Logo strony
Logo strony
Ceny mieszkań

Ceny mieszkań rosną mimo pandemii
Opublikowano: 15 lutego 2021

Chociaż pandemia uderzyła w wiele branż, ceny mieszkań w 2020 roku rosły szybciej niż rok wcześniej. Jak podaje portal Money.pl, między styczniem a grudniem ubiegłego roku wzrost wyniósł 6 proc. W największych miastach ceny u deweloperów zwiększyły się o 7,5 procenta, na rynku wtórnym zaś o 5,6 proc.

Jak zauważa cytowany przez Money.pl analityk HRE Investments Bartosz Turek, w siedmiu największych miastach Polski ceny mieszkań używanych w IV kwartale 2020 roku były o 1,8 procenta niższe w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Dodaje on jednak, że tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać. Odwrócić ją mogą niespodziewane problemy związane z pandemią COVID-19. Prognozy te wynikają z obserwowanego ożywienia na rynku. W styczniu 2021 roku popyt na kredyty mieszkaniowe zwiększył się aż o 18 proc. Zainteresowanie kupnem lokali w dużych miastach zwiększyło się w tym czasie o 10 proc.

Niskie oprocentowanie lokat bankowych wpływa na ceny mieszkań

Oprocentowanie lokat bankowych poniżej wartości inflacji sprawia, że posiadacze gotówki starają się znaleźć inny sposób na jej wykorzystanie. Jednocześnie dobra sytuacja na rynku pracy czyni zakup mieszkań z zamiarem ich wynajmu ciągle opłacalnym. Jednocześnie kredyty mieszkaniowe są obecnie najtańsze w historii – zauważa Turek. Powyższe czynniki wpływają na zwiększony popyt na mieszkania i windują ich ceny.

Jednocześnie, jak dodaje Money.pl: niemal rekordowa jest różnica pomiędzy ceną oczekiwaną przez sprzedających i faktycznie płaconą przez kupujących. W czwartym kwartale na 7 największych rynkach Polacy faktycznie płacili bowiem za metr mieszkania ponad 8,3 tys. zł, podczas gdy sprzedający oczekiwali aż 9,7 tys. zł. Mamy więc około 1,4 tys. złotych „rozjazdu”.

Przyczynami tej rozbieżności mogą być nadmierne oczekiwania finansowe sprzedających i dostępność na rynku nadmiernej liczby mieszkań luksusowych w stosunku do popytu na nie. Portal powołuje się na analizy HRE Investments.

Autor: Wojciech Ostrowski

Źródło: Money.pl

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

zniżki w sklepach

Gdzie znaleźć nowe zniżki w sklepach w Polsce...

Aby pozwolić sobie na wysokiej jakości wypoczynek i duże zakup...
Ocena Stanu Technicznego Samochodu

Ocena Stanu Technicznego Samochodu Przed Skup...

Decyzja o sprzedaży samochodu może być ważnym krokiem, a wybór odpowie...
Aranżacja wnętrza sklepu

Wnętrze sklepu – jak je dobrze zaprojektować?...

Dobrze przygotowane wnętrze sklepu jest niezwykle ważne nie ty...
Benefity dla zaszczepionych

Benefity dla zaszczepionych. Na co można licz...

Benefity dla zaszczepionych od samego początku budziły spore kontrower...