Logo strony
Logo strony
żyletki w architekturze

Żyletki w architekturze – co to takiego?
Opublikowano: 16 marca 2019

Większości z nas żyletki kojarzą się jednoznacznie z goleniem. Warto jednak wiedzieć, że niekiedy słowa tego używa się do określania elementów architektonicznych zarówno w architekturze budynków jak i w aranżacji wnętrz. Czym zatem są żyletki i co warto o nich wiedzieć?

Żyletki – czyli?

Żyletki w architekturze to elementy o bardzo specyficznej budowie. Są one cienkie, długie i zazwyczaj zamontowane pionowo. Materiały z jakich wykonane są żyletki uzależnione są od miejsca ich zastosowania. Żyletki stosowane w architekturze budynków to wystające cienkie elementy, które spełniają bardzo różne funkcje. W niektórych budynkach są one elementem zdobniczym, w innych zacieniają pomieszczenia lub rozpraszają światło. Pojawiły się również innowacyjne projekty, w których w żyletki mają być ogniwami fotowoltaiczne dostarczającymi energię do budynku.

Żyletki w architekturze wnętrz nie różnią się od tych montowanych na budynkach, jeśli chodzi o ich główne cechy. Są to elementy długie i cienkie, montowane pionowo. Zazwyczaj wykorzystywane są  one w celach dekoracyjnych, niekiedy również po to, aby zamaskować klimatyzatory czy oświetlenie. Żyletki wykorzystywane w aranżacji wnętrz są wykonane z metalu lub drewna. Te ostatnie często nazywane są również panelami żaluzjowymi, ponieważ swoją budową przypominają żaluzje pionowe.

Popularne budynki zdobione żyletkami

W naszych miastach jest sporo budynków ozdobionych żyletkami. Wśród najpopularniejszych z nich jest poznański Okrąglak. Budynek ten przez całe dziesięciolecia był centrum handlowym, które odwiedzały tysiące ludzi miesięcznie.  Dziś Okrąglak zyskał status zabytku. Zmieniono również jego funkcję z handlowej na biurową.

Modernistyczne Żyletkowce urozmaicają również architekturę Krakowa. Przy ul. Przy Rondzie znajdują się trzy takie budynki. Choć w czasach, gdy powstawały nie były specjalne cenione, to dziś uznawane są za jeden z przejawów tego, że czasy znienawidzonej komuny nie były tak zupełnie stracone.

Żyletki we wnętrzach

Żyletki to także element dekoracyjny wykorzystywany do aranżacji wnętrz. Coraz częściej spotyka się żyletki drewniane. Są to panele układane na ścianach i sufitach. Składają się z cienkich listewek montowanych w odległości kilku – kilkunastu milimetrów od siebie. Panele takie można spotkać przede wszystkim w lokalach handlowych i usługowych. Wśród najpopularniejszych obiektów, których ściany zostały udekorowane za pomocą żyletek jest warszawski salon Volvo oraz budapesztańska sieć sklepów SPAR.

Żyletki to ciekawy i nieszablonowy element dekoracyjny stosowany w architekturze. Warto się im nieco lepiej przyjrzeć, chociażby dlatego, że dziś to dość rzadko spotykana dekoracja.

Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą Gepto

WhPr

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Podnośniki gazowe

Podnośniki gazowe – jak wybrać odpowiednie ro...

Podnośniki gazowe to elementy, które znacząco poprawiają komfort użytk...
Folia malarska

Jakie są zastosowania folii malarskiej?...

Przygotowanie do malowania to nie tylko kwestia wyboru odpowiedniego k...
Wiatrak pionowy

Dlaczego warto wybrać wiatrak pionowy do swoj...

Upalne dni to wyzwanie, z którym wiele osób boryka się każdego lata. W...
hokery obrotowe

Fotele i hokery obrotowe – jak wybrać idealne...

Wybór odpowiednich mebli, takich jak fotele i hokery obrotowe, może zn...