POLSKA WERSJA
Armin Strom Cognac Watch to czasomierz, w którym biją dwa serca. Jedno z nich to dzieło precyzyjnej mechaniki stworzonej pod czujnym okiem Armina Strom’a – doświadczonego zegarmistrza oraz konstruktora zegarków. Drugie narodziło się ponad 250 lat temu z winorośli uprawianych w okolicach Cognac.
Tak, tak…to nie żadna pomyłka! – nowe dzieło szwajcarskiej manufaktury to absolutnie innowacyjne połączenie pasji do wyrafinowanych czasomierzy oraz do wyrafinowanych trunków. Dzieło, które być może niektórych nieco rozbawi, zapewne wielu zachwyci i urzeknie, ale niewątpliwie nikt nie pozostanie wobec niego obojętny.
Armin Strom to szwajcarski producent zegarków, należący do najbardziej prestiżowej kategorii tzw. manufaktur. Firmy tego typu we własnym zakresie wytwarzają niemal wszystkie elementy zegarka, włącznie z mechanizmami. Finalny produkt od A do Z powstaje w jednym miejscu, a skala produkcji, z uwagi na długi i pracochłonny proces, jest niewielka
AS Cognac Watch przekracza kolejne granice pomysłowości i kreatywności. Ten szwajcarski czasomierz mechaniczny kryje w swoim wnętrzu koniak Gautier, wyprodukowany w połowie XVIII wieku. Projekt jest bezprecedensowy – bowiem po raz pierwszy w historii alkohol trafi do wnętrza szwajcarskiego zegarka mechanicznego. Dodatkowo nie jest to zwykły trunek, ale prawdziwa „kapsuła czasu” łącząca nas z dawno minionym światem. To 250 lat historii zamknięte w szkle. Mariaż techniki z historią jest możliwy dzięki współpracy firm Armin Strom oraz Wealth Solutions. Pierwsza wniosła doświadczenie i precyzję szwajcarskich mistrzów, druga wiedzę i zamiłowanie do wyjątkowych trunków.
Manufaktura Armin Strom…
…wytwarza rocznie zaledwie ok. tysiąca najwyższej klasy zegarków. Armin Strom to jednak nie tylko firma, ale przede wszystkim człowiek – Armin Strom, legendarny twórca zegarków znany przede wszystkim jako mistrz w dziedzinie tzw. szkieletowania. Jest to technika budowy zegarków w taki sposób, by mechanizm był przynajmniej częściowo widoczny od strony tarczy zegarka. W 1991 roku czasomierz stworzony przez Armina Stroma znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa jako najmniejszy zegarek szkieletowy.
Drugim znakiem rozpoznawczym zegarków z manufaktury Armin Strom jest grawerowanie elementów mechanizmu – niezwykle precyzyjne i wykonywane oczywiście ręcznie.
Zegarek
Czasomierz posiada kopertę wykonaną ze stali szlachetnej o średnicy 43,4 mm. We wnętrzu koperty umieszczony został mechanizm Armin Strom kaliber AMW11 z manualnym naciągiem sprężyny napędowej.
Mechanizm wykonany został ze 112 elementów i posiada 20 kamieni łożyskujących oraz pracuje z częstotliwością balansu = 18 000 wahnięć na godzinę. Przy pełnym naciągu sprężyny napędowej może wskazywać czas nieprzerwanie przez okres 5 dni.
Mechanizm chroniony jest oczywiście przez szafirowe szkło, a w jego wnętrzu znajduje się także kapsuła w której umieszczono wspomniany trunek.
W 1762 r. w Rzymie odsłonięto słynną fontannę di Trevi, Katarzyna II została cesarzową Rosji, a Jean-Jacques Rousseau wydał drukiem „Umowę społeczną”. W tym samym czasie, w okolicach Cognac, narodziły się winogrona użyte do produkcji alkoholu, który skrywa zegarek. Trunek został zakupiony przez firmę Wealth Solutions w 2014 r. na aukcji rzadkich win i alkoholi domu aukcyjnego Bonhams w Nowym Jorku. Opisywana butelka zdobyła wówczas tytuł najstarszego koniaku zlicytowanego do tej pory na aukcji publicznej.
Powierzchnia mechanizmu widocznego przez szafirowy dekiel pokryta jest grawerunkiem, przedstawiającym kiść winogron. Ten element to pokaz kunsztu zegarmistrza oraz unikatowy składnik tej limitowanej edycji czasomierzy.
Na rynku pojawi się zaledwie 40 egzemplarzy.
Maciej Kopyto
Dodaj komentarz