Ikaria jest niewielką wyspą położoną na Morzu Egejskim, która przynależy do Grecji. To właśnie niedaleko niej miał spaść mityczny Ikar, który nie posłuchał swojego ojca Dedala i wzbił się do góry na skrzydłach przez niego zrobionych, co skończyło się katastrofą. Ze statystyk wynika, że jedna trzecia populacji wyspy żyje przeciętnie o 10 lat dłużej niż reszta Europejczyków.
Ikaria leży pomiędzy wyspami Mykonos i Samos. Nie jest ona miejscem szczególnie obleganym przez turystów. Jej powierzchnia to 255 km2. Główną miejscowością Ikarii jest Ajos Kirikos.
W XIV wieku władali nią Genueńczycy, natomiast później, do roku 1521 była ona pod panowaniem joannitów. We wspomnianym roku zdobyli ją Turcy. W drugiej połowie XVII stulecia Ikaria była najbiedniejszą wyspą na Morzu Egejskim.
Kiedy w 1827 roku doszło do wojny o niepodległość Grecji, Ikaria uzyskała niezależność, która nie trwała zbyt długo. Wyspa nie została bowiem włączona do nowo powstałego państwa i znowu znalazła się pod panowaniem tureckim. Dopiero w 1912 roku na wyspie wybuchło powstanie, którego skutkiem było uzyskanie przez nią niepodległości. Nie trwała ona jednak zbyt długo, ponieważ władze zdecydowały o przyłączeniu się do Grecji.
Druga wojna światowa odcisnęła piętno na Ikarii. Wyspa była okupowana początkowo przez Włochów, natomiast później przez Niemców. Doprowadziło to do znacznego zubożenia jej mieszkańców.
Nie bez znaczenia była również grecka wojna domowa pomiędzy nacjonalistami i komunistami. Na wyspę zesłano bowiem 13 tysięcy tych drugich. Do dziś widać wśród mieszkańców lewicowe sympatie, które mają wpływ na kształt gospodarki Ikarii.
Naukowcy, którzy postanowili zbadać kwestię dłuższego życia mieszkańców Ikarii względem pozostałych Europejczyków, postawili głównie jedną hipotezę. Mianowicie zwrócili oni uwagę na dietę, a także aktywny tryb życia. Kuchnia grecka, oparta na diecie śródziemnomorskiej, pełna jest bowiem świeżych warzyw i owoców oraz ryb i chudego mięsa. Z kolei warunki życia i pracy wymagają od mieszkańców dużej aktywności fizycznej, co pozytywnie wpływa na ogólną kondycję ich organizmów. Z całą pewnością nie bez znaczenia jest również utrzymywanie bliskich więzi rodzinnych. Co więcej, wielu mieszkańców Ikarii dba nawet o dobre relacje ze swoimi sąsiadami.
Zdaniem naukowców istotne mogą być także uwarunkowania genetyczne. Wielu mieszkańców nie opuszcza bowiem wyspy w poszukiwaniu osób, z którymi mogliby założyć rodzinę. Fakt ten sprawia, że pula genetyczna mieszkańców Ikarii nie zawiera zbyt wiele genów osób pochodzących z innych miejsc.
Wiele miejsc, które znane są z długowieczności swoich mieszkańców, znajduje się w różnych zakątkach świata. Tymczasem wcale nie trzeba szukać na mapie odległych miejsc, jedno z nich znajduje się bowiem na południu Europy. To grecka wyspa Ikaria, której mieszkańcy żyją średnio o 10% dłużej niż pozostałe osoby na Starym Kontynencie.
Paweł Stasiuk
Tagi: Grecja, grecka wyspa, Ikaria, podróże, turystykaKiedyś tą wyspę chcieli kupić austriacy
Kocham greckie klimaty
Dodaj komentarz