Logo strony
Logo strony
ćwiczenia w domu

Ćwiczenia w domu w czasie pandemii
Opublikowano: 11 stycznia 2022

Pandemia i zamknięcie siłowni mogło wymiernie wpłynąć na kondycję fizyczną Polaków. Okazało się jednak, że wielu z nas postawiło na ćwiczenia w domu. Zdaniem naszych rodaków to właśnie poprzez ruch i wysiłek było im najłatwiej poradzić sobie ze stresem związanym z obecną sytuacją.

Ćwiczenia w domu dzięki treningom online?

Ponieważ właściciele siłowni czy klubów fitness nie mogli normalnie funkcjonować, powstała koncepcja zajęć online. Dzięki nim osoby potrzebujące ruchu mogły brać udział w ćwiczeniach bez wychodzenia z domu. Oferta treningowa zawierała zajęcia optymalne dla osób w różnym wieku i w różnej kondycji fizycznej. Dzięki temu chętni mogli wybrać program, który najbardziej odpowiadał ich potrzebom.

Branża szybko zauważyła, że zapotrzebowanie jest przeogromne. Z tego powodu w sieci pojawiało się z tygodnia na tydzień coraz więcej ofert. Przedsiębiorcy zapewniają, że rozwiązanie to zostanie z nami również po pandemii. Ćwiczenia w domu to dobra alternatywa dla zabieganych osób, które niekoniecznie chcą poświęcać czas na jeżdżenie do obiektów sportowych.

Okazało się więc, że znalezienie sposobu na zarobek dla branży fitness było możliwe. Naturalnie nie jest to docelowe rozwiązanie problemu, natomiast zajęcia online cieszą się również bardzo pozytywnym odbiorem wśród klientów.

Ćwiczenia w domu lekiem na złe samopoczucie?

Często słyszymy, że sport to zdrowie. Jest to zdanie jak najbardziej prawdziwe. Warto jednak nadmienić, że wysiłek fizyczny pomaga nam także w walce ze złym samopoczuciem. Z tego powodu wiele osób bulwersowało się przeciwko zamknięciu siłowni czy innych obiektów sportowych.

W czasie pandemii, gdy zmagamy się z jeszcze większą niż wcześniej ilością stresorów, ruch jest nam bardzo potrzebny. Aktywność fizyczna jest jednym ze sposobów, który pomaga w radzeniu sobie ze stresem i lękiem – powiedziała agencji Newseria Biznes psycholożka i psychoterapeutka Anna Kossowska.

Sport może być dla niektórych ważnym elementem psychoterapii. Dzięki ćwiczeniom w domu niektórzy radzili sobie z lękiem, zdenerwowaniem czy obniżonym nastrojem.

Jeszcze przed pandemią mieliśmy badania, które pokazywały, że trzeba zlecać pacjentom ruch w ramach terapii. W tym momencie niestety mamy pewne ograniczenia, również związane z tym, że siłownie i kluby fitness są zamknięte, co dla niektórych osób jest dużym problemem. Natomiast zachęcam je do wybierania różnych innych form aktywności fizycznej, to mogą być również ćwiczenia online – tłumaczyła Anna Kossowska.

Niestety, jak pokazuje badanie MultiSport Index 2020 blisko połowa Polaków przyznała, że z powodu pandemii ograniczyła swój ruch blisko o połowę. Aktualnie wskaźnik ten poprawia się właśnie za sprawą zajęć online, które umożliwiają ćwiczenie w domu pod okiem profesjonalistów. Z całą pewnością lockdown odbije się jednak na zdrowiu Polaków oraz ich ogólnej kondycji fizycznej.

Ćwiczenia w domu pod okiem eksperta

Niestety, ćwiczenia w klubie fitness ciężko zastąpić tymi domowymi. Przede wszystkim dużą różnicę robi brak profesjonalnego sprzętu oraz bezpośredniego nadzoru trenera. Mimo to ćwiczenia przed ekranem monitora nabierają znacznej popularności. Właściciele platformy treningowej Yes2Move.com przyznają, że w ciągu ostatnich miesięcy zainteresowanie ich usługami wzrosło aż pięciokrotnie.

Czas, w którym obiekty sportowe były zamknięte, wpłynął na szybszy rozwój oferty treningów online. Badania Deloitte’a pokazują, że 50 proc. osób, które przed zamknięciem obiektów sportowych ćwiczyło w klubach fitness, w czasie pandemii zetknęło się w jakiś sposób z treningami online – to jest bardzo duża skala. To najlepiej świadczy o tym, że Polacy chcą dbać o swoje zdrowie również w warunkach domowych i zwracają uwagę na poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego dzięki regularnej aktywności.

Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego, że sport to ważny element profilaktyki zdrowotnej. Dlatego trzy na cztery osoby aktywne fizycznie nie zamierzają z niego rezygnować, bez względu na rozwój pandemii. Włączając w rozkład dnia trochę ruchu, Polacy radzą sobie również z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa. Pojawiają się one coraz częściej m.in. przez siedzący tryb życia, pracę w nieergonomicznych warunkach na home office, czyli np. brak odpowiedniego krzesła czy biurka. Potwierdzają to preferencje użytkowników jednej z platform, gdzie największą popularnością cieszą się ćwiczenia na zdrowy kręgosłup, wzmacniające mięśnie grzbietu i kształtujące sylwetkę – wyjaśnia Tomasz Groń, dyrektor zarządzający Benefit Systems Oddział Fitness.

Ćwiczenia w domu są więc alternatywą, z której chętnie korzystają Polacy. W sytuacji, gdy siłownie oraz kluby fitness są zamknięte od miesięcy, takie rozwiązanie jest lepsze od nie ćwiczenia w ogóle.

Jan Strychacz

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: 3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

ćwiczenia

Zadbaj o formę – kilka prostych ćwiczeń...

O formę fizyczną warto jest stale dbać. Poprawia się krążenie, metabol...
rower stacjonarny

Jak schudnąć jeżdżąc na rowerku stacjonarnym?...

Rower stacjonarny to świetna alternatywa dla wielu innych dyscyplin sp...
psychosomatyka

Psychosomatyka – ćwiczenia, które pomogą zaró...

Ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane. Kiedy serce jest zdenerwowa...