Logo strony
Logo strony
Koty

Koty mogą się zarażać koronawirusem Sars-Cov-2
Opublikowano: 9 lutego 2021

Jak podaje na swoim portalu brytyjska telewizja BBC, władze Seulu, stolicy Korei Południowej zadecydowały, że koty i psy domowe będą testowane na zakażenie Sars-Cov-2. Stało się tak po zanotowaniu pierwszego przypadku zarażenia koronawirusem u kota na terenie kraju. Wcześniej na świecie notowano przypadki między innymi w Wielkiej Brytanii, wskazujące, że koty mogą się zarażać koronawirusem.

Jedynie zwierzęta, które miały kontakt z zarażonym człowiekiem, posiadające objawy takie jak gorączka i problemy z oddychaniem, zostaną poddane w Korei testom – pisze BBC. Jeśli test okaże się pozytywny, zwierzęta objęte zostaną kwarantanną w domach.

Chociaż koty mogą zarażać się koronawirusem, nie ma dowodów świadczących, że wirus przeniesie się z nich na człowieka. Dlatego zarażone zwierzęta nie będą izolowane w wydzielonych ośrodkach. Zwierzę zostanie zabrane właścicielowi, tylko jeśli nie będzie on mógł sprawować nad nim opieki ze względu na własny stan zdrowia.

Czy psy i koty mogą się zarażać koronawirusem podczas spacerów?

Na razie istnieje tylko podejrzenie, że koty mogą zarażać się koronawirusem od ludzi. Pierwszy zarażony kot w Korei miał kontakt z dwiema chorymi kobietami. Władze koreańskie zalecają jednak, by zachowywać przynajmniej dwumetrowy dystans między zwierzętami, a także zwierzętami i obcymi ludźmi podczas spacerów – podaje BBC. Nie ma jak dotąd potwierdzonych przypadków zarażanie człowieka przez zwierzę domowe, jednak – podkreśla BBC – wykazano, że koty mogą zarażać się nawzajem.

Zaledwie kilkanaście zwierząt domowych na świecie uzyskało pozytywny wynik na obecność Sars-Cov-2. Ponadto dwa goryle z zoo w San Diego zaraziły się od swojego tresera. Były to pierwsze przypadki stwierdzenia choroby u małp. W amerykańskich ogrodach zoologicznych zanotowano również zakażenia kilku lwów i tygrysów.

W lipcu 2020 roku telewizja BBC donosiła o pierwszym w Wielkiej Brytanii przypadku kota zarażonego koronawirusem. Jego właściciel wcześniej również uzyskał wynik pozytywny.

Autor: Wojciech Ostrowski

Źródło: BBC

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

obroża dla psa

Rodzaje obroży dla psów...

Istnieje kilka rodzajów obroży dla psów, z których każdy ma sw...
Rośliny, które mogą jeść psy i koty

Rośliny, które mogą jeść psy i koty...

Zwierzęta domowe są wspaniałymi towarzyszami każdego domu. Zapewniają...
dzikie zwierzę na drodze

Jak zachować się, widząc dzikie zwierzę na dr...

Na drogach bywa niebezpiecznie nie tylko ze względu na nieodpowiedzial...
Zakaz hodowli klatkowej

Zakaz hodowli klatkowej w UE konieczny zdanie...

Zakaz hodowli klatkowej to temat, który nieustannie powraca. Tym razem...