Logo strony
Logo strony
uzależnienie od pracy

Uzależnienie od pracy – problem, który dotyka wielu Polaków
Opublikowano: 14 listopada 2021

Uzależnienie od pracy, czyli tak zwany pracoholizm jest niestety coraz popularniejszy w naszym społeczeństwie. Przekłada się on na nasze relacje rodzinne, męczy nas fizycznie i psychicznie. Jak pokazują statystyki, jest to problem dotykający nawet co dziesiątego pracownika w Polsce.

Uzależnienie od pracy – jak je rozpoznać?

Na początku warto przyjrzeć się raportowi przygotowanemu przez CBOS. Pracownia badawcza opracowała dokument, w którym analizie poddano częstotliwość występowania objawów pracoholizmu oraz odsetek osób nim zagrożonych sprawdzono w ogólnopolskim badaniu ankietowym dotyczącym uzależnień behawioralnych.

W 2020 r. blisko jedną dziesiątą Polaków (9,1 proc.) można zaliczyć do grupy tych, dla których uzależnienie od pracy stanowi rzeczywisty problem, a w przypadku ponad dwóch trzecich (70,2 proc.) istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia takiego problemu – czytamy w raporcie.

Jak jednak rozpoznać, że jesteśmy uzależnieni od pracy? Zdaniem ekspertów pracoholizm objawia się wtedy, gdy człowiek odczuwa stały, silny, wewnętrzny przymus wykonywania pracy, przez co poświęca jej zbyt dużo czasu i zaniedbuje inne sfery codziennego życia.

Coraz częściej spotykamy osoby, dla których praca stała się naczelną wartością, które są tak pochłonięte swoją aktywnością zawodową, że nie znajdują czasu dla rodziny, na sen i odpoczynek, czy na kontynuację swoich dotychczasowych zainteresowań – wyjaśniają eksperci.

Uzależnienie od pracy – kto jest najbardziej narażony?

Problem pracoholizmu rozkłada się niemalże po równo między kobietami a mężczyznami. Jeśli szukać czynników, które mogą mieć wymierny wpływ, powinniśmy przyjrzeć się wiekowi oraz rodzajowi wykonywanej pracy.

Jak pokazują badania, pracoholikami najczęściej są osoby, które pracują na własny rachunek. Inaczej pracuje się dla pracodawcy, a inaczej w sytuacji, gdy to my sami jesteśmy swoimi szefami. W tym drugim przypadku zależy nam znacznie bardziej, co przekłada się na czas spędzany w pracy.

Jeśli chodzi o grupę wiekową, której najłatwiej jest uzależnić się od pracy, zdecydowanie są to osoby w przedziale 25-34 lata. Osoby w tym wieku nawet jeśli nie wykazują pełnego uzależnienia od pracy, to często wykazują choć część symptomów na to wskazujących.

Ważne odnotowania są także czynniki psychologiczne. Pracoholizm częściej pojawia się u osób, które w życiu kierują się pragnieniami oraz ambicjami zawodowymi. Chcą uzyskać awans, przenieść się do lepszej pracy lub ugruntować swoją pozycję na rynku pracy.

Polacy nie obawiają się uzależnienia od pracy

Choć pracoholizm jest groźny i eksperci nieustannie przed nim ostrzegają, Polacy zdają się na to nie zważać. Zaledwie 12,6 proc. ankietowanych przyznało, że ich zdaniem uzależnienie od pracy to groźny nałóg zagrażający życiu.

Z badań wynika, że spędzanie w pracy ponad 11 godzin dziennie (przy dniu pracy wynoszącym 7–8 godzin) zwiększa ryzyko wystąpienia choroby serca o 67 proc. Czasami zaangażowanie w pracę może nawet doprowadzić do śmierci. Pierwszy przypadek nagłej śmierci (zawał u 29-letniego pracownika) odnotowano w 1969 r. w Japonii. W 1982 r. temu zjawisku nadano nazwę karoshi – ostrzegają specjaliści ze strony uzaleznieniabehawioralne.pl.

Uzależnienie od pracy zwiększa poziom stresu w naszym życiu, co często przekłada się również na zdrowie. Pogoń za sukcesami może prowadzić również do poważnych załamań psychicznych, zwłaszcza w momencie, gdy odnotujemy bolesną porażkę na naszej drodze zawodowej. Co więcej, osoby nie radzące sobie z pracoholizmem chętniej sięgają po różne używki. To z kolei może przekładać się na kolejne wyniszczające uzależnienia np. od alkoholu.

Pracoholizm jest więc poważnym problemem, który jest coraz częściej spotykany wśród Polaków. Niestety, wiele osób w dalszym ciągu go bagatelizuje, a w niektórych przypadkach uzależnienie od pracy traktowane jest jako zaleta.

Pracoholik, w odróżnieniu od tzw. ludzi sukcesu czy karierowiczów, jest często ofiarą swojego perfekcjonizmu, nigdy nie odczuwa prawdziwej satysfakcji z osiągnięcia celu i nie potrafi cieszyć się ze swoich osiągnięć – ostrzegają eksperci ze strony uzaleznieniabehawioralne.pl.

Andrzej Dworzański

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

szkoła numerologii

Jak wybrać odpowiednią szkołę numerologii?...

Numerologia to starożytna wiedza, która zyskuje na...
objawy Alzheimera

Wczesne objawy Alzheimera...

Choroba Alzheimera stanowi 60–65% przypadków otępienia. Dzieje...
Mobbing w Pracy

Mobbing w Pracy – Jak Go Rozpoznać i Ja...

Mobbing w miejscu pracy jest w Polsce całkowicie zakazany. Należy jedn...
Jak znaleźć pracę w Polsce

Jak znaleźć pracę w Polsce: Pierwsze kroki dl...

Aby z powodzeniem rozpocząć poszukiwanie pracy w Polsce, bardzo ważne...