Logo strony
Logo strony
Barcelona

Co warto zobaczyć w Barcelonie?
Opublikowano: 5 stycznia 2022

Barcelona to jedno z najpiękniejszych miast Hiszpanii, a także jedno z najchętniej odwiedzanych w całej Europie. Jest wiele powodów takiego stanu rzeczy. Miłośników architektury przyciągają nietypowe budynki zaprojektowane przez Antonia Gaudiego, nie bez znaczenia są także piękne plaże i dostęp do morza. Z kolei kibiców z całego świata przyciąga lokalny klub piłkarski, FC Barcelona. Co jeszcze warto zobaczyć w stolicy Katalonii?

Sagrada Familia – symbol Barcelony

Za największy symbol Barcelony uchodzi Sagrada Familia. Świątynia projektu Antonio Gaudiego budowana jest od 1882 roku, z kolei zakończenie prac przewidywane jest na 2026 roku. Kościół utrzymany jest w stylu secesyjnym. Jej charakterystyczną cechą jest ogólna strzelistość budowli oraz aż osiemnaście wież. Najwyższa z nich ma zgodnie z projektem sięgać 170 metrów. Oznacza to, że Sagrada Familia będzie najwyższym kościołem na świecie.

Casa Milà i Casa Batlló

Casa Milà i Casa Batlló to kolejne przykłady niepowtarzalnej architektury Gaudiego. Pierwszy z tych obiektów to siedmiopiętrowa kamienica, której charakterystycznym elementem jest falująca fasada, a także modernistyczne rzeźby na dachu. Co ciekawe, w budynku tym nie ma ani jednego kąta prostego.

Z kolei Casa Batlló to ponoć najchętniej fotografowane dzieło, jakie kiedykolwiek zostało stworzone przez Gaudiego. Budynek ten mieni się rozmaitymi kolorami, natomiast oprócz tego wyróżnia się on motywami zwierzęcymi. Balkony przypominają kości zwierząt, a dach rybie łuski.

La Rambla – najsłynniejsza ulica Barcelony

La Rambla jest nazywana „rzeką życia”, co wynika z faktu, iż jest to najbardziej gwarna ulica stolicy Katalonii. Przez całą dobę można spotkać na niej tłumy ludzi. To jednak nie wszystko, albowiem przechadzając się ulicą, można spotkać wiele straganów z pamiątkami, liczne sklepy oraz kawiarenki. Popularnością cieszą się także bary, w których można spróbować tapas – przysmaku kuchni katalońskiej.

Warto również zwrócić uwagę, że spacerując najsłynniejszą ulicą Barcelony, można podziwiać wiele wspaniałych zabytków. Wśród nich wymienić należy na przykład romański kościół Església de Santa Maria i grobowce z czasów rzymskich. Na uwagę zasługuje również bazar La Boqueria, na którym można kupić wiele lokalnych produktów – od świeżych warzyw i owoców po ryby i owoce morza.

Park Güell

Park Güell to kolejne dzieło Gaudiego. Ze względu na swoje walory został on wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Odwiedzający go zachwycają się nie tylko bogactwem gatunków roślin, ale także architekturą. Co więcej, park ten stanowi doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Barcelony.

Barcelona

Sagrada Familia – największy symbol Barcelony

Miejskie plaże

Do Barcelony każdego roku przyjeżdżają turyści z całego świata spragnieni wypoczynku w promieniach katalońskiego słońca. Miasto oferuje gościom plaże o łącznej długości 4,5 km. Największą popularnością cieszy się La Barceloneta. Z kolei w północnej części miasta znajduje się Nova Icaria. Plaża ta jest przeznaczona dla rodzin z dziećmi, natomiast wieczorem staje się chętnie odwiedzanym miejscem przez miłośników nocnego życia.

Barri Gòtic – dzielnica gotycka

Odwiedzając Barcelonę, nie można pominąć Barri Gòtic. To dzielnica gotycka, która przepełniona jest spokojem, co nie znaczy, że brakuje tutaj turystów. Goście z chęcią odwiedzają katedrę świętej Eulalii, a także liczne galerie sztuki, muzea czy antykwariaty.

Camp Nou – jeden z najsłynniejszych stadionów świata

W stolicy Katalonii swoją siedzibę ma jeden z najsłynniejszych klubów piłkarskich świata, FC Barcelona. Na co dzień rozgrywa on mecze na stadionie Camp Nou. To największy tego typu obiekt w Europie, na jego trybunach może bowiem zasiąść około 100 tysięcy osób. Goszcząc na stadionie, można zajrzeć do muzeum klubu, szatni piłkarzy czy też podziwiać liczne trofea zdobyte przez najsłynniejszych graczy FC Barcelony.

Tibidabo oraz Montjuic

Osoby pragnące zobaczyć panoramę miasta, powinny udać się na jedno z dwóch wzgórz górujących nad Barceloną – Tibidabo oraz Montjuic. Pierwsze z nich jest wyższe, ma 512 metrów. Można z niego zobaczyć zachwycający widok miasta. Co więcej, na szczycie Tibidabo znajduje się jeden z najstarszych na świecie parków rozrywki.

Montjuic to z kolei znacznie mniejsze wzgórze, ma ono zaledwie 173 metry wysokości. Niemniej jednak można z niego podziwiać między innymi dzielnicę portową, a także Palau Nacional, w którym mieści się siedziba Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej.

tapas

Tapas – przysmak kuchni katalońskiej

Pokazy fontann

Tuż obok wzgórza Montjuic znajdują się fontanny, które stanowią niemałą atrakcję turystyczną. Otóż organizowane są tutaj Font Magica, pokazy gry świateł, wody oraz muzyki. Przy dźwiękach muzyki klasycznej oraz utworów z produkcji Disneya można zobaczyć niezwykły taniec wody i świateł.

Parc de la Ciutadella

Parc de la Ciutadella to najstarszy park Barcelony. Można w nim zobaczyć ogród zoologiczny, oranżerię czy też pozłacaną fontannę. To doskonałe miejsce na odpoczynek po dłuższym zwiedzaniu miasta.

Barcelona to jedno z najbardziej zachwycających miast Europy. Przyciąga ono turystów z całego świata swoją niepowtarzalną architekturą, gwarem, pięknymi plażami, a także atrakcjami natury typowo rozrywkowej. Wybierając się do Hiszpanii warto poświęcić czas na odwiedzenie stolicy Katalonii.

Robert Sienczewski 

 

Tagi: , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Czym może zaskoczyć Hiszpania?...

Hiszpania od lat znajduje się w ścisłej czołówce najchętniej odwiedzan...
Wakacje ze smakiem

Wakacje ze smakiem...

Wakacje to czas, kiedy nie tylko odpoczywamy, ale również poznajemy no...
Wyspy Kanaryjskie

Wakacje na Wyspach Kanaryjskich – co warto zo...

Dla wielu osób wakacje na Wyspach Kanaryjskich to spe...
Własny dom w Hiszpanii

Własny dom w Hiszpanii – o tym marzą zamożni...

Hiszpania to jeden z najpiękniejszych krajów w Europie, od dawna jest...