 kWp.

Warto podkreślić, że panele fotowoltaiczne są bezpieczne. Ryzyko pożaru nie jest bowiem duże, o ile wszystko zostało zamontowane w należyty sposób.

Pompa ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które służy do ogrzewania budynków. Stanowi ona realną alternatywę dla ogrzewania węglowego bądź gazowego. Co więcej, ma nad nimi pewną przewagę. Otóż pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza albo z ziemi, dzięki czemu jest ono niezależne od takich czynników jak na przykład rynkowa dostępność danego paliwa, czy też podwyżki jego cen.

Najbardziej efektywne są gruntowe pompy ciepła. Ich montaż wymaga jednak wykonania specjalnych odwiertów w ziemi, co wiąże się z kosztami. Alternatywą są pompy powietrzne, montowane na gruncie. Warto zwrócić uwagę, że ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła może być trzykrotnie tańsze, niż ma to miejsce w przypadku ogrzewania gazowego.

Na rynku dostępne są również pompy ciepła do grzania wody. Urządzenia ta nie są zbyt popularne ze względu na swoją ograniczoną funkcjonalność. Jednakże stosunkowo niska cena sprawia, że interesują się nimi osoby, które wykazują duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę – na przykład firmy, czy też duże rodziny.

Jakie korzyści płyną ze stosowania energetyki odnawialnej?

Energetyka odnawialna niesie ze sobą wiele korzyści. Wśród nich można wskazać przede wszystkim:

  • neutralny wpływ na środowisko naturalne – zarówno instalacja fotowoltaiczna, jak i pompa ciepła nie emitują gazów cieplarnianych;
  • niezależność energetyczną – stosowanie odnawialnych źródeł umożliwia częściowe uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców;
  • obniżenie rachunków za energię elektryczną – nawet do 80%;
  • zwiększenie świadomości ekologicznej.

Ten ostatni czynnik ma szczególne znaczenie w przypadku firm i instytucji. Wiele z nich chciałoby być postrzeganymi jako proekologiczne w oczach swoich klientów. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii doskonale wpływa na budowanie korzystnego wizerunku.

Paweł Stasiuk

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Zielone dachy

Zielone dachy – co warto o nich wiedzie...

Zielone tarasy na dachach stają się coraz częstszym widokiem, także na...
Roleta zewnętrzna podtynkowa

Rolety podtynkowe zewnętrzne – inwestuj...

Roleta zewnętrzna podtynkowa czy też inne osłony na o...
kryzys energetyczny

Kryzys energetyczny poważnym zagrożeniem dla...

Europejscy przedsiębiorcy szykują się na poważny kryzys energetyczny –...
woda z kranu

Czy picie wody z kranu jest bezpieczne?...

Ze względów ekologicznych coraz więcej osób decyduje się na rezygnację...